eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak zmiana pokoleniowa wpływa na ubezpieczenia na życie?

Jak zmiana pokoleniowa wpływa na ubezpieczenia na życie?

2019-05-24 12:40

Jak zmiana pokoleniowa wpływa na ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie © Stockwerk-Fotodesign - Fotolia.com

Mobilność, nieustanny dostęp do najbardziej nowoczesnych technologii, hołdowanie ekonomii współdzielenia czy zamiłowanie do zmian. Tak właśnie żyją reprezentanci pokolenia Z. Od marek oczekują szybkiego reagowania na ich bieżące potrzeby, są mało skłonni do przywiązywania się do rzeczy i miejsc. Z tych też względów zbudowanie ich lojalności nie należy do rzeczy najłatwiejszych. To duże wyzwanie dla branży ubezpieczeniowej. Jak bowiem przekonać żyjące z dnia na dzień Zetki, że ubezpieczenie na życie to gra warta świeczki i zabezpieczenie na przyszłość dla siebie i najbliższych?

Polacy nie ubezpieczają się na życie


Ubezpieczenia na życie to rynek, dla którego nastały dość trudne czasy. Potwierdzeniem tego są chociażby rezultaty opracowanego przez Nationale Nederlanden raportu „Dojrzałość finansowa Polaków”, z którego wynika, że na ubezpieczenie na życie decyduje się zaledwie co czwarta osoba (26 proc.) z grupy wiekowej 20-50 lat.

Postęp technologiczny – większe wyzwanie niż zmiana pokoleniowa


Paneliści uczestniczący w zorganizowanej w ramach Kongresu PIU debacie „Nowe pokolenie klientów", niemal jednogłośnie przyznali, że dziś większym wyzwaniem niż sama zmiana pokoleniowa jest rozpędzony do granic możliwości postęp technologiczny. Młodzi ludzie z reguły żyją chwilą. Jednak w momencie, kiedy wchodzą w dojrzałość i zakładają rodziny, ich podejście się zmienia. Jednak, by w przyszłości Post-millenialsi byli zainteresowani tego typu polisami, oferta musi być dla nich atrakcyjna. Sam produkt oraz kanały jego dystrybucji powinny zostać dopasowane do ich potrzeb i stylu życia, a ten opiera się w dużym stopniu na technologii i Internecie.

fot. Stockwerk-Fotodesign - Fotolia.com

Ubezpieczenie na życie

Branża ubezpieczeniowa, wzorem banków, powinna już teraz zastanowić się, jak zainteresować pokolenie Z ubezpieczeniami na życie.


Nie tylko produkt, ale i kanał dystrybucji dopasowany do potrzeb


Post-millenialsi dopiero wkraczają w dorosłość. Nie myślą jeszcze o zabezpieczeniu na przyszłość swoich bliskich. Mimo to, branża ubezpieczeniowa, wzorem banków, powinna już teraz zastanowić się, jak zainteresować pokolenie Z ubezpieczeniami na życie. Należy wziąć pod uwagę, że są to osoby, które oczekują prostych i szybkich rozwiązań dostępnych online, najlepiej w kanałach mobilnych. Myślę, że kluczem do sukcesu może okazać się elastyczność oraz personalizacja, zarówno samej oferty, jak i komunikacji z klientami, aby jak najlepiej dopasować się do ich indywidualnych.Sektor bankowy – źródło dobrych praktyk


Podczas panelu podkreślona została rola polskiego sektora bankowego dla całej branży usług finansowych, który jest obecnie jednym z najbardziej innowacyjnych na świecie. Może więc stanowić dla firm ubezpieczeniowych źródło dobrych praktyk w zakresie digitalizacji komunikacji z konsumentami oraz prowadzenia z nimi dialogu, zanim wejdą na rynek pracy. Nawiązanie kontaktu z pokoleniem Z odpowiednio wcześnie jest istotne nie tylko z perspektywy pozyskania klienta na przyszłość. Post-millenialsi już teraz mają duży wpływ na decyzje zakupowe w swoich domach. Dotyczy to także ubezpieczeń.Edukacja – rola agentów


W związku z tym warto zainwestować w edukację. Z raportu „The future of insurance. Bye-Bye Boomers, Hello Digital Natives”, opracowanego przez InVEST oraz Applied Systems w 2015 r., wynika, że aż 2/3 badanych Post-millenialsów ma małą wiedzę o ubezpieczeniach. Nieoceniona będzie tu rola agentów ubezpieczeniowych. Przedstawiciele pokolenia Z odczuwają potrzebę konsultowania z nimi swoich decyzji odnośnie wyboru odpowiedniej polisy. Zadeklarowało tak aż 96% respondentów. Ponad połowie (55%) zależy na osobistym spotkaniu. Przy czym przez spotkanie rozumieją też rozmowę poprzez popularne komunikatory online. Aż 94% ankietowanych oczekuje odpowiedzi na swoje pytania w ciągu jednej doby, natomiast 82% możliwości kontaktu przez Internet. Biorąc pod uwagę, że pokolenie Z w komunikacji często posługuje się obrazkami, dobrym rozwiązaniem może okazać się prezentacja korzyści płynących z zakupu danego produktu w innowacyjny sposób.

Dodatkowo, szansą dla ubezpieczycieli mogą okazać się rosnące możliwości w zakresie oceny indywidualnego ryzyka. Przykładowo, postęp medycyny, zwłaszcza w zakresie sekwencjonowania ludzkich genomów, daje szansę na bardziej precyzyjną estymację zagrożenia zachorowania na wybrane choroby. Im większa świadomość ryzyka, tym większa może okazać się skłonność do ubezpieczania się.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: