eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

2012-07-06 12:47

Przeczytaj także: Polscy pracownicy coraz bardziej szczęśliwi


Postrzeganie jumperów różni się także w zależności od branży, jaką reprezentuje firma. Przedsiębiorstwo produkcyjne będzie przykładało mniejszą wagę do częstych zmian w CV kandydata do pracy niż np. firma z sektora nowoczesnych usług biznesowych

- Lojalność jest bardzo ważną wartością dla firm świadczących zaawansowane usługi dla biznesu, które dużo inwestują w pracowników od samego początku zatrudnienia. Firmie ponoszącej znaczące nakłady na szkolenie swoich kadr zależy na tym, by zespół rozwijał się w ramach organizacji i pozostali w niej jak najdłużej – mówi Agnieszka Orłowska. - Oczywiście, jeśli ktoś zmieniał pracę z uzasadnionych przyczyn i na poprzednich stanowiskach zdążył zdobyć odpowiednie doświadczenie, to może zadziałać na jego korzyść w procesie rekrutacyjnym, pomimo niedługich okresów wcześniejszego zatrudnienia - dodaje.

Bumerangi w korporacjach

Innym interesującym zjawiskiem jest coraz częstsze pojawianie się na rynku pracy tzw. bumerangów. To cenni pracownicy, którzy odeszli z firmy, a obecnie wyrażają chęć powrotu. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej dla takich osób wdrażane są specjalne programy HR. Polskie przedsiębiorstwa wciąż rzadko się na nie decydują, tymczasem takich pracowników przybywa.

- W ostatnim czasie rzeczywiście obserwujemy zjawisko powracania do wcześniejszego pracodawcy – potwierdza Paulina Basta. - Ma to związek z rozwojem lokalnego rynku sektora usług biznesowych. Wraz ze zwiększeniem ilości pracodawców z tego obszaru rotacja pracowników, w naturalny sposób, zwiększa się. Część z nich, po doświadczeniu pracy u konkurencji, ponownie aplikuje do HP. W 2011 roku zatrudniliśmy 30 takich osób – dodaje.

Do zalet bumerangów zalicza się doświadczenie pracy w firmie, a co za tym idzie - skrócenie okresu wdrożeniowego do minimum. Pracodawca zna dobrze zalety i wady pracownika. Jednak przyjęcie takiej osoby może stanowić zły przykład dla innych. Jak postąpi w tej sytuacji rekruter?

- Tutaj również istotne jest indywidualne podejście do każdego przypadku – tłumaczy Paulina Basta- Kilka miesięcy temu przyjęliśmy kandydata, który ponad 1,5 roku temu odszedł z firmy. Przez ten czas zdobył ciekawe doświadczenie zawodowe w sektorze finansowym. Po podjęciu decyzji o powrocie do Wrocławia postanowił wrócić do HP. Idealnie trafił w nasze zapotrzebowanie i proces rekrutacji przebiegł bardzo sprawnie.

Jumper doświadczony i ustatkowany

Pracownicy otwarci na nowe wyzwania, elastyczni i zdolni do zmiany środowiska pracy znajdują się na liście poszukiwanych do pracy w działach HR firm i korporacji. By jednak zjednać sobie rekrutera, kandydat musi być dobrze przygotowany, by potrafić wyjaśnić powody częstych zmian pracy. Przede wszystkim jednak istotne jest, by umiał przekonać potencjalnego pracodawcę, że wykorzysta zdobyte wcześniej umiejętności dla dobra firmy i to w wielu kolejnych latach.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: