eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2016 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2016 r.

2016-07-08 12:14

Przeczytaj także: Globalny rynek fuzji i przejęć w I kw. 2016 r.


KOMENTARZ


Jan Kospin Dyrektor Navigator Capital S.A.
Drugi kwartał 2016 r. na polskim rynku fuzji i przejęć był lepszy od poprzedniego. W tym okresie zrealizowane zostały 53 transakcje, o 7 więcej niż w ubiegłym kwartale. Oznacza to, że I połowa 2016 r. na rynku M&A w Polsce była dość intensywna i zamknęła się 99 transakcjami, przy 95 zrealizowanych w I połowie 2015 r.

Największą transakcją w drugim kwartale 2016 r. było przejęcie 87,2% udziałów podstawowej działalności Banku BPH S.A. (bez portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI S.A) przez Alior Bank S.A. od GE Capital za 1,225 mld PLN. To kolejny podział BPH, który w 2007 r. został częściowo przejęty przez Bank Pekao. Wtedy na całościowe przejęcie zgody nie wyraził UOKiK. Po połączeniu aktywa Alior Banku osiągną poziom około 60 mld PLN, co uplasuje Alior Bank na 9. miejscu w sektorze bankowym. Transakcja jest kolejnym krokiem mającym na celu repolonizację sektora bankowego w Polsce. Przypomnijmy, że dokładnie rok temu, państwowe PZU kupiło 26% akcji Aliora.

W ostatnim kwartale jedną z ciekawszych terytorialnie transakcji było przejęcie przez notowany na GPW Colian Holding S.A. 100% udziałów brytyjskiego dostawcy wyrobów czekoladowych - spółki Elizabeth Shaw Limited od norweskiego funduszu Imagine Capital AS. Cena transakcyjna wyniosła 2,25 mln GBP.

Po stronie podmiotów przejmowanych w drugim kwartale 2016 r. ponownie dominowały spółki z sektora Media/IT/Telecom oraz przemysłowe. Jeśli chodzi o stronę kupującą, to najbardziej aktywne były spółki świadczące usługi finansowe oraz z branży Media/IT/Telecom. Wśród sprzedających najwięcej było inwestorów prywatnych, którzy stanowili aż 26% przypadków.

W ostatnim kwartale na arenie europejskiej tematem numer jeden było referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie potencjalnego wyjścia z UE. Jego rezultat był zaskoczeniem, gdyż nawet bukmacherzy na dzień przed głosowaniem dość pewnie wieścili pozostanie Brytyjczyków we Wspólnocie. Ostatecznie jednak, 52% głosujących opowiedziało się za Brexitem, co zaowocowało mocnymi spadkami na parkietach na całym świecie.

Od początku kwietnia indeks WIG 20 stracił ponad 200 punktów i osiągnął wynik gorszy m.in. od niemieckiego indeksu DAX. Polska waluta od początku kwietnia traciła na wartości względem EUR i USD. Wpływ na deprecjację złotego miał odpływ kapitału zagranicznego w związku z postrzeganym pogorszeniem klimatu w kraju, jak i niepokój związany z Brexitem.

Z jednej strony, wskutek decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej, możliwe jest spowolnienie gospodarek krajów członkowskich, co może przełożyć się na zmniejszenie liczby transakcji fuzji i przejęć w nadchodzących miesiącach. Z drugiej jednak, odpływ kapitału zagranicznego oraz spadająca aktywność inwestorów na GPW wpływają na obniżenie wycen – to może aktywować popyt transakcyjny ze strony kupujących (w szczególności u podmiotów posiadających pokaźne zasoby wolnej gotówki). Warto zwrócić również uwagę, że inwestorzy z krajów rozwijających się, z regionów takich, jak np. Ameryka Południowa, Azja Południowo-Wschodnia, czy RPA, których cechuje inna wrażliwość na ryzyko regulacyjne w stosunku do inwestorów z UE czy USA mogą być zdecydowanie bardziej niż dotychczas zainteresowani aktywami w Polsce.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: