eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

2012-11-06 13:11

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym obniżył się w październiku o kolejne trzy punkty do poziomu 27 pkt., podobnie jak indeks roczny, który spadł do 31 pkt. Po względnej stabilizacji notowań w pierwszej połowie tego roku, od czerwca notujemy systematyczne obsuwanie się obu indeksów w dół, które obecnie sięgnęły najniższego poziomu od dziesięciu lat.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012

Jednak tym razem w odróżnieniu od dwóch poprzednich okresów spowolnienia źródłem hamowania jest nie tyle kryzys gospodarki na świecie, ile załamanie popytu wewnętrznego, związane bardzo silnie w wyhamowaniem inwestycji publicznych, oraz osłabieniem konsumpcji na skutek rosnącego bezrobocia i spadku płac realnych, przy silnym negatywnym efekcie konsolidacji fiskalnej i usztywnionej polityce monetarnej. Jedynym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje obecnie eksport netto, ale wątpliwe, by skompensował on spadek popytu wewnętrznego.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym obniżył się w październiku o kolejne trzy punkty do poziomu 27 pkt.


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym obniżył się w październiku o kolejne trzy punkty do poziomu 27 pkt., podobnie jak indeks roczny, który spadł do 31 pkt. Po względnej stabilizacji notowań w pierwszej połowie tego roku, od czerwca notujemy systematyczne obsuwanie się obu indeksów w dół, które obecnie sięgnęły najniższego poziomu od dziesięciu lat. Jednocześnie można zauważyć, że spadek indeksu kwartalnego jest silniejszy niż rocznego, oraz od początku trzeciego kwartału pozostaje on poniżej indeksu rocznego, co sugeruje utrzymanie spadkowego trendu rocznego tempa wzrostu przynajmniej do końca tego roku. Ponieważ oba indeksy osiągnęły już dno notowań sprzed trzech, czy nawet dziesięciu lat, można się spodziewać, że nadchodzące spowolnienie będzie równie dotkliwe. Jednak tym razem w odróżnieniu od dwóch poprzednich przypadków źródłem hamowania jest nie tyle kryzys gospodarki na świecie, ile załamanie popytu wewnętrznego, związane bardzo silnie w wyhamowaniem inwestycji publicznych, oraz osłabieniem konsumpcji na skutek rosnącego bezrobocia i spadku płac realnych, przy silnym negatywnym efekcie konsolidacji fiskalnej i usztywnionej polityce monetarnej. W warunkach ogólnego spowolnienia gospodarki światowej, aczkolwiek znacznie łagodniejszego niż trzy lata temu, zafundowaliśmy sobie bardzo restrykcyjną, w zasadzie procykliczną mieszankę polityki fiskalnej i monetarnej. Ceną za konsolidację finansów publicznych jest znaczne spowolnienie dynamiki wzrostu, które może odbić się rykoszetem na finansach publicznych już w najbliższym roku.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu nadal lecą w dół; oba indeksy popytu, kwartalny i roczny, straciły teraz po sześć punktów, zniżając się odpowiednio do rekordowo niskiego poziomu 12 i 13 pkt. Indeksy popytu spadły w ten sposób poniżej notowań dołka spowolnienia sprzed trzech lat. Wyraźne załamanie tempa wzrostu popytu krajowego nastąpiło już w drugim kwartale, na co złożyło się silne ograniczenie wydatków publicznych, postępujący spadek dynamiki konsumpcji indywidualnej, spowodowany stagnacją zatrudnienia i wysokim bezrobociem oraz spadkiem wynagrodzeń realnych. Jednocześnie nastąpiło zahamowanie inwestycji przedsiębiorstw na skutek pogorszenia się oczekiwań portfela zamówień. Odbiło się to na silnym załamaniu w budownictwie, redukcji zapasów, a dalej wyhamowaniu miesięcznej dynamiki i w końcu spadku produkcji sprzedanej przemysłu. Wyniki sprzedaży detalicznej w trzecim kwartale nie wskazują na poprawę, a raczej na utrzymanie spadkowego trendu konsumpcji. Jedynym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje eksport netto, ale wątpliwe, by skompensował on spadek popytu wewnętrznego.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Od czerwca notujemy systematyczne obsuwanie się obu indeksów w dół, które obecnie sięgnęły najniższego poziomu od dziesięciu lat.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: