eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolska › Deflacja nie odpuszcza. Ceny we wrześniu nadal spadały

Deflacja nie odpuszcza. Ceny we wrześniu nadal spadały

2014-10-15 23:39

Deflacja nie odpuszcza. Ceny we wrześniu nadal spadały

GUS: we wrześniu 2014 znów deflacja © Tyler Olson - Fotolia.com

Ceny we wrześniu spadły o 0,3 proc. licząc rok do roku, o tyle samo, co w sierpniu. W relacji miesięcznej ceny stanęły w miejscu – podał Główny Urząd Statystyczny. Wrzesień był kolejnym, trzecim z rzędu miesiącem w którym zanotowano deflację liczoną rok do roku.

Przeczytaj także: Deflacja zaczyna spowalniać

We wrześniu, trzeci miesiąc z rzędu, mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jak podał GUS, do spadku cen w relacji rocznej przyczyniły się w głównej mierze niższe ceny żywności, paliw do prywatnych środków transportu oraz odzieży i obuwia. Od września ubiegłego najmocniej z kolei podrożały napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, usługi związane z łącznością a także usługi i dobra związane mieszkaniem. W relacji miesięcznej - względem sierpnia 2014 roku - najmocniej podrożały odzież i obuwie, wzrosły opłaty związane z mieszkaniem oraz ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Spadły zaś m.in. ceny w zakresie transportu (głównie na skutek spadku cen paliw) oraz rekreacji i kultury.

– Wydaje się, że we wrześniu mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem tak wyraźnego w poprzednich miesiącach spadku cen ponieważ w stosunku do sierpnia ceny większości towarów i usług nieznacznie wzrosły. Cena ropy Brent na rynkach światowych spada od czerwca i nic nie wskazuje na to, aby wróciła do poziomów ponad 100 dolarów za baryłkę – tłumaczy dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. – Co do cen żywności, to co prawda całkiem pokaźnie podrożały we wrześniu warzywa, co oznacza że ich producenci radzą sobie z embargiem rosyjskim. Jednak warzywa to tylko niewielka cząstka koszyka żywnościowego. Ceny większości pozostałych produktów żywnościowych spadły. I tu także nie należy liczyć na istotny wzrost cen ze względu tak na tegoroczny urodzaj, jak i oczywiście embargo rosyjskie na produkty żywnościowe – dodaje ekonomistka.

Według analityków resortu gospodarki, w październiku 2014 roku ceny w relacji miesięcznej powinny nieznacznie wzrosnąć - o 0,2 procent, co będzie skutkiem niewielkiego wzrostu cen żywności oraz wzrostu cen odzieży i obuwia. Zdaniem ministerialnych analityków, w październiku jednak nadal w relacji rocznej będziemy mieli do czynienia z deflacją, bowiem prognozują oni wskaźnik inflacji na poziomie -0,3 proc.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: inflacja, deflacja, wskaźnik cen, GUS, wrzesień 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: