eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca zdalna dla programisty. Gdzie, za ile, na jakich warunkach?

Praca zdalna dla programisty. Gdzie, za ile, na jakich warunkach?

2019-11-23 00:35

Praca zdalna dla programisty. Gdzie, za ile, na jakich warunkach?

Młodzi programiści nie chcą pracować w biurach © rh2010 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Praca zdalna cieszy się coraz większą popularnością, do której w znacznej mierze przyczyniają się specjaliści z branży IT, w tym programiści. Jak prezentuje się profil kandydata aplikującego na zdalne stanowisko? Kto i komu oferuje je najczęściej? Jakiej technologii dotyczą oferty pracy zdalnej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza najnowsze badanie No Fluff Jobs.

Praca zdalna wyrównuje szanse programistów


Jak czytamy w raporcie, w bieżącym roku zainteresowanie ofertami od firm, w których możliwa jest praca zdalna, wzrosło o 40%. Nie jest to jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę chociażby to, że programiści często pochodzą z mniejszych miast, gdzie możliwości zatrudnienia są znacznie ograniczone. Statystyki pokazują, że poza największymi ośrodkami miejskimi mieszka niemal połowa poszukujących pracy zdalnej. Jednocześnie praca zdalna jest szansą dla tych, którzy zamieszkują miasta akademickie lub regiony, w których brakuje firm informatycznych i technologicznych. Jak pisze Fluff Jobs, często rekrutacja pracownika w dużym mieście trwa zbyt długo i publikacja oferty na pracę niestacjonarną staje się szansą na pozyskanie do zespołu kompetentnego pracownika spoza regionu, w którym ma siedzibę.

Czy praca zdalna to mniejsze wynagrodzenie?


O wynagrodzeniach programistów krążą już legendy, pojawiają się jednak opinie, że praca zdalna może nieco uszczuplić te kwoty. Raport No Fluff Jobs wskazuje, że niekoniecznie musi to znajdować potwierdzenie w rzeczywistości. Płace różnicuje natomiast stopień doświadczenia pracowników. I tak zdalnie pracujący junior zarobi od 4000 do 8000 zł brutto, podczas gdy najniższa pensja oferowana pracującemu poza biurem seniorowi to 14 000 zł. Górne widełki wynoszą średnio 19 000 zł, ale są też oferty przekraczające tę kwotę. Pomiędzy 8 800 a 14 000 zł zarobić mogą pracujący w opcji „remote” średniozaawansowani programiści.

fot. mat. prasowe

Wynagrodzenia

Junior może zarobić od 4 do 8 tys. zł.


Nie widać więc specjalnej różnicy w porównaniu z ofertami pracy stacjonarnej, gdzie dolna granica widełek dla pracowników zdalnych jest identyczna i wynosi 4000 zł brutto, ale górna nieco wyższa – 20 000 zł brutto.

Jednak jest pewna różnica - pracownikom zdalnym częściej oferowane są umowy B2B, zresztą podobnie jak na całym rynku pracy. W branży IT dotyczy to już prawie 70 proc. juniorów i blisko 95 proc. mid i senior specjalistów IT.
- Pracujący zdalnie to najczęściej tzw. freelancerzy, którzy cenią sobie wygodę i wolność wyboru, z kim i kiedy pracują. Często osoby prowadzące własną działalność gospodarczą współpracują z kilkoma firmami/klientami, dzięki czemu mogą zarobić więcej. Dodatkowym aspektem mody na pracę zdalną jest tzw. work-life balance, czyli świadome pogodzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi - dodaje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Junior chce zdalnie, pracodawca niekoniecznie


Inaczej rozkłada się jednak popyt i podaż, jeśli chodzi o wiek specjalistów. O ile 70 proc. poszukujących pracy zdalnej to osoby z mniejszym doświadczeniem w wieku 25-34 lata, o tyle prawie 94 proc. ogłoszeń pracodawców dotyczy specjalistów IT na poziomie mid i senior. Z czego to wynika?

fot. mat. prasowe

Poziom doświadczenia

70% osób poszukujących pracy to kandydaci pomiędzy 25 a 34 rokiem życia.


- Firmy stosunkowo rzadko decydują się na taką współpracę w przypadku mniej doświadczonych programistów. Wolą ich najpierw sprawdzić “na żywo”, w warunkach biurowych. Przypisują im często mentora, kolegę po fachu, który dba o ich rozwój i szybko postawi na nogi i zadba o jego kompetencje. Z kolei odnotowany przez nas wzrost zainteresowania ofertami pracy zdalnej wśród juniorów wynika stąd, że cenią sobie elastyczność, nie tylko w zakresie miejsca wykonywanej pracy, ale również czasu jej wykonywania i używanych narzędzi. Niestety współpraca „zdalna” pomiędzy mentorem a juniorem często jest nieefektywna i utrudniona - komentuje Magda Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Z badań wynika jednak, że młodzi nie poddają się - na jedno ogłoszenie pracy w trybie niestacjonarnym przypada aż 31,9 proc. aplikacji od początkujących programistów, co stanowi dwukrotność aplikacji od midów i seniorów.

Gdzie rządzi praca zdalna?


Praca zdalna w branży IT skierowana jest przede wszystkim do specjalistów JavaScript - 34 proc. i Java - 16 proc. Kolejne pozycje w badaniu No Fluff Jobs zajmują programiści Angular (15 proc.) i React (14 proc.).

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kategorie i technologie z możliwością pracy zdalnej

Praca zdalna najczęściej oferowana jest specjalistom od JavaScript.


Jeśli chodzi o kategorie to najwięcej ogłoszeń dla chętnych do pracy poza biurem skierowanych jest do pracy w tzw. Backendzie (38 proc.). Mniej ofert pracy w tym trybie oferują pracodawcy poszukujący specjalistów programujących w technologiach Frontend i Fullstack - stanowią one odpowiednio 19 proc. i 16 proc. ofert. Zdaniem ekspertów No Fluff Jobs nie różni się to od poziomu ofert w przypadku pracy stacjonarnej.

Warto na koniec dodać ciekawostkę - w 2019 roku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych prowadzonej na szeroką skalę. Najwyższe wynagrodzenie w ramach oferty pracy dla eksperta w dziedzinie Big Data / Business Intelligence sięgało 64 000 - 80 000 zł. Była to propozycja pracy na umowę B2B oferowana w tym roku przez szwedzką firmę, poszukującą doświadczonego pracownika na stanowisko Senior Data Analyst.
- Zauważyliśmy, że górne widełki wynagrodzeń na stanowiska związane z Business Intelligence były jednymi z najwyższych wśród wszystkich kategorii i technologii i sięgały 17 500 zł - konkluduje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs

Raport No Fluff Jobs pokazuje, że różnice w formach pracy powoli się zacierają, wszystko zależy od wymagań, elastyczności obu stron i umiejętności współpracy firmy z pracownikiem, nawet zdalnym.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: