eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Deflacja zaczyna spowalniać

Deflacja zaczyna spowalniać

2015-04-15 23:55

Deflacja zaczyna spowalniać

Inflacja zaczyna powli rosnąć, jednak nadal mamy deflację © nestonik - Fotolia.com

W marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku – podał Główny Urząd Statystyczny. Deflacja utrzymuje się w Polsce już trzeci kwartał z rzędu, jednak po 9 miesiącach ciągłego przyspieszania roczna dynamika deflacji zaczęła się zmniejszać.

Przeczytaj także: Deflacja pobiła kolejny rekord

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2015 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2 proc. W ciągu miesiąca najmocniej wzrosły ceny w zakresie transportu, a także odzieży i obuwia. Spadły ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą.

Spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2015 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wyniósł 1,5 procent. Oznacza to, że deflacja zaczyna spadać, bowiem miesiąc wcześniej osiągnęła ona rekordowy poziom 1,6 proc.

Największy wpływ na występowanie deflacji w marcu 2015 roku miały spadające w relacji rocznej opłaty związane z transportem (ceny paliw), niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz odzieży i obuwia.

– Zjawiska deflacyjne wygasają jednak znacznie wolniej, niż wskazywała na to większość prognoz. Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z ujemną dynamiką cen konsumenckich jeszcze przez długi czas – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.


Z drugiej strony, w kierunku dodatnich wartości inflacji oddziaływały rosnące ceny za usługi związane z mieszkaniem, łącznością, ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także towarów i usług w zakresie rekreacji i kultury.

– Marzec może zostać z perspektywy czasu uznany za przełomowy miesiąc, w którym zapoczątkowany został proces stopniowego spowalniania tempa spadku cen. Nawet jeśli rzeczywiście tak jest, deflacja może z nami pozostać jeszcze do końca 2015 roku – dodaje Kozłowski.


Według eksperta, stopniowemu wygasaniu procesów deflacyjnych sprzyjać będzie ożywienie gospodarcze, które zaczyna nabierać rozpędu.

– W nadchodzących miesiącach będziemy mieć ponadto do czynienia z niższą bazą statystyczną, co powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa zbliżania się wskaźnika inflacji do zera – podsumowuje Łukasz Kozłowski.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: GUS, inflacja, deflacja, marzec 2015, ceny, wskaźnik cen

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: