eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana pracy. Czego szukają specjaliści?

Zmiana pracy. Czego szukają specjaliści?

2018-11-15 10:33

Zmiana pracy. Czego szukają specjaliści?

Czas na nową pracę? © Tierney - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracuj.pl nieustannie przygląda się trendom panującym na rynku pracy. Ostatnio jego eksperci poszukiwali m.in. odpowiedzi na pytanie, co skłania specjalistów do zmiany pracy lub pozostania w szeregach obecnej firmy. Tym razem postanowili sprawdzić, jakie cechy pracodawcy są dla pracowników kluczowe. Pod lupę wzięto opinie ponad 4000 respondentów.

Dobry czas na zmianę


Obecna sytuacja na rynku pracy daje specjalistom sporo możliwości na zmianę pracy. Z danych zawartych w ostatnim raporcie Rynek Pracy Specjalistów, w III kw. złożono im 148 000 ofert zatrudnienia, co względem minionego roku oznacza wzrost na poziomie 10,6%. Najwięcej pracy zaoferowano handlowcom i sprzedawcom, a w następnej kolejności ekspertom od obsługi klienta, specjalistom IT, finansistom oraz inżynierom.

Okazuje się również, że pokaźny popyt na ekspertów przekłada się również na mobilność zawodową specjalistów. Na zmianę pracy gotowych jest dzisiaj aż 60% z nich. Motywują ich przede wszystkim zbyt niskie zarobki, niezadowalające perspektywy rozwoju zawodowego oraz potrzeba docenienia. A czym powinien charakteryzować się ten nowy, idealny pracodawca?

Pracodawca marzeń


Odpowiednie wynagrodzenie (89% wskazań) oraz ciekawy zakres obowiązków (69%) – te czynniki badani specjaliści wskazują najczęściej wśród kluczowych cech dobrego pracodawcy. Co trzeci z badanych zwraca też uwagę na pozycję firmy na rynku.
Badania Pracuj.pl pokazują, że podstawa „piramidy potrzeb” pracowników, zaspokajanych przez pracodawcę, od lat pozostaje niezmienna. Jej fundamentem jest dobra płaca, a zaraz po niej ciekawe zadania i możliwość rozwoju. Pozostałe potrzeby specjalistów są już jednak bardziej zatomizowane i zależne od indywidualnych cech. Dla jednych ekspertów ważniejsza będzie skala i prestiż firmy, dla drugich łatwy dojazd do pracy, a dla innych dopasowane benefity. Nie można jednak lekceważyć tych czynników. To one decydują o wyborze pracy przez specjalistę, jeśli będzie miał do wyboru dwie oferty gwarantujące podobne pensje - komentuje Sylwia Sosnowska, HR Manager w Grupie Pracuj.

Duży czy mały?


Oprócz wysokich zarobków i ciekawych zadań, specjaliści cenią u pracodawców także skalę działalności. Ponad połowa badanych (55%) chciałaby pracować w dużej ogólnopolskiej firmie lub międzynarodowej korporacji. Tylko co czwarty widzi się w małym przedsiębiorstwie lub startupie (25%). Jeszcze mniejsza grupa badanych jest gotowa pracować na własny rachunek.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze cechy poszukiwane u pracodawcy

Najważniejszą kwestią pozostaje wynagrodzenie.


Po zmianie pracy - rozwój


A czego oczekują badani specjaliści od nowego pracodawcy? Według respondentów Pracuj.pl idealna firma powinna gwarantować przede wszystkim możliwości pięcia się po kolejnych szczeblach kariery. Aż 75% badanych oczekiwałoby od wymarzonego pracodawcy gwarancji szkoleń i opcji rozwoju zawodowego, 60% – możliwości awansu. Z punktu widzenia blisko połowy badanych (46%) istotne jest także, by trzymać się ustalonych godzin pracy. Co ciekawe, 4 na 10 specjalistów oczekiwałoby od firmy, by pozwalała im na dużą samodzielność.

Specjalista, którego obraz wyłania się z badań, jest wyraźnie rozdarty między ambicjami, a chęcią zachowania tzw. work-life balance. Rozwój i awanse są dla pracowników ważne, ale dla niemal połowy badanych nie powinny wymuszać realizacji pracy po godzinach - podsumowuje Sylwia Sosnowska.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: