eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

2012-07-06 12:47

Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

Młodzi pracownicy © pressmaster - Fotolia.com

Rośnie liczba jumperów na polskim rynku pracy. Zjawisko to dotyczy ogromnego odsetka osób rozpoczynających swoją zawodową karierę. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IPK, młodzi Polacy nie mają czasu przywiązać się do miejsca pracy, ponieważ zmieniają je średnio co 14 miesięcy. Wiele firm nie chce zatrudniać osób, które zbyt często zmieniają pracodawcę - jednak strategia HR związana z tzw. jumperami zależy w dużej mierze od typu organizacji i pochodzenia jej kapitału. Takich pracowników będzie jednak procentowo coraz więcej, co oznacza duże wyzwanie dla specjalistów ds. rekrutacji.

Przeczytaj także: Polscy pracownicy coraz bardziej szczęśliwi

Z każdym rokiem na rynku pracy pojawia się coraz więcej osób, których, ze względu na często zmieniane miejsca zatrudnienia, nazywa się jumperami (od angielskiego jump – skakać) lub skoczkami. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Jak wynika z badań unijnej instytucji badającej opinię publiczną Eurobarometer, średnio Polak zmienia pracę co 12 lat, co plasuje nas mniej więcej w połowie unijnej stawki (dla porównania: Włosi zmieniają pracodawcę średnio co 18 lat, a Łotysze co niecałe 9). W przypadku osób młodych statystyki wyglądają już zupełnie inaczej. Z badań IPK wynika, że pracownicy poniżej 25 roku życia zmieniają pracodawcę średnio co 14 miesięcy, a zakres obowiązków już co 11 miesięcy. Większą stabilnością charakteryzują się trzydziestolatkowie. Odchodzą średnio po 4 latach, awans otrzymując po dwóch.

- Z roku na rok obserwujemy coraz większą mobilność młodych ludzi na rynku pracy – komentuje Agnieszka Orłowska, Prezes Globalnego Centrum Biznesowego HP we Wrocławiu. - Dzieje się tak z wielu powodów. Pierwszym z nich jest zmiana generacyjna, z jaką mamy obecnie do czynienia. Przedstawiciele pokolenia Y są osobami, które cenią sobie swoją własną niezależność i przywiązują większą wagę do życia prywatnego niż zawodowego. Innym powodem jest niedostosowanie wyobrażeń o pracy, jaką mają młodzi ludzie wychodzący z systemu edukacji, stawiającego im coraz mniejsze wymagania, do rzeczywistości. Wreszcie, duże znaczenie ma rosnące tempo życia i mniejsza stabilizacja, zwłaszcza w gronie młodych osób – coraz częściej zmieniamy mieszkania, samochody, a nawet krąg znajomych, dlaczego zatem nie miałoby to dotyczyć pracodawców?

fot. pressmaster - Fotolia.com

Młodzi pracownicy

Młodzi Polacy nie mają czasu przywiązać się do miejsca pracy, ponieważ zmieniają je średnio co 14 miesięcy

Dodatkowym zjawiskiem pogłębiającym zmiany na rynku pracy są rosnące oczekiwania pracowników (i to niezależnie od panującej koniunktury gospodarczej) oraz spadek ich lojalności. Potwierdzają to wyniki badań CBOS, z których wynika, że pracownicy mają zbyt wygórowane wymagania finansowe w stosunku do zdobytego doświadczenia czy ukończonych studiów. Tutaj także szczególnie wyróżniają się ludzie młodzi. Firma AG „TEST” Human Resources, na podstawie analizy aplikacji 4 tys. kandydatów, ustaliła, że największy przyrost aspiracji płacowych odnotowywany jest wśród najmłodszych, niedoświadczonych pracowników.

- Młodzi ludzie, kończąc studia, mają często bardzo wygórowane wymagania w stosunku do swoich pracodawców – wyjaśnia Agnieszka Jackowska, Dyrektor Zarządzająca Infosys BPO Poland. – Tymczasem ich umiejętności nie zawsze odpowiadają potrzebom firm. Zazwyczaj trzeba jeszcze sporo zainwestować, by przygotować ich do pracy w nowoczesnej organizacji.

Warto zauważyć, że zjawisko jumpingu wśród młodych ludzi występuje w różnym natężeniu w zależności od ich profilu zawodowego. Z badań przeprowadzonych przez uczestników Studiów Podyplomowych „Zarządzanie Personelem” przy SWPS wynika, że absolwenci kierunków ścisłych w pierwszym miejscu zatrudnienia pracują dłużej niż humaniści. Aż 25% tej grupy osób pozostaje w nim dłużej niż 3 lata. Osoby te rzadziej zmieniają pracę i zawód. Tymczasem prawie 2/3 absolwentów studiów humanistycznych zmienia pracodawcę jeszcze przed upływem roku od momentu zatrudnienia. Powyżej 3 lat w swojej pierwszej pracy pozostaje zaledwie 2% z nich.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: