eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2012

2012-12-05 10:24

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali. Indeks kwartalny uległ jednopunktowej korekcie w górę do 40 pkt, a indeks roczny pozostał na poziomie 40 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za trzy kwartały sygnalizują tendencję spadkową, tak w zakresie rentowności jak i płynności, oraz wyniku finansowego, jakkolwiek nie są to zmiany dramatyczne. Obserwujemy nadal stagnację kredytu korporacyjnego i kurczenie się kredytu hipotecznego. Sukcesywnie maleją depozyty przedsiębiorstw, które firmy wykorzystują wobec zaostrzonych kryteriów kredytu bankowego. Pomimo ostatniej niewielkiej obniżki utrzymują się wysokie stopy procentowe.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny jako jedyny poszedł dalej w górę: indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt do 50 pkt., podobnie indeks roczny do 45 pkt; indeks półroczny podobnie jak kwartalny osiągnął 50 pkt, czyli połowę skali. Poprawa wynika z postępujących efektów zacieśnienia fiskalnego, oraz malejącej inflacji, która powróciła poniżej górnej granicy celu inflacyjnego. Pozytywny wpływ ma też poprawa bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza ostatnio dodatnie saldo handlu zagranicznego. Rosnący standing finansowy kraju widoczny jest w malejącej rentowności polskich obligacji skarbowych. Niestety obciążeniem pozostaje wysoki i rosnący poziom bezrobocia.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeks makroekonomiczny jako jedyny poszedł dalej w górę: indeks kwartalny poprawił się o jeden punkt do 50 pkt., podobnie indeks roczny do 45 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o pięć punktów do 42 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do poziomu 48 pkt. Oba indeksy spadły poniżej połowy skali, co wskazuje na pogarszający się klimat polityczny dla biznesu.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o pięć punktów do 42 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do poziomu 48 pkt.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: