eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa? Co piąty Polak nie mówi "nie"

Emigracja zarobkowa? Co piąty Polak nie mówi "nie"

2015-04-18 01:10

Emigracja zarobkowa? Co piąty Polak nie mówi "nie"

1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową © lassedesignen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia, Holandia oraz Austria to kraje preferowane przez Polaków rozważających wyjazd do pracy poza granice naszego kraju. Obecnie możliwość emigracji zarobkowej rozważa co piąty z nas, co oznacza, że od minionego roku sytuacja właściwie nie uległa zmianie. Tym, co skłania nas do opuszczenia kraju, są lepsze warunki finansowe, a w dalszej kolejności czynniki związane z komfortem życia i zabezpieczeniem socjalnym. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”.

Przeczytaj także: Praca w Szwajcarii: czy warto?

Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, gotowość do rozważenia wyjazdu za granicę w celach zarobkowych deklaruje co piąty (20,7%) Polak. O 250 tysięcy osób (+1,4%) wzrosła natomiast rzesza tych, którzy planują podjęcie pracy za granicą i są już właściwie zdecydowani na wyjazd.
- Patrząc z perspektywy firmy, która na terenie całej Europy zatrudnia codziennie 50 tys. pracowników, mogę powiedzieć, że migracje zarobkowe są już naturalnym zjawiskiem. Kraj pochodzenia pracownika ma coraz mniejsze znaczenie, a nacisk kładziony jest przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i konkretne umiejętności. Szczególnie ważne jest transgraniczne pozyskiwanie talentów w sytuacji, gdy dochodzi do deficytów w specjalistycznych obszarach rynku, przy równoczesnych wyzwaniach jakie stawia przed nami demografia. - podkreśla Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. - Polski rynek pracy, w obliczu nasilających się procesów migracyjnych, powinien stawać się coraz bardziej konkurencyjny zarówno dla Polaków, jak i imigrantów chcących pracować u nas w kraju. Jest to o tyle istotne, że najbardziej zainteresowani wyjazdem są ludzie młodzi – poniżej 35 roku życia. Stanowią oni niemal 2/3 wszystkich osób, które rozważają wyjazd za granicę, a lukę po nich będzie bardzo ciężko wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów – dodaje Tomasz Hanczarek.

fot. mat. prasowe

Do jakiego kraju rozważa Pan/Pani emigrację za pracą?

Wśród wymienianych preferowanych kierunków emigracji zdecydowanie dominowały kraje Unii Europejskiej (72%). Najczęściej wskazywane były: Wielka Brytania (27%), Niemcy (26%), Norwegia (11%) i Holandia (9%).


Rozważający emigrację


Wyniki badania wskazują, że perspektywa emigracji najrzadziej kusi osoby dobrze wykształcone, a najczęściej posiadających wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29%) i zatrudnione na pełen etat (25%). Kluczowym determinantem, który ma wpływ na decyzję o podjęciu pracy za granicą jest wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce.


Połowę rozważających wyjazd stanowią bowiem osoby bez dochodów, a aż 31% pracujący za najniższe stawki wynagrodzenia. Wyniki badania pokazują również, że mieszkańcy miejscowości o niskich perspektywach pracy czy rozwoju zawodowego są bardziej skłonni do emigracji – 36% rozważających wyjazd to mieszkańcy małych miast i taki sam odsetek dotyczy osób mieszkających na wsi.

fot. mat. prasowe

Czy rozważa Pan/Pani emigrację za pracą w okresie najbliższych 12 miesięcy?

W porównaniu do badania z ubiegłego roku, plany emigracyjne Polaków nie uległy istotnym zmianom. Nadal co piąty badany, aktywny lub potencjalny uczestnik rynku pracy w Polsce, rozważa poszukiwanie pracy za granicą w ciągu najbliższych 12 miesięcy.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • praca we Francji

    KatarzynaHelena / 2015-10-22 13:37:28

    Pracowałam w Polsce zazwyczaj na umowach smieciowych. Wynagrodzenie? Starczalo mi na zycie od 10 do 10. Jak w takiej sytuacji mozna myslec o przyszlosci? Jak odlozyc jakies pieniadze? Nie mowiac juz o zakladaniu rodziny. W tej sytuacji dośc regularnie wyjezdzam za granice. Najczesciej do Francji. Dotychczas jezdzilam na zbiory, ale ostatnio udalo mi sie zalapac do pracy jako kelnerka. Oczywiscie nie wyjezdzam samodzielnie, bo to nie takie proste. Jezdze przez agencje pracy, ale mam to szczescie ze trafilam na uczciwych ludzi. Zespol z http://jobsplus.pl znalazl mi prace z jezykiem angielskim, pomimo ze we Francji raczej niechetnie mowią w tym jezyku. W koncu moge odlozyc pieniadze i zyc jak normalny czlowiek gdy zjezdzam do Polski :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: