eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Firmy produkcyjne będą inwestować

Firmy produkcyjne będą inwestować

2013-02-13 09:32

Firmy produkcyjne będą inwestować

Przemysł przetwórczy i jego inwestycje w 2013 roku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z raportu KPMG, mimo negatywnych prognoz ekonomicznych na 2013 rok, większość polskich firm produkcyjnych zamierza przyjąć strategię ekspansywną i nie ograniczać skali inwestycji. Polska jest wciąż priorytetowym kierunkiem dla rodzimego przemysłu przetwórczego, ale przedsiębiorcy zamierzają również zwiększać udziały w rynkach zagranicznych. Firmy będą wprowadzać nowe produkty i ulepszać istniejącą ofertę. Większość z nich nie dostrzega przeszkód mogących negatywnie wpłynąć na ich plany inwestycyjne.

Przeczytaj także: Firmy produkcyjne. Optymizm, inwestycje i brak pracowników

Prognozy na najbliższy rok nie zniechęcają producentów do ekspansji rynkowej

Jak wykazało badanie KPMG, mimo że większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się w 2013 roku spowolnienia gospodarczego w Polsce i w całej Europie, 56% z nich przyjmuje na ten czas strategię zakładającą rozwój firmy. Zdaniem 39% przedsiębiorców najbliższy rok będzie okresem stabilizacji, a 5% przygotowuje się na redukcję, polegającą na obniżaniu kosztów, podziale przedsiębiorstwa lub sprzedaży jego części. Z raportu KPMG wynika, że dla przemysłu przetwórczego Polska jest wciąż perspektywicznym rynkiem i stanowi cel ekspansji 58% firm. Blisko połowa producentów deklaruje w 2013 roku wzrost zaangażowania na rynkach zachodnioeuropejskich. Inne kluczowe kierunki ekspansji to Europa Środkowo-Wschodnia i Europa Wschodnia. Poza naszym kontynentem atrakcyjne dla polskich przedsiębiorstw są przede wszystkim kraje Azji i Pacyfiku.

fot. mat. prasowe

Przemysł przetwórczy i jego inwestycje w 2013 roku

Jak wykazało badanie KPMG, mimo że większość polskich przedsiębiorstw produkcyjnych spodziewa się w 2013 roku spowolnienia gospodarczego w Polsce i w całej Europie, 56% z nich przyjmuje na ten czas strategię zakładającą rozwój firmy.


- Należy pamiętać, że projekty inwestycyjne rozłożone są w czasie, dlatego nawet gwałtowne zawirowania w gospodarce nie muszą wpływać na ograniczenie skali inwestycji. Projekty rozpoczęte w poprzednich latach będą w większości kontynuowane w roku 2013. Część producentów traktuje inwestycje jako obronę przed potencjalnymi trudnościami na rynku. Wiele firm będzie inwestować w bazę produkcyjną, ofertę produktową, a także w optymalizację procesów i kosztów – mówi Monika Bartoszewicz, Partner w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Strategia firm do końca 2013 roku

Zdaniem 39% przedsiębiorców najbliższy rok będzie okresem stabilizacji, a 5% przygotowuje się na redukcję, polegającą na obniżaniu kosztów, podziale przedsiębiorstwa lub sprzedaży jego części.


Szansą dla polskiego przemysłu są innowacje produktowe, rozbudowa bazy produkcyjnej i tworzenie nowych zakładów

Według raportu KPMG, niemal żadna z badanych firm produkcyjnych nie zamierza redukować swojej oferty produktowej do końca 2013 roku. 45% przedsiębiorców planuje wprowadzenie nowych produktów – dotyczy to przede wszystkim branży chemicznej, petrochemicznej, farmaceutycznej, gumowej, tworzyw sztucznych i surowców mineralnych. 53% firm, głównie z branży metalowej i wyrobów z metali, drzewnej, papierniczej, meblarskiej i poligraficznej, a także spożywczej, napojowej i tytoniowej, skoncentruje się na udoskonalaniu obecnej oferty. Nastawienie strategii producentów na wprowadzanie innowacji produktowych znajduje odbicie w planach dotyczących bazy produkcyjnej. Przedsiębiorcy stawiają na jej rozbudowę (41%) lub optymalizację wykorzystania (57%), a ich podejście różni się wyraźnie w zależności od wielkości firmy. Duże przedsiębiorstwa (250-499 zatrudnionych) znacznie częściej dostrzegają szansę rozwoju w powiększaniu bazy produkcyjnej, a nie optymalizacji jej wykorzystania. Dodatkowo, blisko co piąta badana firma planuje otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w ciągu najbliższych 2-3 lat. Większość z nich ma powstać w Polsce, co ma istotne znaczenie dla rynku pracy.

fot. mat. prasowe

Plany związane z zakładami produkcyjnymi w ciągu najbliższych 2-3 lat

Blisko co piąta badana firma planuje otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w ciągu najbliższych 2-3 lat. Większość z nich ma powstać w Polsce, co ma istotne znaczenie dla rynku pracy.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: