eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2013

Przetargi - raport IV 2013

2013-05-30 00:19

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2013

– Fiskus już zaczyna „dokręcać śrubę” podatnikom, że wspomnę chociażby o pomysłach na rozszerzenie odpowiedzialności podatników czy ograniczenia optymalizacji podatkowej. Fiskus zamierza sięgać do naszych kieszeni coraz głębiej, nawet kosztem pogorszenia się sytuacji firm i ich pracowników. Dodatkowo sytuacja społeczno-gospodarcza jest bardzo niepokojąca. Mamy obecnie najmniejszą od wielu lat liczbę pracujących i największą od lat liczbę niepracujących przypadających na 1000 pracujących. W pierwszym kwartale 2013 roku na tysiąc osób pracujących przypadało aż 1030 osób nie pracujących. To obrazuje skalę zapaści na rynku pracy. W takich warunkach już wkrótce państwo prawdopodobnie będzie musiało znacznie oszczędzać, na różnych swoich wydatkach – dodaje Beata Szkodzin.

Pogoda pomaga budowlance. Ale i tak rządzą śmieci

Jednoznaczna analiza trendów w zamówieniach publicznych, że względu na zasygnalizowany wcześniej, jednorazowy czynnik w postaci zmiany Prawa Zamówień Publicznych, jest po zaledwie czterech miesiącach które upłynęły od początku roku dość utrudniona. Jednak można zaryzykować twierdzenie, że zła passa sektora budowlanego będzie trwała nadal.

Pomimo opóźnionego startu – ze względu na przedłużająca się zimę – i zaobserwowanej wysokiej kwietniowej dynamiki przyrostu ogłoszeń na prace budowlane, jednostki sektora publicznego nadal ogłaszają mniej postępowań na wykonanie prac budowlano-remontowych niż we wcześniejszych latach. Spadki można zauważyć nie tylko względem lat 2011 i 2012, powszechnie wiązanych w boomem budowlanym przed Euro 2012, ale i względem lat wcześniejszych.

Aktywność inwestycyjna sektora publicznego znacznie spada i jest już chyba widoczna dla każdego. Większość Polaków zdołała prawdopodobnie zauważyć spadek inwestycji w ich najbliższym otoczeniu – w miastach, gminach czy na wsiach. Zadłużone samorządy, wobec widma spadku dochodów związanego ze spowolnieniem gospodarczym nie decydują się na nowe, kosztowne inwestycje. Dodatkowo, kończą się już programy z bieżącej perspektywy finansowej UE, a na kolejne unijne pieniądze samorządy mogą jeszcze długo poczekać.

Pomimo niekorzystnych perspektyw, to właśnie „budowlanka” królowała ze względów sezonowych w kwietniu w publicznych przetargach. Absolutny rekord ustanowiły jednak przetargi na gospodarkę odpadami – to skutek wchodzącej niebawem w życie sławetnej ustawy „śmieciowej”.

W kwietniu 2013 roku najwyższą roczną dynamikę zanotowały przetargi na usługi recyklingu odpadów (przyrost rok do roku o 4.967 procent!), usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych rdr +4.267 proc.), usługi gospodarki odpadami (przyrost względem kwietnia 2012 roku o 2.757,2 proc.), usługi związane z odpadami (+746,43 proc.), usługi transportu odpadów (+706,67 procent), usługi wywozu odpadów (+253,97 proc. rdr). Dopiero na dalszych pozycjach znalazły się przetargi inne niż „śmieciowe”: na roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie (+177 proc. rdr), pokrywanie podłóg i ścian (+68,37 procent), usługi szkoleniowe, roboty rozbiórkowe, tynkowanie, usługi szkolenia zawodowego, roboty budowlane wykończeniowe.

Przetargi na usługi związane z gospodarką odpadami zanotowały również najwyższą dynamikę miesięczną. I tak, w kwietniu 2013 roku przetargów na usługi recyklingu odpadów było o 794,12 procent więcej niż miesiąc wcześniej, na usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych o 608,11 procent więcej, na usługi gospodarki odpadami o 440,54 proc. więcej, usługi związane z odpadami o 259,09 procent więcej, usługi transportu odpadów o 240,85 proc. więcej, usługi wywozu odpadów o 168,67 procent więcej niż w marcu 2013. Dopiero na dalszych pozycjach znalazły się przetargi na roboty malarskie (miesięczna dynamika 108,96 proc.), roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie (+98,51 proc. mdm), roboty rozbiórkowe (+97,14 procent), tynkowanie (+84,02 proc.), pokrywanie podłóg i ścian, roboty izolacyjne, roboty budowlane w zakresie budynków, wykonywanie izolacji cieplnej, roboty w zakresie stolarki budowlanej, instalowanie centralnego ogrzewania czy roboty w zakresie instalacji elektrycznych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: