eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2013

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2013

2013-12-12 10:57

NFZ: kolejki oczekujących X-XI 2013

Najdłużej czeka się u ortodonty © kalcutta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne To nieco mniej, w porównaniu do połowy roku, kiedy pacjenci czekali w kolejkach średnio ok. 3 miesiące. Zaobserwowana zmiana nie daje jednak powodów do zadowolenia, gdyż pomimo poprawy, nadal nie istnieje dziedzina medycyny, w której chorzy nie napotkaliby na ograniczenia dostępu.

Przeczytaj także: Ochrona zdrowia: należy liczyć koszty pośrednie

Nadal dużymi barierami w dostępie do świadczeń zdrowotnych są długie kolejki do lekarzy specjalistów. Problem jest o tyle istotny, że dwie spośród specjalności w których czeka się najdłużej dotyczą dzieci. Obecnie najdłużej się czeka do ortodonty (prawie 9 mies.). Niepokojąco długo czeka się również na wizytę do kardiologa dziecięcego, gdzie czas oczekiwania wynosi prawie 5 miesięcy. Długi, bo również prawie 5-miesięczny czas oczekiwania odnotowano również w przypadku wizyty u angiologa.

Pomimo konstytucyjnego prawa do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku, mali pacjenci na świadczenia zdrowotne muszą czekać średnio 3,2 mies., czyli ok. 13 tygodni. W porównaniu do czasu oczekiwania ogółem dla wszystkich pacjentów i dla wszystkich analizowanych świadczeń (2,7 mies.), jest on dłuższy o pół miesiąca.

fot. mat. prasowe

Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce

Polacy czekają średnio 2,7 miesiąca na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne To nieco mniej, w porównaniu do połowy roku, kiedy pacjenci czekali w kolejkach średnio ok. 3 miesiące.


Na tak długi średni czas oczekiwania, wpływa między innymi 9-miesięczna kolejka na wizytę u ortodonty oraz ponad 2,5-roczny czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym. Niestety, istnieją również placówki, w których na aparat ortodontyczny trzeba czekać aż 4 lata! Fundacja WHC analizowała m.in. przypadek 8-letniego dziecka, u którego stomatolog zalecił korektę krzywego zgryzu. Tak długi czas oczekiwania może uniemożliwić skorzystania z leczenia, ponieważ refundacja ruchomego aparatu ortodontycznego dotyczy wyłącznie dzieci do 12-go roku życia…

fot. mat. prasowe

Średni czas oczekiwana na wizyty u specjalistów (w miesiącach)

Obecnie najdłużej się czeka do ortodonty (prawie 9 mies.). Niepokojąco długo czeka się również na wizytę do kardiologa dziecięcego, gdzie czas oczekiwania wynosi prawie 5 miesięcy.


Niestety, polscy pacjenci muszą być przygotowani nie tylko na długie kolejki do lekarzy specjalistów, ale również na długi czas oczekiwania na wykonanie niezbędnej diagnostyki. Aktualnie na świadczenia z zakresu diagnostyki czeka się ponad 7 tygodni, ale są badania, na które czeka się prawie pół roku, np. badanie bezdechu śródsennego, rezonans magnetyczny, czy badanie elektrofizjologiczne serca. Pamiętajmy o tym, że diagnostyka jest warunkiem sine qua non (łac.: działaniem niezbędnym do) postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia procesu leczenia. Ograniczenia w tym zakresie mogą skutkować niekorzystnymi następstwami postępującego procesu chorobowego, a w skrajnych przypadkach nawet zaprzepaszczeniem szansy na wyleczenie.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: