eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2012

2012-11-06 13:11

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2012


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów wykazują stosunkowo wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali. Indeks kwartalny nie uległ zmianie i pozostał na poziomie 39 pkt, a indeks roczny uległ niewielkiej korekcie w dół o dwa punkty do 40 pkt. Indeks roczny zbliżył się do kwartalnego, ponieważ po spadku rentowności oraz płynności w I. jak i II. kwartale br. a także wyniku finansowego za I. półrocze trudno liczyć na poprawę wyników finansowych wobec pogarszającej się koniunktury do końca tego roku. Koniec II. kwartału przyniósł ponownie stagnację kredytu korporacyjnego i hipotecznego. Sukcesywnie maleją depozyty przedsiębiorstw, które firmy wykorzystują wobec zaostrzonych kryteriów udzielania kredytów przez banki, w sytuacji pogarszającej się jakości portfela kredytowego i malejących zysków sektora bankowego. Pojawia się jednak nadzieja, że przy pogarszającej się koniunkturze RPP odstąpi od sztywnej polityki pieniężnej i wkrótce obniży obecnie wysokie stopy procentowe.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów wykazują stosunkowo wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali - indeks kwartalny nie uległ zmianie i pozostał na poziomie 39 pkt.


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny jako jedyny poszedł w górę: indeks kwartalny o pięć punktów powracając do poziomu sprzed dwóch miesięcy 49 pkt., a indeks roczny o dwa punkty do 44 pkt; indeks półroczny jako jedyny osiągnął nawet 50 pkt, czyli połowę skali. Poprawa wynika z postępujących efektów zacieśnienia fiskalnego w postaci obniżenia bieżącego wykonania deficytu budżetowego, oraz stopniowo malejącej inflacji. Pozytywny wpływ na stabilność makroekonomiczną ma też poprawa bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza salda handlu zagranicznego. Rosnący standing finansowy kraju widoczny jest w malejącej rentowności polskich obligacji skarbowych Niestety obciążeniem pozostaje wysoki i rosnący poziom bezrobocia.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poziomie 47 pkt., a indeks roczny podniósł się o dwa punkty do poziomu sprzed dwóch miesięcy 50 pkt.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny pozostał na poziomie 47 pkt., a indeks roczny podniósł się o dwa punkty do poziomu sprzed dwóch miesięcy 50 pkt.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: