eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących coraz dłuższe

NFZ: kolejki oczekujących coraz dłuższe

2013-08-29 12:26

NFZ: kolejki oczekujących coraz dłuższe

Coraz dłuższe kolejki do lekarzy © Gina Sanders - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ istotnie się wydłużył. Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. wyniósł średnio aż 3 miesięce podczas, gdy na początku roku 2013 (przełom lutego i marca) wynosił 2,5 miesiąca. W porównaniu do kolejek w tym samym okresie z ubiegłego roku, czas oczekiwania był dłuższy średnio o ok. 3 tygodnie (0,7 miesiąca) - czytamy w raporcie „Barometr WHC" przygotowanym przez Fundację Watch Health Care.

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2016

Największym ograniczeniem dostępu do świadczeń „gwarantowanych” dla pacjentów w Polsce w dalszym ciągu są kolejki na wizytę do lekarza specjalisty. Jaskrawy przykład stanowi czas oczekiwania na wizytę do lekarza angiologia i endokrynologa. W obydwu przypadkach, czas oczekiwania na wizytę wynosi średnio na obszarze Polski ponad 8 mies. W przypadku angiologii, w porównaniu do poprzedniego analizowanego czasu obserwujemy wydłużenie się kolejki o ponad 3,5 mies. Z kolei, czas oczekiwania do lekarza endokrynologa, wydłużył się o 1,2 mies.

Obok utrzymujących się długich kolejek do lekarzy specjalistów, istotnym ograniczeniem są utrzymujące się kolejki na realizację niektórych świadczeń diagnostycznych oraz zabiegów. Na największe ograniczenia napotykają pacjenci czekający na zabieg usunięcia zaćmy i endoprotezoplastykę stawu biodrowego, a także alloplastykę stawu kolanowego. Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 2 lata i 3 tygodnie (32,2 mies.). Kolejka na endoprotezoplastykę stawu biodrowego wynosi prawie 2,5 roku (28,9 mies.), a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w trybie pilnym prawie 20 miesięcy.

Długi czas oczekiwania na realizację niektórych świadczeń zdrowotnych może nieodwracalnie pogarszać szanse pacjenta na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Wiąże się również ze zwiększonymi kosztami ZUS (renty) oraz licznymi kosztami pośrednimi.

fot. mat. prasowe

Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce

Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ istotnie się wydłużył. Na przełomie czerwca i lipca 2013 r. wyniósł średnio aż 3 mies. podczas, gdy na początku roku 2013 (przełom lutego i marca) wynosił 2,5 mies.


Za najważniejsze wnioski niniejszego raportu uznano:
  1. Nadal nie występuje w Polsce dziedzina medycyny, w której pacjenci nie napotykaliby istotnych ograniczeń w dostępie do teoretycznie „gwarantowanych” i podstawowychświadczeń zdrowotnych.
  2. Istnienie długich kolejek na realizację wielu świadczeń zdrowotnych może istotnie zaważyć na szansach pacjenta na wyleczenie, bądź poprawę jakości życia.
  3. Najbardziej uciążliwy dla pacjentów wydaje się być wciąż długi czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów oraz na wykonanie niezbędnej diagnostyki.
  4. Powyższe problemy świadczą o nieefektywnym zarządzaniu koszykiem świadczeń gwarantowanych w Polsce, a istotne wydłużenie przeciętnego czasu oczekiwania w kolejkach do monitorowanych w Barometrze WHC świadczeń zdrowotnych wskazuje pośrednio o pogorszeniu ogólnej kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jaka przyszłość ochrony zdrowia

    stobejczyk / 2013-08-30 02:48:28

    Ciekawe jak wydłużyłyby się kolejki, gdyby wszyscy, którzy dostają, lub mogą dostać skierowania by się do tych kolejek zapisywali? Namawiam wszystkich, którzy zrezygnowali z kolejek, żeby jednak się zapisali, wtedy poznamy rzeczywistą długość tych kolejek. KOLEJKOWICZE ZAPISUJCIE SIĘ, BO ZA TO PRZECIEŻ PŁACICIE!!! odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: