eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy 50+ a aktywny tryb życia

Polacy 50+ a aktywny tryb życia

2012-10-26 09:44

Polacy 50+ a aktywny tryb życia

Polacy 50+ a aktywny tryb życia © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Coraz większą część naszego społeczeństwa stanowią ludzie w wieku dojrzałym. Według stereotypu osoby po pięćdziesiątce nie uprawiają sportu, nie prowadzą aktywnego trybu życia, koncentrując swoją uwagę przede wszystkim na wychowywaniu wnuków i oglądaniu telewizji. Czy obraz ten nie jest jednak fałszywy? Czy Polacy po 50 roku życia faktycznie unikają aktywnych form spędzania wolnego czasu? Na te i inne pytania odpowiada raport „Aktywni Dojrzali”, przygotowany przez Interactive Research Center dla marki Flora pro.activ.

Przeczytaj także: Styl życia wpływa na stan zdrowia

Celem badania przeprowadzonego na zlecenie marki Flora pro.activ było dotarcie do Polaków w wieku 50+, którzy prowadzą „aktywny tryb życia” oraz zrozumienie, co to określenie dla nich oznacza.

Aktywni optymiści

Prawie 2/3 Polaków powyżej 50. roku życia twierdzi, że prowadzi aktywny styl życia. Wbrew utartym stereotypom Polacy w wieku dojrzałym uprawiają ćwiczenia fizyczne, utrzymują liczne kontakty ze znajomymi i są w większości zadowoleni ze swojego życia – wynika z badań przeprowadzonych przez instytut Interactive Research Center. Dla dojrzałych Polaków aktywne życie oznacza przede wszystkim regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych oraz spacery. Przynajmniej raz w tygodniu ćwiczy 50,9% dojrzałych Polaków, a tylko co piąty (18,3%) twierdzi, że nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Największą popularnością cieszą się ćwiczenia ogólnorozwojowe (wykonuje je 27,5% dojrzałych Polaków) oraz coraz modniejszy Nordic Walking (tzw. spacery z kijkami - 24,6%). Polacy w tej grupie wiekowej cenią również pływanie (23,3%). Elementem aktywnego stylu życia jest dla dojrzałych Polaków również praca w ogrodzie lub na działce (26%) oraz wycieczki (11,1%).

fot. mat. prasowe

Zależność roli zdrowego odżywiania od segmentów dojrzałych Polaków

Chociaż na poziomie deklaracji dla niemal wszystkich dojrzałych Polaków istotne jest zdrowe odżywianie, można zwrócić uwagę fakt, że odżywianie jest najmniej istotne dla zabieganych seniorów


Z raportu „Aktywni Dojrzali” wynika, że Polacy po pięćdziesiątce są w większości optymistami. 35,3% osób jest przekonanych, że rzeczywistość im sprzyja, a tylko 19,4% uważa, że w życiu im się nie poszczęściło. Ponad 2/3 dojrzałych Polaków (67,2%) uznaje swoje życie rodzinne
za szczęśliwe, a niemal połowa (42,2%) za udane uważa swoje życie towarzyskie. Dojrzali Polacy mają oczywiście powody do narzekania. Najczęściej skarżą się na kiepskie zarobki oraz niskie emerytury. Nienajwyższy poziom dochodów jest także najczęstszym podłożem stresu Polaków
w tej grupie wiekowej.

fot. mat. prasowe

Kim jest statystyczny aktywny dojrzały Polak?

Statystyczny aktywny dojrzały Polak zdrowo się odżywia i jest zadowolony ze swoich relacji partnerskich.


Kategorie

Twórcy raportu „Aktywni Dojrzali” podzielili Polaków po 50 roku życia na pięć kategorii. Największą grupę spośród nich stanowią optymistyczni emeryci (24,3%). Są to osoby, które zakończyły swoją aktywność zawodową. Dysponują dużą ilością wolnego czasu, dzięki czemu mogą poświęcić się swoim pasjom. Osoby należące do kolejnej grupy, Aktywnych i pracujących dojrzałych (22,8%) posiadają znacznie mniejszą ilość wolnego czasu, przede wszystkim z powodu dalszej pracy zarobkowej. Nie przeszkadza im to jednak np. w regularnym uprawianiu ćwiczeń fizycznych.

fot. mat. prasowe

Które sfery życia najbardziej się zmieniły?

Dojrzali Polacy generalnie z nostalgią patrzą w przeszłość – w badanych sferach życia średnio 69,7% tych osób pozytywniej oceniała swój okres życia sprzed 20 lat.


fot. pressmaster - Fotolia.com

Polacy 50+ a aktywny tryb życia

Prawie 2/3 Polaków powyżej 50. roku życia twierdzi, że prowadzi aktywny styl życia.


Wśród osób nieprowadzących aktywnego trybu życia największą grupę stanowią zabiegani dojrzali (21,4%). Osoby te nadal podejmują pracę zarobkową, są jednak zbyt zestresowane i nie posiadają wystarczającej ilości czasu na to, by uprawiać ćwiczenia fizyczne. Według raportu „Aktywni Dojrzali” stereotyp o nieszczęśliwych i biernych Polakach na emeryturze jest fałszywy. Żadnych aktywności fizycznych nie podejmują jedynie renciści(16,3%) oraz wycofani emeryci (15,2%). Najczęściej przeszkadza im zły stan zdrowia i życia materialnego. Pomimo że obie grupy są najmniej liczne, to jednak łącznie stanowią prawie 1/3 Polaków po 50 roku życia.

fot. mat. prasowe

Pozytywna ocena teraźniejszości w oczach poszczególnych segmentów dojrzałych Polaków

Zmiana oceny jakości związków jest podobna dla wszystkich segmentów dojrzałych Polaków, chociaż najmniej zgadzają się z tym zabiegani seniorzy.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: