eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce I-III 2013 r.

Praca w Polsce I-III 2013 r.

2013-06-26 14:03

Praca w Polsce I-III 2013 r.

Praca w Polsce I-III 2013 r. © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu I kwartału 2013 roku wyniosła 10761,0 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,7%). Udział pracujących w podmiotach według wielkości w ogólnej liczbie pracujących kształtował się następująco: w jednostkach dużych - 58,4%, w jednostkach średnich - 25,0% oraz małych - 16,6% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Praca w Polsce VII-IX 2012

Najwięcej pracujących było w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), handlu; napraw pojazdów samochodowych (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), edukacji (z przewagą sektora publicznego i jednostek dużych i średnich) oraz budownictwa (głównie w jednostkach sektora prywatnego). W ogólnej liczbie pracujących największą grupę stanowili specjaliści – 22,0% (w głównej mierze specjaliści szkolnictwa), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 15,5% (najczęściej robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni) oraz pracownicy biurowi – 13,1% (przede wszystkim pracownicy obsługi klienta), a także pracownicy usług i sprzedawcy – 13,1% (głównie sprzedawcy i pokrewni).

Na ogólną liczbę 606,2 tys. podmiotów, 18,4 tys., tj. 3,0% dysponowało w końcu I kwartału br. wolnymi miejscami pracy, z tego 14,0% to jednostki sektora publicznego, a 86,0% jednostki sektora prywatnego, najczęściej były to jednostki małe.

fot. mat. prasowe

Podstawowe wyniki badania

Wyniki badania obejmującego I kwartał 2013 roku są reprezentatywne dla 606,2 tys. jednostek, z czego 12,3% jednostek należało do sektora publicznego, a 87,7% do sektora prywatnego; 9,3% podmiotów były to jednostki duże, 23,1% średnie, a 67,6% małe.


Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2013 roku wynosiła 44,3 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (83,9%) i w jednostkach dużych (49,8%).

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (22,8%), głównie zaliczanych do działalności związanej z produkcją metalowych wyrobów gotowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcją artykułów spożywczych, produkcją odzieży, produkcją maszyn i urządzeń gdzie indziej nie sklasyfikowaną, produkcją wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli, produkcją wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz produkcją wyrobów z drewna oraz korka z wyłączeniem mebli.

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy według sektorów i wielkości jednostek

Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec I kwartału 2013 roku wynosiła 44,3 tys. Wolne miejsca pracy koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (83,9%) i w jednostkach dużych (49,8%).


Dość dużą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa (10,4%) informacji i komunikacji (7,9%) oraz administracji publicznej i obrony narodowej, obowiązkowych zabezpieczeń społecznych (7,1%), głównie w sektorze publicznym i jednostkach dużych. Wolne miejsca pracy występowały najczęściej w jednostkach sektora prywatnego i jednostkach dużych.

fot. mat. prasowe

Wolne miejsca pracy według wybranych sekcji na koniec I kwartału 2013 roku

Najwięcej wolnych miejsc pracy zanotowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (22,8%).


W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba wolnych miejsc pracy ogółem spadła (o 15,9%), najbardziej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie górnictwa i wydobywania (o 61,5%), wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 37,8%) budownictwa (o 25,3%), a także w zakresie handlu i napraw pojazdów samochodowych (o 22,2%). W niektórych rodzajach działalności zanotowano wzrost wolnych miejsc pracy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego jak np. w podmiotach prowadzących działalność w zakresie edukacji (o 55,3%), w zakresie opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (o 28,0%), a także w informacji i komunikacji (o 24,6%).

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: