eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Emigracja zarobkowa? Co piąty Polak nie mówi "nie"

Emigracja zarobkowa? Co piąty Polak nie mówi "nie"

2015-04-18 01:10

Przeczytaj także: Praca w Szwajcarii: czy warto?


Preferowane kraje emigracji


Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27%), Niemiec (26%), Norwegii (11%) i Holandii (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%).
- Bliskość geograficzna, a także otwarty rynek i uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i rozliczaniem pracy ma niebagatelny wpływ na decyzje Polaków odnośnie kierunków wyjazdu. Co ciekawe, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie wyjazdami do Norwegii, która po raz pierwszy znajduje się w pierwszej trójce preferowanych kierunków emigracji. Dotychczasowe wybory Polaków dotyczące migracji dowodzą, że doceniamy kraje o wysokiej kulturze zawodowej, dobrych wynagrodzeniach, przy jednoczesnych szerokich świadczeniach socjalnych – mówi Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

Wpływ sytuacji geopolitycznej


W związku z utrzymującym się konfliktem na Ukrainie, Work Service zapytał Polaków o wpływ sytuacji geopolitycznej na ich decyzje o wyjeździe z kraju. Wyniki badania potwierdzają, że konflikt za naszą wschodnią granicą może mieć wpływ na decyzję o emigracji 32% aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. Dla 3,5% zdarzenia na Ukrainie mają już dziś wpływ na decyzję o wyjeździe z Polski.
- Polacy z niepokojem obserwują i interpretują informacje na temat konfliktu na Ukrainie. Dla większości z nich nie ma to żadnego wpływu na decyzje odnośnie emigracji, ale prawie co trzeci respondent naszego badania wskazał, że w przyszłości niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą może być wystarczającym powodem do emigracji – komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Bariery i powody emigracji


Wyższe zarobki to główny powód, który skłania 78% osób rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44%), czy brak odpowiedniej pracy w Polsce (37%). Istotne znaczenie dla wybranych osób ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35%), lepsza służba zdrowia (29%) oraz lepsze warunki socjalne (19%).

fot. mat. prasowe

Proszę wskazać powody, które przede wszystkim skłaniają Pana/Panią do emigracji?

Najczęstszym czynnikiem motywującym Polaków do emigracji jest przede wszystkim możliwość podniesienia wysokości wynagrodzenia. W dalszej kolejności wskazywane są czynniki związane z komfortem życia i bezpieczeństwem socjalnym.


Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown, w okresie 6-9.03.2015 r. na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie Polaków N=633 osób, aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy, z której wykluczono emerytów, rencistów oraz osoby zajmujące się domem. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych w ramach projektu

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • praca we Francji

    KatarzynaHelena / 2015-10-22 13:37:28

    Pracowałam w Polsce zazwyczaj na umowach smieciowych. Wynagrodzenie? Starczalo mi na zycie od 10 do 10. Jak w takiej sytuacji mozna myslec o przyszlosci? Jak odlozyc jakies pieniadze? Nie mowiac juz o zakladaniu rodziny. W tej sytuacji dośc regularnie wyjezdzam za granice. Najczesciej do Francji. Dotychczas jezdzilam na zbiory, ale ostatnio udalo mi sie zalapac do pracy jako kelnerka. Oczywiscie nie wyjezdzam samodzielnie, bo to nie takie proste. Jezdze przez agencje pracy, ale mam to szczescie ze trafilam na uczciwych ludzi. Zespol z http://jobsplus.pl znalazl mi prace z jezykiem angielskim, pomimo ze we Francji raczej niechetnie mowią w tym jezyku. W koncu moge odlozyc pieniadze i zyc jak normalny czlowiek gdy zjezdzam do Polski :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: