eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa Polaków – prognozy

Emigracja zarobkowa Polaków – prognozy

2013-10-21 00:20

Emigracja zarobkowa Polaków – prognozy

Jak kształtuje się obraz możliwości zatrudnienia Polaków za granicą? © peshkova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Parlament Europejski zatwierdził zmianę dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych, które bezpośrednio dotyczą pracowników z Polski. Wprowadzone zmiany pozwolą między innymi na to, aby kwalifikacje wszystkich polskich pielęgniarek i położnych były uznawane w taki sam sposób, jak pielęgniarek w Unii Europejskiej. Dodatkowo zatwierdzony projekt wprowadza europejską kartę zawodową, która ma ułatwić przepływ specjalistów i zapewnić przejrzystość podczas rekrutacji - podaje Adecco Poland.

Przeczytaj także: Emigracja Polaków w latach 2004 - 2011

Według najnowszych szacunków GUS („Rozmiar i kierunki emigracji z Polski w latach 2004 – 2012”) liczba Polaków przebywających czasowo za granicą w 2012 r. w całej Europie wynosiła w sumie 1 816 tys. osób. Najwięcej Polaków przebywało w Wielkiej Brytanii (637 tys.), Niemczech (500 tys.), Irlandii (118 tys.) oraz Holandii i we Włoszech (97 tys.).

Jak zatem obecnie kształtuje się obraz możliwości zatrudnienia Polaków za granicą? Jakie kraje w tej chwili są najbardziej chłonne jeśli chodzi o pracowników z Polski i czy wprowadzone przez Parlament Europejski zmiany będą miały wpływ na emigrację zarobkową naszych rodaków?

Polska nadal pozostaje jednym z najlepszych źródeł pozyskania kandydatów do pracy dla pracodawców zagranicznych. Dzieje się tak z uwagi na wysoki poziom wykształcenia polskiego kandydata (bardzo silna sieć szkół i uczelni, kompetencje językowe) oraz sprzyjające uwarunkowania kulturowe pozwalające na jego efektywną adaptację w międzynarodowych środowiskach pracy.

Polski kandydat jest również coraz bardziej otwarty na propozycje zagraniczne i elastyczny w kwestii wyjazdu.

fot. peshkova - Fotolia.com

Jak kształtuje się obraz możliwości zatrudnienia Polaków za granicą?

Atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej są kraje północne – Norwegia, Szwecja, Finlandia. Ofert zatrudnienia w tych krajach poszukuje wielu kandydatów, dostrzegających w wyjeździe do tych państw szansę na lepszą przyszłość nie tylko dla siebie, ale także dla swoich rodzin.


Atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej są kraje północne – Norwegia, Szwecja, Finlandia. Ofert zatrudnienia w tych krajach poszukuje wielu kandydatów, dostrzegających w wyjeździe do tych państw szansę na lepszą przyszłość nie tylko dla siebie, ale także dla swoich rodzin.

Na rynku kandydata od wielu lat utrzymuje się zainteresowanie pracą w krajach niemieckojęzycznych czy w krajach Beneluksu. Ponadto kandydat z Polski otwiera się również na dalsze wyjazdy w takich kierunkach jak Kanada czy kraje Bliskiego Wschodu (Katar, Arabia saudyjska czy Emiraty Arabskie).

- Szanse na zatrudnienie z łatwością znajdują specjaliści techniczni wyższego szczebla oraz inżynierowie, głównie posiadający doświadczenie związane z przemysłem naftowym, ciężkim oraz stoczniowym. Wiele ofert zatrudnienia dotyczy także pracowników branży budowlanej i przemysłowej jak np. operatorów dźwigów wieżowych, hydraulików i elektryków budowlanych, elektryków średnich i wysokich napięć, spawaczy z uprawnieniami europejskimi – podkreśla Agata Gołąb, Koordynator międzynarodowych rekrutacji w Adecco Poland. - W branży tzw. „hospitality” regularnie prowadzimy procesy rekrutacyjne dla kandydatów o profilach: kucharz, piekarz, cukiernik, rzeźnik. Dużym zainteresowaniem na rynku pracodawcy zagranicznego cieszą się także kandydaci posiadający znajomość kilku języków obcych - najchętniej angielskiego, francuskiego oraz niemieckiego - którzy otrzymują oferty pracy głównie w obsłudze klienta międzynarodowego - dodaje.

fot. mat. prasowe

Rozmiar i kierunki emigracji z Polski

Według najnowszych szacunków GUS („Rozmiar i kierunki emigracji z Polski w latach 2004 – 2012”) liczba Polaków przebywających czasowo za granicą w 2012 r. w całej Europie wynosiła w sumie 1 816 tys. osób.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Homda / 2013-10-28 09:37:34

    Czytałem już w Saksach po polsku, jak respektują nasze "kwalifikacje". Koleżanka jest pielęgniarką i bez egzaminu mogła być w szpitalu tylko posługaczką. Cóż, wyższych zawodów mają tam w bród. Zawody nisko płatne, niechętnie wykonywane przez tubylców - to przeznaczenie dla większości Polaków, którzy tam jadą. Ja czekam, kiedy zaczną pojawiać się spisane wspomnienia naszych rodaków wykorzystywanych na angielskich farmach, czy we Włoszech ( i paradoksalnie - nie są wykorzystywani przez miejscowych, a przez innych Polaków) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: