eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Firmy produkcyjne będą inwestować

Firmy produkcyjne będą inwestować

2013-02-13 09:32

Przeczytaj także: Firmy produkcyjne. Optymizm, inwestycje i brak pracowników


Mimo kryzysu przedsiębiorstwa będą częściej zatrudniać niż zwalniać

Z raportu KPMG wynika, że w 2013 roku więcej badanych firm produkcyjnych zakłada zwiększenie zatrudnienia (24%) niż jego zmniejszenie (12%). Zgodnie z deklaracjami producentów, liczba zatrudnionych w przemyśle przetwórczym w 2013 roku ma wzrosnąć o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego. Prognozy różnią się w zależności od branży – najwięcej firm przewidujących redukcję zatrudnienia (20%) działa w sektorze spożywczym, napojowym i tytoniowym.

- Zwolnienia są traktowane przez większość producentów jako ostateczność. W szczególności dotyczy to branż, w których procesy produkcyjne wymagają od pracowników zaawansowanych kompetencji i doświadczenia. Takie osoby niełatwo zastąpić w razie powrotu na ścieżkę wzrostu. Nie zmienia to jednak faktu, że w 2013 roku część firm produkcyjnych będzie zmuszona przeprowadzić redukcje z powodu spadku popytu na rynku lokalnym lub ze strony zagranicznych odbiorców – uważa Monika Bartoszewicz, Partner w KPMG w Polsce.

Główne obszary inwestycyjne firm: maszyny i urządzenia oraz doskonalenie procesów

Badanie KPMG wskazuje, że w 2013 roku blisko co druga firma produkcyjna zwiększy swoje nakłady na maszyny i urządzenia w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym dla 44% z nich podejmowane inwestycje w tym obszarze będą miały strategiczny charakter. Wartość nakładów wzrośnie w tym przypadku o 9,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wolniej będą rosły inwestycje w budynki i budowle (3,7%) oraz środki transportu (1,5%). W obszarze badań i rozwoju (B+R) zwiększenie nakładów planuje 22% producentów, natomiast 74% ma zamiar utrzymać wydatki na obecnym poziomie. Większość firm nie będzie przyjmować nowych pracowników do działów badawczo-rozwojowych. Dostrzegana jest natomiast potrzeba doskonalenia procesów biznesowych w przedsiębiorstwach – w 85% z nich mają zostać wprowadzone ulepszenia w zakresie produkcji i montażu. Istotnym obszarem optymalizacji jest również łańcuch dostaw, transport, logistyka i magazynowanie. 26% producentów zamierza w 2013 roku wdrożyć systemy IT o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania firmy, szczególnie systemy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa lub surowcami oraz systemy informacji zarządczej (MIS).

- Pracując nad udoskonaleniem procesów biznesowych, większość przedsiębiorstw koncentruje się głównie na produkcji, zapominając o finansowej i podatkowej stronie swojej działalności. Badanie KPMG wykazało, że niewiele ponad jedna trzecia firm planuje zoptymalizować te procesy. Tymczasem również w obszarze finansów i podatków można szukać oszczędności – podsumowuje Monika Bartoszewicz, Partner w KPMG w Polsce.

Mniej przeszkód dla inwestycji w branży produkcyjnej niż mogłoby się wydawać

Większość firm produkcyjnych nie dostrzega przeszkód, mogących negatywnie wpłynąć na ich plany inwestycyjne. Występowanie tego rodzaju utrudnień potwierdziło 36% firm. Do najczęściej wymienianych przeszkód należy niepewna sytuacja ekonomiczna, biurokracja, zmienność cen surowców oraz trudności finansowe odbiorców. Najmocniej ich wpływ na planowanie inwestycji odczuwają branże: tekstylna, odzieżowa i wyrobów skórzanych oraz spożywcza, napojowa i tytoniowa. Najmniej zagrożony jest sektor drzewny, papierniczy, meblarski i poligraficzny oraz metalowy i wyrobów z metali.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: