eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy transportowe i logistyczne powalczą o pracowników

Firmy transportowe i logistyczne powalczą o pracowników

2019-07-01 12:30

Firmy transportowe i logistyczne powalczą o pracowników

Tiry © adfi - Fotolia.com

Jak wynika z najnowszej odsłony “Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w bieżącym kwartale plany rekrutacyjne ma co piąta firma trudniąca się transportem lub logistyką. Redukcję zatrudnienia planuje jedynie co trzydziesta. I wprawdzie dla poszukujących pracy w tych branżach są to niewątpliwie dobre wieści, to jednocześnie każą się one spodziewać, że firmy będą zmuszone intensywnie walczyć o kandydatów do pracy.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia III kw. 2019

– Pomimo tego, że w polskiej gospodarce zauważalne są globalne symptomy spowolnienia, w tym mniejsza produkcja w obszarze motoryzacji, rozwój polskiego rynku logistycznego napędza e-commerce, który od kilku kwartałów dynamicznie wzrasta – mówi Kamil Sadowniczyk z Manpower.

Wyniki raportu “Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” potwierdzają, że w okresie lipiec - wrzesień bieżącego roku zwiększenie zatrudnienia ma w planach 20% firm transportowych i logistycznych. 3% przedstawicieli tych branż planuje redukcje etatów, 76% utrzyma zatrudnienie na dotychczasowym poziomie, a 1% nie ma sprecyzowanych planów na ten kwartał.

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +16%. Jak podkreśla Kamil Sadowniczyk, dyrektor ds. rozwiązań onsite z agencji rekrutacyjnej Manpower, za wzrostem zatrudnienia w firmach transportowych i logistycznych kryje się przede wszystkim rosnąca liczba powstających w naszym kraju dystrybucyjnych w Polsce, głównie dużych firm, które stawiają na dostawy do państw Europy Zachodniej. Znaczenie mają również potężne wzrost, jakie ciągle notuje branża e-commerce.
– Tak optymistyczne plany zatrudnienia związane są również ze sprzedażą artykułów szkolnych, czyli akcją back to school. Ponadto, jest to sezon urlopowy i pracodawcy, by zabezpieczyć się przed brakiem rąk do pracy, zatrudniają pracowników sezonowych. Jednocześnie, firmy logistyczne przygotowują się do intensywnego okresu, który zaczyna się we wrześniu i trwa do świąt Bożego Narodzenia, tym samym wchodząc na oczekiwany poziom zatrudnienia. Dla pracodawców oznacza to większą konkurencyjność na rynku lokalnym w zakresie pozyskiwania kandydatów – dodaje ekspert.

fot. adfi - Fotolia.com

Tiry

Co piąta firma z branży transportu i logistyki zwiększy zatrudnienie.


Kogo będą poszukiwać pracodawcy?


W związku ze wzrostem zatrudnienia potrzebni będą głównie pracownicy na stanowiska kierowców, operatorów wózków widłowych z uprawnieniami UDT, pracownicy magazynowi i pakowacze. Różnice w wynagrodzeniach w sektorze transportu i logistyki zależą od specyfiki regionu czy poziomu wiedzy i zaawansowanych umiejętności pracownika. Wynagrodzenia zasadnicze dla najbardziej pożądanych zawodów, czyli pracownik magazynowy, pakowacz, operator wózka widłowego, wahają się od minimalnej godzinowej stawki krajowej do nawet 23 złotych brutto za godzinę. Ponadto, pracodawcy oferują dodatki takie jak premie i pakiet benefitów, również na podstawowych stanowiskach, o mniejszym stopniu zaawansowania.
– W przypadku pracowników podstawowego szczebla najbardziej ceniona jest motywacja i zdolności manualne. Aby przyciągnąć najlepszych, firmy logistyczne będą otwierały się na elastyczne formy zatrudnienia, nie tylko na oferty pracy tymczasowej, lecz także na elastyczne podejście do grafiku pracownika. Będzie to między innymi możliwość pracy w mniejszym wymiarze czasu pracy, w wybranych godzinach lub tylko w weekendy. Najbliższy kwartał przyniesie dla pracowników lepszą perspektywę zatrudnienia w działach związanych z szeroko rozumianym transportem i logistyką, czyli od dystrybucji, przez pakowanie, co-packing, po logistykę wewnętrzną. Co więcej, jest to okres wakacji, więc szansa dla osób uczących się, które chcą podreperować swój budżet, zdobywając doświadczenie w centrach dystrybucji. Pracownik ma również możliwość poznania nowoczesnego procesu od wewnątrz, dzięki coraz powszechniejszej automatyzacji czynności związanych między innymi z sortowaniem, pakowaniem, magazynowaniem i transportem wewnętrznym – podsumowuje Kamil Sadowniczyk.

Biorąc pod uwagę dane dla transportu i logistyki odnotowane w innych krajach regionu EMEA to Polska jest na trzecim miejscu, ex aequo z Rumunią i jest jednym z rynków, gdzie w najbliższym kwartale będzie najłatwiej o pracę. Najwyższą prognozę ma Grecja (+29%) i Czechy (+19%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: