eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zmiana pracy: bardziej niż niskie pensje doskwiera nam nuda?

Zmiana pracy: bardziej niż niskie pensje doskwiera nam nuda?

2017-04-07 11:32

Zmiana pracy: bardziej niż niskie pensje doskwiera nam nuda?

Pracy szukamy przez znajomych i Internet © ilkercelik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wydawać by się mogło, że zmiana pracy niemal zawsze ma podłoże ekonomiczne. I rzeczywiście - pensja ciągle zajmuje pierwsze miejsce wśród czynników motywujących do poszukiwania nowego pracodawcy, ale nie da się nie zauważyć, że jej znaczenie wyraźnie spada. Na znaczeniu zyskują z kolei zupełnie inne kwestie. Zmiany widoczne są również w sposobach poszukiwania zatrudnienia. Wprawdzie ciągle liczą się znajomości, ale także portale pracy, których popularność istotnie rośnie.
Wynagrodzenie do zasadniczy powód, dla którego każdego dnia udajemy się do pracy. Z ostatniego badania zrealizowanego przez Work Service wynika również, że dla wielu Polaków jest ono także głównym czynnikiem motywującym do poszukiwania nowego zatrudnienia. I nie ma w tym nic dziwnego - ludzie po prostu chcą zarabiać coraz więcej. Pieniądze tracą jednak na znaczeniu. W ostatnim półroczu odsetek osób deklarujących chęć zmiany pracy z powodów finansowych spadł aż o 13,6 p.p., sięgając 45,5%, a to oznacza, że równie ważną przyczyną jest brak awansu (43,1%). Pracownicy wskazują również na chęć samorealizacji (36,6%) oraz na nudę i rutynę. Co istotne, dwa ostatnie wskazania zyskały w ciągu sześciu miesięcy aż 11,8 p.p.
To, czego jesteśmy świadkami, jest bez wątpienia efektem obecnej sytuacji na rynku pracy. Podwyżki wynagrodzeń dostrzegalne były już w minionym roku i wiele wskazuje na to, że w nadchodzącym czasie ten trend jeszcze się umocni. I to właśnie wyższe pensje spowodowały, że pracownicy zaczęli zwracać uwagę na inne aspekty niż te o podłożu ekonomicznym. To ważny sygnał dla pracodawców. Tym bardziej, że 1/3 Polaków jest przekonana, że zmiana pracy nie jest trudna, a poszukiwania nowego zatrudnienia zajmą im co najwyżej miesiąc. Część niezadowolonych pracowników może zatem odejść z dnia na dzień – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

fot. mat. prasowe

Powody zmiany pracy

Odsetek osób deklarujących zmianę miejsca zatrudnienia z powodów finansowych zmniejszył się o 13,6 p.p.


Pracy szukamy przez znajomych i Internet


Obserwowany w ostatnim czasie wzrost wynagrodzeń wpłynął na odsetek tych, którzy zastanawiają się nad zmianą pracy. Z „Barometru Rynku Pracy VII”, przygotowanego przez Work Service, wynika, że myśli o tym 17,9% pracowników i jest to najniższy wynik w historii. Ci, którzy jednak się na to decydują najczęściej korzystają z pomocy znajomych (58,3%) i portali pracy (57,2%), których popularność rośnie. Właśnie w Internecie kandydat ma szeroki dostęp do różnorodnych ofert i nie musi już chodzić po urzędach pracy i targach, żeby zdobyć kompleksowe informacje dotyczące pracodawcy i stanowiska, na które chce aplikować. To wszystko może zrobić nie wychodząc z domu.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób Pan/Pani zamierza poszukiwać nowej pracy?

Niezmiennie od wielu lat pracy poszukujemy wśród znajomych.


Rynek pracy ulega ciągłym zmianom, ale jeden trend jest niezmiennie kontynuowany. To narastająca rola nowych technologii i opanowywanie procesów rekrutacyjnych przez narzędzia on-line. Sami pracodawcy zaczynają podążać ścieżkami, którymi poruszają się kandydaci, przez co stawiają na rozwijanie swojego wizerunku w sieci i budowanie nowych narzędzi promujących ich warunki zatrudnienia. Na tym trendzie zyskują portale pracy, których popularność na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy wzrosła o niemal 10 p.p. – twierdzi Piotr Adamczyk, Prezes Zarządu serwisu Kariera.pl.

Strony firmowe z ofertami pracy


Szukanie pracy w Internecie to nie tylko odwiedzanie portali. 45,5% osób samodzielnie przegląda też oferty w zakładkach „Kariera” na stronach firm, dzięki czemu ma bezpośredni dostęp do stanowisk, na które prowadzona jest rekrutacja. W związku z tym pracodawcy powinni zwrócić uwagę na czytelność i atrakcyjność zamieszczonych tam treści. Pozwoli to przyciągnąć uwagę kandydatów, tak bardzo poszukiwanych w wielu branżach.

Wpisując się w panujące na rynku trendy postawiliśmy na nowy standard komunikacji z kandydatami. Przygotowaliśmy stronę internetową dedykowaną w całości kandydatom i poszukiwaniu pracy. Wystarczy, że kandydat wejdzie na naszą stronę i wpisze swoje podstawowe dane, a my skontaktujemy się z nim i zaproponujemy oferty dopasowane do jego potrzeb. Tym, którzy preferują samodzielnie przeglądać oferty pracy, służy prosta i intuicyjna wyszukiwarka. Kandydaci mogą również skorzystać z praktycznych poradników, np. jak efektywnie poszukiwać pracy, jak przygotowywać dokumenty aplikacyjne czy rozwijać swoje kompetencje. Zależy nam, aby kandydat czuł się odpowiednio otoczony opieką we wszystkich kanałach obsługi, czy to odwiedzając nasz oddział czy aplikując na ofertę online. – komentuje Katarzyna Kowol, Digital Marketing Manager

Metodologia badania:
Dane prezentowane w ramach „Barometru Rynku Pracy VII” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1000 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania), wyniki poddano procedurze ważenia. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI okresie 16-20.01.2017 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: