eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ubezpieczenie na życie, czyli mądry Polak po szkodzie

Ubezpieczenie na życie, czyli mądry Polak po szkodzie

2019-03-05 12:43

Ubezpieczenie na życie, czyli mądry Polak po szkodzie

Ubezpieczenie na życie © maikal7774 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie, to jednak wielu z nas ciągle towarzyszy pewnego rodzaju niefrasobliwość. Dowodem na to są chociażby wyniki najnowszego badania, które Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie zleciło firmie IMAS International. Okazuje się, że niemal co drugi z nas o ubezpieczeniu na życie zaczyna myśleć dopiero w obliczu niepożądanej sytuacji czy wręcz tragedii.

Przeczytaj także: Boimy się śmierci, a ubezpieczenia na życie nie mamy

Jakie wartości są dla nas najważniejsze? Okazuje się, że w tej kwestii Polakom towarzyszy stałość poglądów. Zarówno dziś, jak i w badaniu zrealizowanym przed pięciu laty, zdecydowanymi priorytetami są dla nas rodzina oraz dobre zdrowie. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów na potrzeby badania Vienna Life wynika, że zdecydowanej większości z nas zależy na chronieniu najbliższych przed nieszczęściami (78%) oraz nieobarczaniu ich ciężarem (63%). Jednocześnie jednak okazuje się, że tylko 57% ankietowanych czuje się zobowiązanych osobiście do zapewnienia bytu bliskim na wypadek swojej choroby, niepełnosprawności lub śmierci. Tylko co 5. badany zadeklarował, że jego rodzina jest w pełni zabezpieczona na wypadek jego niezdolności do pracy bądź zgonu.
– Rolą ubezpieczycieli jest oferowanie rozwiązań zapewniających klientom poczucie bezpieczeństwa, ochronę majątku oraz zabezpieczenie rodziny na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Jednak Polacy nadal rzadko decydują się na ubezpieczenie swojego życia i zdrowia. Indywidualne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków ma jedynie 28% z nas – mówi Jarosław Krasowski, dyrektor sprzedaży Vienna Life.

Co nas motywuje do zakupu ubezpieczenia?


Realizowane badania już od wielu lat dowodzą, że tym, co w największym stopniu motywuje nas do zakupu polisy jest obowiązek, tak jak ma to miejsce w przypadku OC komunikacyjnego lub ubezpieczenia nieruchomości przy kredycie hipotecznym. Relatywnie często kupujemy ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na urlop.

Pomimo, że według 2/3 badanych śmierć, nieuleczalna choroba jak i niepełnosprawność najsilniej osłabiłyby poczucie bezpieczeństwa finansowego ich samych oraz ich rodzin, aż 53% wskazuje, że nie posiada indywidualnego ubezpieczenia na życie. Z drugiej strony 52% ankietowanych wskazuje, że rola jedynego żywiciela rodziny jest tym, co najsilniej motywuje do sięgnięcia po ubezpieczenie ochronne na życie.

Jak zabezpieczyć się przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń?


Firmy ubezpieczeniowe nieustannie rozszerzają ofertę swoich produktów, by zapewnić kompleksową ochronę w różnych sytuacjach życiowych, również wtedy, gdy nas zabraknie. Jeśli przydarzy się wypadek, czy choroba, warto posiadać polisę, która zabezpieczy nie tylko naszą przyszłość, ale też przyszłość naszych najbliższych.

Główne bariery przed wykupieniem ubezpieczenia


Główną deklarowaną barierą wykupienia indywidualnego ubezpieczenia na życia są względy ekonomiczne (brak środków 30%, nieopłacalność 8%). Podobnie często wskazywane są powody racjonalne (inne zabezpieczenia, np. grupowe ubezpieczenie na życie – 28%) jak też nieracjonalne/ afektywne („nie myślałem o tym” – 15%, brak zaufania do ubezpieczycieli – 16%, brak czasu – 5%).

Nawet jeśli wydaje nam się, że dana sytuacja nas nie dotyczy czy nie spotka, warto się ubezpieczyć. W przypadku długotrwałej rehabilitacji po zdarzeniu losowym, nieuleczalnej choroby, czy śmierci kogoś bliskiego, my i nasza rodzina będziemy chronieni - tłumaczy ekspert Vienna Life.

Badanie pokazuje, że 54% badanych przeznaczyłoby środki z ubezpieczenia na życie/NNW na zabezpieczenie finansowe swoich bliskich, 51% - na własne leczenie. Aż 1/3 deklaruje, że wykorzystałaby je na bieżące wydatki, a 1/4 na spłatę zobowiązań, co oznacza, że bez środków z ubezpieczenia ich codzienne życie uległoby znacznemu zaburzeniu.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze wartości w życiu Polaków

Nadrzędną wartością w życiu Polaków jest rodzina.


Ubezpieczenia, a osoby nie będące w związku małżeńskim


Ponieważ troska o najbliższych jest jednym z najsilniejszych motywatorów do zakupu polis NNW, single rzadziej się ubezpieczają. Brak ubezpieczenia indywidualnego tłumaczą częściej młodym wiekiem, brakiem pieniędzy, ale też przyczynami nieracjonalnymi (nigdy o tym nie myślałem, zbytnie skomplikowanie ubezpieczeń).
- Gdy dojdzie do sytuacji w której spotka ich choroba, niezdolność do pracy, czy nieszczęśliwy wypadek trudniej o zachowanie dotychczasowego standardu życia. Pojawia się problem, z którym często muszą się uporać sami. Warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu, np. w postaci indywidualnego ubezpieczenia. - komentuje Jarosław Krasowski.

fot. mat. prasowe

Polacy a ubezpieczenie na życie

38% Polaków nie posiada ubezpieczenia na życie z przyczyn ekonomicznych.

Dane pokazują, że osoby niebędące w związku małżeńskim do ubezpieczenia na życie, bardziej niż innych, może skłonić zmiana stanu cywilnego (17%) oraz pojawienie się dziecka (32%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: