eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wyzwania HR 2017

Wyzwania HR 2017

2016-12-25 00:40

Wyzwania HR 2017

Wyzwania HR 2017 © turgaygundogdu - Fotolia.com

Badania Hays dowodzą, że niedobór kandydatów do pracy to problem coraz większej ilości firm. Z drugiej strony okazuje się, że większość z nich ma szeroko zakrojone plany rekrutacyjne. To m.in. dlatego nadchodzący rok upłynie pod znakiem walki o pracownika. Czy zakończy się ona zwycięsko? Cała nadzieja w rekruterach. Poznajcie wyzwania, jakie przyniesie działom HR nadchodzący rok.

WYZWANIA DLA FIRM


Największe wyzwania, jakie pojawią się przed specjalistami od HR to pozyskanie pracowników w obliczu umacniającego się rynku kandydata oraz zatrzymanie talentów w organizacji. Pracownicy dyktować będą warunki szczególnie w branży nowoczesnych technologii oraz usług biznesowych. Rynek pracownika widoczny będzie również w inżynierii. Należy się spodziewać, że rozważający zmianę pracy specjaliści coraz częściej będą otrzymywać kontroferty od obecnego pracodawcy. W 2016 roku składało je już niemal 2/3 firm.

Konieczna będzie wyjątkowa dbałość o wizerunek firmy, ponadstandardowe metody rekrutacji oraz sprawny proces decyzyjny i rekrutacyjny. W dobie walki o pracownika liczy się przede wszystkim szybkość w działaniu tak, aby wartościowy kandydat nie zdążył przyjąć oferty innej firmy. Rośnie również znaczenie innych form komunikacji z kandydatami, zwłaszcza z tymi którzy reprezentują młodsze pokolenia i hołdują nowoczesnym metodom poszukiwania zatrudnienia.
− Wykorzystywanie mediów społecznościowych, poszukiwanie informacji oraz ofert pracy jest dla nich standardem, a od pracodawców wymagają większej aktywności online. Dlatego też firmy powinny poświęcać więcej uwagi swoim działaniom w internecie -wskazuje Paweł Aniołkowski, doradca HR z Hays Poland.

Zdecydowana większość firm przewiduje trudności z rekrutacją pracowników w 2017 roku. Dlatego też pracodawcy otwierają się na zatrudnienie obcokrajowców – głównie w hotelarstwie i sprzedaży. Od firm wymagać to będzie z jednej strony znajomości obowiązujących przepisów prawa, z drugiej natomiast – skutecznego zarządzania zróżnicowanymi kulturowo zespołami.

W kontekście rynku pracownika wyzwaniem będzie także odpowiadanie na zmieniające się oczekiwania pracowników w zakresie wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Obecnie ogromne znaczenie ma praca elastyczna i możliwość pracy zdalnej. Kreatywni i dynamiczni kandydaci coraz częściej szukają również mniej sformalizowanego środowiska pracy i przyjaznej kultury organizacyjnej.

fot. turgaygundogdu - Fotolia.com

Wyzwania HR 2017

Konieczna będzie wyjątkowa dbałość o wizerunek firmy, ponadstandardowe metody rekrutacji oraz sprawny proces decyzyjny i rekrutacyjny.


Ważną kwestią będzie także digitalizacja, która obejmuje kolejno wszystkie branże i staje się koniecznością dla firm, które chcą umocnić swoją pozycję albo zbudować przewagę konkurencyjną na rynku. Nie bez powodu coraz więcej firm tworzy własne działy w tych kluczowych obszarach. Zarządzający będą musieli zmienić swój sposób myślenia i położyć większy nacisk na aspekty związane z cyfrowymi kompetencjami swoich pracowników.

TRENDY W REKRUTACJI


Wraz ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy, zmieniają się wymagania wobec procesu rekrutacji. Sukces odniosą firmy elastyczne, dostosowujące się do potrzeb rynku. Jednym z najsilniejszych trendów będzie wykorzystanie technologii i rozwiązań mobilnych. Rośnie również popularność grywalizacji – rozwiązań wprowadzających do rekrutacji elementy gier. Zastosowanie takich mechanizmów w HR pozwala przyciągnąć uwagę kandydatów i bardziej ich zaangażować.
− Aby zmniejszyć ryzyko nietrafionych decyzji rekrutacyjnych, działy HR coraz częściej będą sięgać po kwestionariusze psychometryczne oraz testy online sprawdzające konkretne zdolności pracowników (np. analityczne lub werbalne) oraz ich dopasowanie zarówno do kultury organizacyjnej, jak i do zespołów, w których potencjalnie będą pracować. – twierdzi Paweł Aniołkowski.

Rosnąca konkurencja na rynku i rozproszenie rekrutacji spowodują, że firmy będą musiały sięgnąć po innowacyjne rozwiązania, które pomogą uporządkować procesy. Zwiększy się zaawansowanie procesów outsourcingowych i popularność szytych na miarę rozwiązań. Jednak jak twierdzi ekspert Hays. z drugiej strony pracodawcy stają się coraz bardziej wymagający względem kompetencji kandydatów.
– Przewidujemy, że zatrudniające firmy coraz chętniej będą korzystać z narzędzi, testów i metod sprawdzania ich na etapie rekrutacji. – komentuje Aniołkowski.

CO PRZYNIESIE NOWY ROK?


Rok 2017 na polskiej scenie rekrutacyjnej upłynie pod znakiem digitalizacji i ogromnej konkurencji pracodawców w walce o talenty. Liczba wakatów rośnie przy jednoczesnej niewystarczającej podaży wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów na rynku. Jednym z rozwiązań może być uelastycznienie polityki migracyjnej i ułatwienie obcokrajowcom podjęcie pracy w Polsce. Z drugiej strony, konkurujące firmy będą musiały dopracować pozafinansowe elementy swoich ofert, aby zagwarantować swojej kadrze szansę na rozwój.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Trendy w rekrutacji

    Adriana_Klo / 2017-04-05 13:38:56

    Była już Rekrutacja 3.0 (automatyzacja procesu rekrutacyjnego), rekrutacja 4.0 (wykorzystanie mediów społecznościowych i w ogóle internetu w rekrutacji). Nowym trendem jest rekrutacja 5.0, która idzie zdecydowanie o krok dalej, choć przyznać trzeba, że jest specyficzna dla niektórych branż (głównie informatycznej). odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.