eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa ciągle popularna

Emigracja zarobkowa ciągle popularna

2014-03-28 09:20

Emigracja zarobkowa ciągle popularna

Emigracja zarobkowa ciągle popularna © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W lutym bieżącego roku przybyło 96 tysięcy ofert pracy. Tak dobrych statystyk nie notowano już od sześciu lat. Wydaje się jednak, że Polacy wątpią w rychłą poprawę sytuacji na rynku pracy. Z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. przez Instytut Millward Brown wynika bowiem, że możliwości emigracji zarobkowej nie rozważa jedynie 17 procent respondentów. "Za chlebem" najchętniej wyjechalibyśmy do Niemiec, Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Przeczytaj także: Praca w Szwajcarii: czy warto?

Największą popularnością wśród Polaków ciągle cieszy się niemiecki rynek pracy – na pracę u naszych zachodnich sąsiadów zdecydowałoby się 21 procent badanych. Zauważalnie większe zainteresowanie niż w ubiegłym roku wzbudzają kraje skandynawskie. Do Norwegii, Szwecji, czy Danii wyjechałoby za pracą 21 procent Polaków. Do łask wracają także Stany Zjednoczone i Kanada, gdzie chęć wyjazdu deklaruje 8 proc. badanych.

- Niemcy stają się zgodnie z przewidywaniami sprzed paru lat numerem jeden polskiej emigracji zarobkowej. Decydująca jest bliskość geograficzna, szerokość rynku pracy – ilość i różnorodność ofert i ich zbieżność z kompetencjami naszych pracowników. Ta perspektywa była powodem naszej silnej aktywności inwestycyjnej w Niemczech - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Kraje preferowane jako miejsce pracy zagranicą

Niemcy, kraje skandynawskie oraz Anglia to najbardziej atrakcyjne kierunki potencjalnego wyjazdu Polaków za pracą.


Wyniki badania wskazują także, że osoby z wykształceniem wyższym dwa razy częściej wybrałyby Skandynawię na kierunek emigracji niż osoby z wykształceniem podstawowym. Stany Zjednoczone i Kanada to kraje, do których przede wszystkim wyjechałyby osoby z dyplomem wyższej uczelni. Z kolei Holandię, czy Niemcy wybrałyby osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym.
Preferencje dotyczące wyjazdu za granicę za pracą różnią się w zależności od wieku badanych. Emigrację zarobkową wykluczały najczęściej osoby starsze, wśród których blisko 40 proc. nie zdecydowałoby się na wyjazd. Z kolei osoby młode do 34 roku życia najczęściej deklarowały chęć wyjazdu – tylko 8 proc. w tej grupie nie rozważa wyjazdu.

fot. mat. prasowe

Kraje preferowane jako miejsce pracy zagranicą wg płci

Kraje skandynawskie i Holandia to kierunki wyjazdów za pracą znacznie częściej preferowane przez mężczyzn niż przez kobiety.


- Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina – mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service S.A. Jedni wyjechali do pracy za granicę, odnieśli sukces a następnie zachęcają znajomych i rodzinę do wyjazdu. Praca w Polsce przestaje już być podstawowym wyborem. Perspektywy są znacznie szersze i Polacy nie wahają się z nich korzystać – dodaje Krzysztof Inglot.

fot. mat. prasowe

Kraje preferowane jako miejsce pracy zagranicą wg wieku

Kraje skandynawskie były najczęściej preferowane przez osoby młodsze (do 34 lat), a względnie najrzadziej – (podobnie jak Niemcy) przez osoby najstarsze (55+).


Na decyzje dotyczącą kierunku emigracji ma także wpływ wysokość otrzymywanego miesięcznie wynagrodzenie. Niemal co trzeci respondent (27%) posiadający najniższe dochody (do 999 zł) deklarował chęć wyjazdu za pracą do Niemiec. Kraj naszych zachodnich sąsiadów jest w tej grupie preferowany dwukrotnie częściej niż drugi w kolejności kierunek, czyli Skandynawia. Dla zarabiających najwięcej (powyżej 4999 zł) atrakcyjne byłyby przede wszystkim kraje skandynawskie, Niemcy a także USA czy Kanada.

fot. mat. prasowe

Kraje preferowane jako miejsce pracy zagranicą wg wykształcenia

Chęć migracji za pracą do Skandynawii deklarowało dwa razy więcej osób z wykształceniem wyższym niż z wykształceniem podstawowym.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Emigracja zarobkowa ciągle popularna

  joanna.saj / 2014-04-03 18:06:23

  Emigracja zarobkowa w dzisiejszym świecie jest bardzo popularna i powszechna. Kryzys gospodarczy jaki panuje w Polsce zmusza ludzi do opuszczenia kraju i za znalezieniem dobrze płatnej pracy. Mimo, iż sytuacja na rynku pracy z roku na rok się poprawia to większość z nas pracy „za chlebem” poszukuje za granicą. Jak wynika z badań, większość udaje się do Niemiec, Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Danii, Kanady oraz do Stanów Zjednoczonych. Najbardziej stabilnym gospodarczo i handlowym państwem okazały się Niemcy. To do tego państwa większość Polaków emigruje za poszukiwaniem dobrej pracy. Na jego na oraz szerokość rynku pracy.
  Emigracja zarobkowa dotyka zarówno osoby starsze jak i młode oraz z wyższym wykształceniem a także z podstawowym wykształceniem. Praca w Polsce jest mało opłacalna i przestaje być podstawowym wyborem.za granicą mamy więcej możliwości i perspektyw działania i rozwoju.
  Według mnie istotnym sposobem na zmniejszenie liczby emigrantów zarobkowych jest znaczna poprawa rynku pracy, gospodarki i handlu. Budowanie nowych zakładów przemysłowych, hut i tworzenie nowych firm. Wszystkie nowo powstałe organizacje zabezpieczyły by mieszkańców Polski, dając im poczucie zapewnienia dobrej i szlachetnej pracy oraz dostarczenia przyzwoitych zarobków. Powstawanie nowych przedsiębiorstw oraz uzyskane z nich dochody zmusiły by większość Polaków do zostania w swoim kraju, a nie tułania się po obcej ziemi. Takie rozwiązanie na pewno zmniejszyło by liczbę emigrantów wyjeżdżających „za chlebem”.
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • doprecyzowanie tematu

  joanna.saj / 2014-04-11 10:56:42

  Powstawanie nowych zakładów pracy umożliwiłoby pozostanie w kraju oraz zmniejszyłoby liczbę emigracji. Powstanie nowych przedsiębiorstw dałoby możliwość pracy wielu osobom. Dzięki nim, realizowali by się zarówno zawodowo jak i prywatnie. Zwiększyliby swoje kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenia zawodowe. Również dzięki powstawaniu nowych przedsiębiorstw zostaliby w kraju a także zostaliby ze swoją rodziną, a nie musieliby je opuszczać na kilka miesięcy. Dobra praca i godne zarobki przyciągnęłyby wiele osób na zostanie w kraju. Przedsiębiorcy po upadku lub zamknięciu starych firm powinni, tworzyć i zakładać nowe, lepsze i na dobrych warunkach dla pracowników firmy i zakłady, które zmniejszyłyby liczbę bezrobocia oraz kryzys gospodarczy i handlowy, który panuje w Polsce. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: