eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy pracownicy cenieni za pracowitość

Polscy pracownicy cenieni za pracowitość

2012-08-02 13:26

Polscy pracownicy cenieni za pracowitość

Liczba godzin przepracowanych przez pracowników w Europie w 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W wielu krajach, do których Polacy wyjeżdżają "za chlebem", nasz naród jest traktowany jako bardzo pracowity. Nie boimy się wykonywania ciężkich obowiązków zawodowych, lubimy pracować i dążymy do wyznaczonych dla nas celów. Dlatego też pracodawcy z Wielkiej Brytanii, Irlandii, czy Niemiec zaczęli nas wysoko cenić - podaje serwis Taskbeat.pl.

Przeczytaj także: Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang

fot. mat. prasowe

Liczba godzin przepracowanych przez pracowników w Europie w 2010

Najbardziej pracowitym narodem wedle przytoczonych badań są Rumunii

Badania okresowo przeprowadzane w Europie i na świecie pokazują, że rzeczywiście Polacy dłużej pracują niż na przykład Finowie, czy Niemcy. Pytanie tylko, czy jest to rzeczywiście wynikiem naszej wrodzonej pracowitości, czy też nie potrafimy sprawnie zarządzać naszym czasem pracy i dlatego też w biurach i w zakładach produkcyjnych zmuszeni jesteśmy do spędzania większej liczby godzin, niż wskazuje na to nasz etat.

Badania europejskie

Instytut Badań nad Gospodarką Coe-Rexecode z Paryża przeprowadził w 2010 roku ogólnoeuropejskie badania dotyczące czasu pracy poszczególnych narodowości. Okazało się, że Polacy pracują dłużej niż Niemcy, Finowie, czy Włosi, Francuzi i Hiszpanie. Najbardziej pracowitym narodem wedle przytoczonych badań są Rumunii. Na drugim miejscu uplasowali się Węgrzy, a na trzecim Maltańczycy, na czwartym Bułgarzy, a na piątym Polacy.

W Rumunii przeciętnie w ciągu 2010 roku pracownicy poświęcili na wykonywanie czynności zawodowych 2095 godzin, na Węgrzech było to 2021 godzin, zaś w Polsce – 1975 godzin. Najwięcej czasu wolnego od pracy w Unii Europejskiej mają Finowie.

Przykładowo, w kolejnych europejskich krajach średnio w 2010 roku pracownicy przepracowali:
  • Francja – 1679 godzin pracownicy etatowi oraz 2453 godziny pracownicy – freelancerzy,
  • Niemcy – 1904 godziny pracownicy etatowi oraz aż 2459 godzin pracownicy – freelancerzy,
  • Grecja – 1971 pracownicy etatowi,
  • Finlandia – 1670 godzin.

Ranking najbardziej pracowitych pracowników etatowych w Unii Europejskiej przedstawia się w sposób następujący:
  1. Rumunia,
  2. Węgry,
  3. Malta,
  4. Bułgaria,
  5. Polska,
  6. Grecja,
  7. Estonia,
  8. Łotwa,
  9. Czechy,
  10. Słowacja,

fot. mat. prasowe

Średnia ilość godzin pracy pracowników w UE

Mniejsza liczba godzin przepracowanych przez Francuzów może nie wynikać z ich lenistwa, ale z ustawowo 35 godzinnego tygodnia pracy

Mniejsza liczba godzin przepracowanych przez Francuzów może nie wynikać z ich lenistwa, ale z ustawowo 35 godzinnego tygodnia pracy.

W Polsce tydzień pracy jest o 5 godzin dłuższy, stąd też automatycznie nasz wynik roczny uwzględniony w powyższym zestawieniu będzie automatycznie wyższy, nawet jeśli w pracy spędzalibyśmy wyłącznie założone 8 godzin na pełnym etacie.

Co ciekawe, tuż za Polską w dziedzinie najbardziej pracowitych krajów umiejscowiona jest Grecja, gdzie pracownicy powszechnie są postrzegani za leniwych. Badania Instytutu z Paryża pokazują, że jest to wyłącznie stereotyp, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Grecy wkładają wytężone siły w swoją pracę, ale niestety nie przynosi ona wymiernych rezultatów dla gospodarki, która w ostatnich latach nieuchronnie zbliża się ku katastrofie. Grecy bankrutują, pomimo średnio 1971 godzin przepracowanych w ciągu roku.

fot. mat. prasowe

Średnia ilość godzin pracy Polaków

11% Polaków zatrudnionych na etacie spędziło w pracy więcej niż 50 godzin w tygodniu, z czego ponad 30% więcej niż 60 godzin

To wskazuje na niewłaściwe zarządzanie czasem i najprawdopodobniej marnotrawienie go w dużej mierze na zbędne czynności.

Ile godzin tygodniowo spędzamy w pracy?

Główny Urząd Statystyczny podaje na podstawie przeprowadzanych w I kwartale 2011 roku Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, że większość Polaków zatrudnionych na pełny etat pracuje w tygodniu w granicach od 40 do 49 godzin. 11% Polaków zatrudnionych na etacie spędziło w pracy więcej niż 50 godzin w tygodniu, z czego ponad 30% więcej niż 60 godzin. Czy osoby te są pracoholikami? Niekoniecznie, być może przyczyną ich nadmiernego przepracowywania się jest to, że źle rozplanowują swój czas pracy, przekładają ważne zadania „na później”, a w momencie, kiedy już muszą je wykonać, mają nadmiar obowiązków skumulowanych na jeden tylko dzień bądź tydzień. Skutkiem tego zostają w pracy po godzinach, albo zabierają pracę do domu.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: