eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2013

Przetargi - raport IV 2013

2013-05-30 00:19

Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2013


Według szacunków GUS, w pierwszym kwartale 2013 roku PKB Polski wzrósł rok do roku o 0,4 procenta. Jeszcze kwartał wcześniej roczna dynamika PKB wynosiła 0,7 procenta. Dane GUS wskazują na trwający nadal spadek dynamiki kwartalnej liczonej rok do roku. O ile rok temu, w I kw. 2012 roku roczna dynamika PKB wynosiła 3,5 proc., to w II kw. spadła już do poziomu 2,2 procent, w trzecim - do poziomu 1,7 procent oraz w czwartym do poziomu 0,7 procent.

Wynik za pierwszy kwartał bieżącego roku (0,4 procent) wskazuje, że spadkowa tendencja nie została przełamana, choć nieco optymizmu wnosi zestawienie kolejnych kwartałów. O ile w IV kw. 2012 PKB względem III kw. 2012 się nie zmienił (zerowa dynamika), to w pierwszym kw. 2013 pojawiło się już lekkie odbicie, ze wzrostem względem poprzedniego kwartału wynoszącym 0,1 proc. Niemniej wyraźnego ożywienia nadal nie widać, a wskaźniki kwartalne PKB nadal są bardzo niskie. Gospodarka tkwi więc ciągle w stagnacji a perspektywy powrotu na ścieżkę szybszego wzrostu gospodarczego są nadal mizerne. Według ekonomistów, w kolejnych kwartałach dynamika PKB powinna być już nieznacznie wyższa, ale trudno liczyć na duże przyspieszenie. Zdaniem analityków, w drugim kwartale gospodarka delikatnie odbije się od dna, ale będzie to raczej efekt statystyczny (niższa baza w analogicznym kwartale 2012 r.) niż przejaw znaczącej poprawy.

Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale i utrzymująca się bardzo niska inflacja (znacznie poniżej celu inflacyjnego) mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej obniżki stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu w czerwcu.

Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w kwietniu o 2,7 procent wyższa niż przed rokiem i o 2,3 procent niższa w porównaniu z marcem. Jednak wzrost jest wyłącznie zasługą kalendarza - większej liczby dni roboczych w tegorocznym kwietniu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja sprzedana przemysłu w kwietniu okazała się być o 0,3 proc. niższa niż rok temu i o 0,8 proc. wyższa w porównaniu z tegorocznym marcem.

W relacji rocznej produkcja sprzedana wzrosła w 25 (spośród 34) działach przemysłu. Największy wzrost zanotowano w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 18,3 procent), produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 13,9 proc.), mebli (o 12,5 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych ( o 11,6 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 11,6 procent) oraz urządzeń elektrycznych (o 10,9 procent). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 21,3 procent), maszyn i urządzeń (o 9,7 procent), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (-9,4 proc.) oraz napojów (-3,0 proc.).

Sumarycznie, za okres styczeń-kwiecień, produkcja sprzedana przemysłu była w tym roku o 0,9 proc. niższa niż rok wcześniej.

Nadal bardzo kuleje budowlanka. Produkcja budowlano-montażowa była w kwietniu niższa o 23,1 proc. niż przed rokiem, a w porównaniu z marcem wyższa o 8,0 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa była niższa o 23,5 procent niż rok wcześniej i o 5,2 proc. w porównaniu z marcem 2013. W okresie styczeń-kwiecień 2013 r. produkcja budowlano-montażowa była o niemal 18 procent niższa niż w analogicznym okresie ub. roku.

– Sytuacja polskiej gospodarki i finansów publicznych nie wygląda dobrze. Spada zatrudnienie, pogarsza się wynik finansowy brutto firm, wydaje się mniej pozwoleń na budowę mieszkań, spada produkcja przemysłowa, budowlana, sprzedaż detaliczna. Poważnie zmniejszyły się dochody budżetu. Jak podał resort finansów, po czterech miesiącach tego roku są one o 7,5 procent mniejsze niż za analogiczny okres ubiegłego roku. Bardzo poważnie załamały się dochody z podatków VAT oraz CIT, które po 4 miesiącach tego roku są niższe odpowiednio o 14 oraz 18 procent względem zeszłorocznych. Z kolei po kwietniu założony w ustawie budżetowej deficyt był już wykonany w ponad 89 procentach. Widać więc, że wkrótce budżetowi może zacząć brakować pieniędzy – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: