eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014

NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014

2014-09-03 12:39

NFZ: kolejki oczekujących VI-VII 2014

Najdłużej czeka się do ortodonty © kalcutta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na spotkanie z lekarzem specjalistą czeka się obecnie około 2,7 miesiąca - wynika z najnowszego Barometru Fundacji Watch Health Care. To odrobinę dłuzej niż w ostatnim okresie badawczym. Na najdłuższy czas oczekiwania muszą być przygotowani pacjenci skierowani do ortodomty (15,5 mies.), angiologa (7,7 mies.), oraz endokrynologa (6,5 mies.).

Przeczytaj także: NFZ: kolejki oczekujących II-III 2014

Jak wynika z wyliczeń Fundacji Polacy czekają ok. 2,7 mies. na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne (rys. 1.). W odniesieniu do wartości uzyskanej w poprzedniej edycji Barometru dostrzec można wzrost kolejek o 0,2 mies. , natomiast porównując uzyskany rezultat do tego samego okresu poprzedniego roku (VI/VII 2013 r.) czas oczekiwania skrócił się o 0,3 mies.

Najdłuższa kolejka dotyczy stomatologii, która po raz pierwszy wyprzedziła ortopedię i traumatologię narządu ruchu. W obu przypadkach czas ten wynosi ponad 11 mies. i w przypadku stomatologii jest to wartość o 2,6 mies. większa niż w poprzednio badanym okresie (luty/marzec 2014).

fot. mat. prasowe

Przeciętny czas oczekiwania

W okresie czerwiec-lipiec czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosił 2,7 miesiąca, tj. dłużej niż w poprzednim badanym okresie.


Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń w trzech dziedzinach. Są nimi: neonatologia, medycyna paliatywna oraz onkologia. We wszystkich wskazanych wyżej dziedzinach, czas oczekiwania wynosi nieco ponad dwa tygodnie.
Z analiz przeprowadzonych przez Fundację wynika, że jednym z najpoważniejszych problemów opieki zdrowotnej w Polsce jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów oraz bardzo długi czas oczekiwania od momentu pierwszej wizyty u lekarza do zastosowania leczenia związany z etapowością leczenia.

Obecnie na konsultację specjalistyczną czekamy średnio 2,5 mies. Jest to czas dłuży o 0,2 mies. w odniesieniu do poprzednio badanego okresu i identyczny w porównaniu z rokiem ubiegłym. Specjalistami, do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: ortodonci (15,5 mies.), angiolodzy (7,7 mies.) oraz endokrynolodzy (6,5 mies.).

Pozytywną zmianę zarejestrowano w odniesieniu do świadczeń diagnostycznych. Obecnie średni czas oczekiwania na badania diagnostyczne wynosi 1,7 mies. co stanowi nieznaczną poprawę odnośnie poprzedniej wartości z lutego i marca (1,8 mies.) a w porównaniu do wyników uzyskanych rok wcześniej jest krótszy o 0,6 mies. Największe ograniczenie dostępu zaobserwowano w badaniu kręgosłupa rezonansem magnetycznym, gdzie na jego wykonanie trzeba poczekać ponad pół roku. Równie długie kolejki, powyżej 4 mies., czekają pacjentów ze skierowaniem na badanie bezdechu śródsennego oraz USG Doppler kończyn dolnych (rys.3).

fot. mat. prasowe

Czas oczekiwania na badania diagnostyczne, na które czeka się najdłużej

Czas oczekiwania na rezonans magnetyczny przekracza 6 miesięcy, w cierpliwość uzbroić się muszą również oczekujący na nadanie bezdechu śródsennego.


Zabiegami, lub operacjami do których dostęp jest najbardziej ograniczony są: endoprotezoplastyki stawu biodrowego (21,6 mies. ) oraz kolanowego (38 mies. – dla przypadku stabilnego i 17 mies. dla przypadku pilnego), zabieg usunięcia zaćmy (25,6 mies. ) oraz z zakresu laryngologii, operacja usunięcia perlaka (10,1 mies. ), rekonstrukcji kosteczek słuchowych (17 mies. ) i stapedotomia (11 mies. ).

Całokształt ograniczeń w czasie oczekiwania można dostrzec jednak dopiero poprzez zobrazowanie poszczególnych etapów leczenia jakie pacjent napotyka na swojej drodze od momentu wystąpienia pierwszych objawów, poprzez wizytę u specjalisty, właściwą diagnostykę oraz kończąc na podjęciu leczenia. Fundacja w swym raporcie, bazując na zebranych danych, przeanalizowała poszczególne drogi leczenia pacjentów: w leczeniu aparatem ortodontycznym, endoprotezoplastyce stawu biodrowego, usunięciu żylaków kończyn dolnych oraz wymianie zastawki serca (rys. 2).

fot. mat. prasowe

Skumulowany wpływ poszczególnych etapów leczenia na czas oczekiwania

Dopiero zobrazowanie poszczególnych etapów leczenia daje obraz, jak długą drogę musi przejść pacjent od momentu wizyty u specjalisty do zastosowania leczenia.


Należy zauważyć, że leczenie aparatem ortodontycznym jest refundowane przez NFZ tylko do czasu ukończenia 12 roku życia. W związku z tym dziecko, u którego stwierdzono wadę zgryzu, łącznie w najgorszym zweryfikowanym przez Fundację przypadku (skumulowany najdłuższy czas oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz najdłuższy czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia aparatem ortodontycznym) poczeka ok. 9 lat! Absurdalna wydaje się zatem sytuacja, w której rodzice 3-letnich dzieci zmuszeni są do zastanawiania się nad leczeniem zgryzu dziecka, które nie ma jeszcze w pełni wykształconych zębów mlecznych.

Identyczna sytuacja ma miejsce w ortopedii, gdzie osoba, dla której jedyną szansą na odzyskanie sprawności jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego, przejdzie operację dopiero po ok. 26 mies. od momentu zgłoszenia się do lekarza pierwszego kontaktu. Tak długi czas oczekiwania sprawi, że leczenie rozpocznie się w momencie gdy deformacja stawu prawdopodobnie będzie już bardzo zaawansowana, a szanse na wyleczenie drastycznie zmaleją.


oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: