eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak pracodawcy mogą to ułatwić?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak pracodawcy mogą to ułatwić?

2015-05-26 13:10

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak pracodawcy mogą to ułatwić?

Jak ułatwić matkom powrót do pracy? © Photographee.eu - Fotolia.com

Powrót w szeregi firmy po urlopie macierzyńskim może być sporym wyzwaniem dla wielu kobiet. Pracodawcy powinni ułatwiać matkom ponowne wdrożenie w obowiązki zawodowe, a także uwzględniać potrzebę zachowania równowagi między życiem zawodowym a osobistym – dla 40% aktywnych zawodowo kobiet jest to bowiem istotny czynnik przy wyborze pracodawcy, a 13% jest gotowych zmienić pracę, gdy tego aspektu zabraknie – wynika z badania Pracuj.pl „Specjaliści na rynku pracy”.

Przeczytaj także: Polska mama narzeka na brak udogodnień w pracy

Kobiety oczekują dobrych zarobków – aż 72% pracujących pań wskazuje na wynagrodzenie jako czynnik decydujący o wyborze nowego pracodawcy – wynika z badania „Specjaliści na ryku pracy 2014”. 18% badanych kobiet wskazało na elastyczny czas pracy, a dla 17% istotne przy wyborze pracy są dodatkowe benefity. Znaczenie ma również równowaga między pracą a życiem osobistym.

Jak ułatwić matkom powrót do pracy?


Matki w oczach wielu pracodawców stanowią cenny zasób firmy. Umiejętność godzenia wielu sprzecznych interesów, szybkość reagowania, elastyczność, wielozadaniowość – to niektóre z cech rozwijanych przez mamy na co dzień w domu, które przeniesione na grunt zawodowy okazują się bardzo przydatne.

Jak pracodawcy mogą pomóc mamom powracającym z urlopu macierzyńskiego w godzeniu życia zawodowego z prywatnym? Ważnym ułatwieniem jest np. możliwość powolnego wdrażania się w obowiązki. Pomaga w tym elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy praca w niepełnym wymiarze godzin. Istotne jest także informowanie mamy w trakcie jej urlopu macierzyńskiego o tym, co dzieje się w firmie. Są przedsiębiorstwa prowadzące żłobki czy przedszkola dla dzieci pracowników, które funkcjonują w godzinach pracy rodzica, inne dofinansowują takie placówki. Wiele przedsiębiorstw umożliwia także objęcie całej rodziny abonamentem medycznym.

Przykładami firm, starających się jest stosować taką politykę, są Skandia Życie i NIVEA Polska.
Z poziomu pracodawcy czekamy na powrót rodziców z urlopów macierzyńskich, dzięki czemu mają komfort powrotu do pracy niezależnie od czasu trwania nieobecności. Przed urlopem macierzyńskim udzielamy mamom pełnej informacji o przysługujących prawach i obowiązkach, a w czasie urlopów macierzyńskich – utrzymujemy kontakt z rodzicami. Nie zapominamy o ojcach, których również informujemy o ich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem – opowiada Małgorzata Woody, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Skandia Życie.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Jak ułatwić matkom powrót do pracy?

Pomaga w tym elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu czy praca w niepełnym wymiarze godzin.


Po powrocie rodzica do pracy jesteśmy elastyczni w dostosowaniu godzin rozpoczynania i kończenia pracy oraz przy planowaniu urlopów. Organizujemy również imprezy z okazji Dnia Dziecka, na których pracownicy-rodzice i ich pociechy mogą wspólnie spędzać czas, biorąc udział w atrakcyjnych zabawach. Wielu naszych pracowników uczestniczy również z rodzinami w wydarzeniach sportowych współorganizowanych przez Skandię, aktywnie spędzając czas – dodaje Małgorzata Woody ze Skandii.

O kobiety w ciąży i młode mamy dba także grupa Beiersdorf w Polsce, w skład której wchodzi m.in. NIVEA Polska.
W naszej firmie wprowadziliśmy program „Working Parents”, który obejmuje m.in. możliwość częściowego przeorganizowania swoich obowiązków na czas ciąży, skorzystania z opcji elastycznego czasu pracy lub z możliwości tzw. stopniowego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Ponadto rodzicom przysługują dwa dodatkowe, płatne dni wolne w roku. Udogodnieniem dla kobiet w ciąży jest również możliwość korzystania ze specjalnego miejsca parkingowego położonego blisko wejścia do biura, a dla kobiet w ciąży i młodych mam przygotowano odpowiednio wyposażony pokój odpoczynku. NIVEA jako pierwszy pracodawca w Poznaniu otworzyła firmowe przedszkole z bogatym programem edukacyjnym – mówi Małgorzata Biwan, Compensation & Personnel Administration Manager w grupie Beiersdorf.

Informacje o badaniu


Badanie „Specjaliści na rynku pracy” zostało przeprowadzone przez portal Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej online na grupie 4656 osób z min. 2-letnim doświadczeniem na rynku pracy, pracujących na stanowiskach specjalistycznych, menadżerskich i wyższych. Badanie zostało przeprowadzone w październiku 2014 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: