eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia III kw. 2019

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2019

2019-06-11 11:39

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2019

Pracodawcy bardziej ostrożni w swoich planach rekrutacyjnych © DOC RABE Media - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Perspektywy zatrudnienia dla nadchodzącego kwartału są nieco gorsze niż formułowane przed rokiem. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej osiągnęła poziom +9%, co względem odczytu sprzed 12 miesięcy oznacza spadek o 3 p.proc. Sytuacja pracowników ciągle jednak pozostaje dobra. Zatrudniać mają zamiar przede wszystkim transport, logistyka oraz produkcja przemysłowa. Pośród wszystkich 751 przebadanych pracodawców plany rekrutacyjne posiada 14%, 81% nie planuje żadnych zmian w tym zakresie, a 3% przymierza się do redukcji etatów - takie wnioski płyną z najnowszego kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Przeczytaj także: Produkcja przemysłowa nie przestaje zatrudniać

Przed nami najnowsza odsłona raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Cykliczne opracowanie po raz kolejny przedstawia plany rekrutacyjne polskich pracodawców.

Jak wynika z jego treści, w nadchodzących trzech miesiącach zatrudnienie nowych pracowników planuje 14% przebadanych pracodawców, 3% mówi o redukcji etatów, a 81% nie przewiduje żadnych ruchów na tym polu. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, a więc wyrażona w procentach różnica pomiędzy liczbą pracodawców deklarujących wzrost i spadek zatrudnienia, osiąga pułap +11% (po korekcie sezonowej +9%). To identyczny wynik jak w poprzednim kwartale. Względem analogicznego okresu ubiegłego roku spadek sięga 4 punktów procentowych.
– W ciągu ostatniego roku mogliśmy zauważyć znaczny spadek prognozy zatrudnienia deklarowanej przez polskich pracodawców. Może to jednak wynikać nie tyle z braku chęci kreowania nowych miejsc pracy przez firmy, co z problemów z dostępem do pracowników i obsadzeniem stanowisk. Wiele firm, które obecnie rekrutują zmaga się z rotacją pracowników zwabionych przez konkurencję – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup. – Prognoza pozostaje jednak na tyle wysokim poziomie, że osoby poszukujące pracy mogą liczyć na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia. Dla nich hossa na rynku pracy nadal trwa. Nieco inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia pracodawców, którzy w nadchodzącym kwartale nadal będą zmuszeni do dalszej rywalizacji o pracownika. Największe wyzwania czekają przedsiębiorstwa zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju a także działające w transporcie i logistyce. Niestety polski biznes w dalszy ciągu powinien liczyć się ze zwiększonymi kosztami rekrutacji pracowników a finalnie prowadzenia biznesu – dodaje Iwona Janas.

W dziewięciu na 10 przeanalizowanych przez ManpowerGroup sektorów rynku firmy chcą powiększać swoje zespoły. Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać przedsiębiorstwa specjalizujące się w transporcie i logistyce (prognoza netto zatrudnienia na poziomie +16%), nieco mniej firmy z produkcji przemysłowej (+13%) i przemysłu wydobywczego (+12%). Na dobre perspektywy znalezienia nowej pracy mogą także liczyć osoby poszukujące zatrudnienia w branży budowlanej (+11%) i w rolnictwie (+9%). Najmniej optymistyczne plany rekrutacyjne wskazały restauracje i hotele (+1%) oraz firmy zajmujące się energetyką, gazownictwem i wodociągami (-1%), które chcą redukować etaty. W porównaniu do ubiegłego kwartału prognozy polepszyły się w czterech sektorach, w czterech pogorszyły się, a w dwóch pozostają bez zmian.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dot. zatrudnienia w podziale na sektory

Najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać przedsiębiorstwa specjalizujące się w transporcie i logistyce.


Biorąc pod uwagę dane dla 6 regionów Polski uwzględnionych w raporcie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, największego zapotrzebowania na pracowników można się spodziewać w Polsce południowo-zachodniej, z prognozą netto zatrudnienia +15%. Pracodawcy będą rywalizować o kadry także w Polsce północno-zachodniej (+9%) i południowej (+8%). Najsłabszy wynik wskazały firmy z Polski północnej (+5%), ale nadal sygnalizuje on korzystne perspektywy dla osób poszukujących zatrudnienia w tym regionie. W stosunku do ubiegłego kwartału prognozy polepszyły się w trzech regionach, w trzech pogorszyły się.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Największe zapotrzebowanie na ręce do pracy prognozują duże organizacje (+23%). Średnie firmy wskazały prognozę na poziomie +8%, a małe +5%. Mikroprzedsiębiorstwa nie przewidują zmian personalnych.

W raporcie ManpowerGroup przedstawiono także dane dla 26 rynków z regionu EMEA (Europa, Blisko Wschód i Afryka). Polska z prognozą zatrudnienia na poziomie +9% jest szóstym rynkiem w regionie, ex aequo z Irlandią i Słowacją, gdzie w drugim kwartale 2019 roku będzie najłatwiej o pracę. Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne wskazali pracodawcy z Chorwacji [1] (+23%) i Grecji (+20%), najmniej z Węgier (-2%)1.

fot. mat. prasowe

Plany pracodawców dot. zatrudnienia w podziale na regiony

Najsilniejszej rywalizacji o kadry można się spodziewać w południowo-zachodniej Polsce.


Informacje o badaniu


Badanie Barometr ManpowerGroup Perspektyw
Zatrudnienia dla Polski zrealizowane było na reprezentatywnej próbie 751 pracodawców. Błąd statystyczny dla takiej próby to maksymalnie +/-3,6%. Na potrzeby badania skorzystano z podziału regionów Polski opracowanego przez Eurostat, który wyodrębnia następujące regiony: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: