eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport I 2013

Przetargi - raport I 2013

2013-03-01 13:42

Przetargi - raport I 2013

Budowa © Diyanski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pierwszy miesiąc roku 2013 w zamówieniach publicznych okazał się mocno nietypowy, odbiegał bowiem mocno od obserwowanych we wcześniejszych latach cyklicznych tendencji - podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl. Zamówienia publiczne, zamiast utrzymywać się na dość niskim poziomie, w styczniu 2013 roku ostro wystrzeliły w górę. Wzrost dotyczył wszystkich notowanych kategorii - dostaw usług oraz towarów a także prac budowlanych.

Przeczytaj także: Przetargi - raport 2012

Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w styczniu 2013 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 11 tys. 597 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik o 4,84 procent lepszy niż w styczniu 2012 i o 13,5 procent gorszy niż miesiąc wcześniej, w grudniu 2012. Zwyczajowo przez ostatnie lata w styczniu notowano spadek względem poprzedzającego grudnia o około 20 proc.

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (przyrost względem stycznia 2012 o 5,08 proc.), dostawy usług (przyrost o 4,55 procent), dodatnią roczną dynamikę zanotowały nawet zamówienia na prace remontowo-budowlane, i to mimo trwającej już od wielu miesięcy wyjątkowo fatalnej passy tego segmentu. W styczniu 2013 ogłoszeń przetargowych na prace budowlane było o 4,9 procent więcej niż rok wcześniej.

Wszystkie podawane liczby tyczą postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, czyli postępowań o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej „progów unijnych”.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (przyrost względem stycznia 2012 o 5,08 proc.), dostawy usług (przyrost o 4,55 procent), a nawet zamówienia na prace remontowo-budowlane.


Jak już wcześniej wspomniane, dane wskazują na nietypowe dla pierwszego miesiąca roku mocne „odbicie” w liczbie ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Wiele jednak wskazuje, że tak skok ma charakter jednorazowy, incydentalny. Analiza otoczenia prawnego kwestii związanych z przeprowadzaniem postępowań o udzielenie zamówienia publicznego pozwala na zlokalizowanie przyczyny tego nietypowego zachowania. Ma ono prawdopodobnie związek z nowelizacją Prawa Zamówień Publicznych która weszła w życie w lutym – osoby odpowiedzialne za dokonywanie zamówień publicznych chciały zapewne zdążyć jeszcze przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji. Na ogół każda zmiana PZP związana jest z przeszkoleniem odpowiedzialnych za dokonywanie ZP urzędników, czasami zmianami procedur, więc prawdopodobnie urzędnicy wolą w miarę możliwości skorzystać ze „starego” dobrze już znanego i opanowanego PZP – stąd styczniowy znaczny przyrost ogłoszeń. Ponieważ nowelizacja weszła w życie 20 lutego, więc ze zwiększoną skalą ogłoszeń przetargowych będziemy mieli jeszcze do czynienia częściowo w lutym, po czym w marcu oraz kwietniu wystąpi prawdopodobnie lekki spadek liczby ogłoszeń.

Bezrobocie mocno w górę

Jak wskazują dane GUS, w styczniu 2013 bezrobocie przekroczyło granicę 14 proc. W pierwszym miesiącu 2013 roku stopa bezrobocia wyniosła 14,2 procent, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej bez pracy pozostawało 13,4 proc. Polaków, a rok wcześniej 13,2 procent. W ciągu miesiąca przybyło niemal 160 tysięcy osób bez pracy.

Najgorzej jest z pracą w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie bez zatrudnienia jest niemal co czwarta osoba. W styczniu 2013 roku stopa bezrobocia w tym województwie wyniosła 22,2 procent. Niewiele lepiej jest w zachodnio-pomorskim, w którym bez pracy pozostaje prawie co piąta osoba (stopa bezrobocia wynosi tam 19,1 procent). Minimalnie lepiej jest w woj. kujawsko pomorskim, gdzie bez pracy w styczniu 2013 roku pozostawało 18,9 procent osób, czy w podkarpackim, ze stopą bezrobocia w wysokości 17 procent oraz lubuskim, w którym pracy nie miało 16,9 proc. osób.

Inflacja w styczniu wyniosła 1,7 proc., wobec 2,4 proc. w grudniu 2012 r. Inflacja spada od lipca 2012 r. W czerwcu 2012 r. wynosiła jeszcze 4,3 proc., a w grudniu wzrost cen w wysokości 2,5 proc. rdr znalazł się już poniżej celu inflacyjnego RPP. Spadek inflacji w styczniu do poziomu 1,7 proc. to w dużej mierze efekt niższych cen paliw. Struktura wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wskazuje na brak presji popytowej.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, styczeń 2008-2013

W styczniu 2013 ogłoszeń przetargowych na prace budowlane było o 4,9 procent więcej niż rok wcześniej.


Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Wiosenny wyjazd na narty

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: