eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce I-III 2014

Praca w Polsce I-III 2014

2014-07-07 14:09

Przeczytaj także: Praca w Polsce X-XII 2013


fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy według kwartałów

W stosunku do IV kwartału 2013 r. liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem wzrosła o 43,4%.


Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do poprzedniego okresu wzrosła o 27,3 %, najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją (o 280,0%), zakwaterowaniem i gastronomią (o 141,7%), wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 126,3%), obsługą rynku nieruchomości (o 107,2%) oraz rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem (o 82,9%).

Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, pracowników usług i sprzedawców, robotników przemysłowych i rzemieślników, pracowników biurowych oraz techników i innego średniego personelu.

Największą liczbę wolnych nowo utworzonych miejsc pracy odnotowano w jednostkach dużych (45,9%), głównie sektora prywatnego (92,0%).

Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec I kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (31,7%), a jednocześnie utworzyły około 39% ogółu nowych miejsc pracy głównie w działalności związanej z handlem; naprawami pojazdów samochodowych (28,5%), przetwórstwem przemysłowym (o 20,0%) oraz budownictwem (13,9%).

Zlikwidowane miejsca pracy

W I kwartale 2014 roku zlikwidowano 95,6 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (90,6%) oraz jednostkach małych (37,8%). Najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (27,7%), przetwórstwa przemysłowego (19,7%), budownictwa (14,9%) oraz działalności w zakresie transportu i gospodarki magazynowej (7,0%).

W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego liczba zlikwidowanych miejsc pracy zmalała o 17,5%, najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 60,8%, administracji publicznej i obrony narodowej;, obowiązkowych zabezpieczeń społecznych (o 49,0%), opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (o 45,5%), zakwaterowania i gastronomi (37,4%) oraz transportu i gospodarki magazynowej o 32,3%.

W stosunku do IV kwartału 2013 r. liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem wzrosła o 43,4%. Analiza według rodzajów działalności pokazuje największy wzrost liczby zlikwidowanych miejsc pracy w transporcie i gospodarce magazynowej o 132,3% oraz handlu; naprawach pojazdów samochodowych o 127,2%.

Z analizy dostępnych porównywalnych zakresowo danych, tj. dla okresu I kwartał 2012– I kwartał 2014 roku wynika, że tylko w jednym kwartale liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych (IV kwartał), natomiast we wszystkich pozostałych kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba nowo utworzonych miejsc pracy). Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

Teresa Szulc - główny specjalista
Przeczytaj także: Praca w Polsce I-III 2015 Praca w Polsce I-III 2015

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: