eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy pracownicy cenieni za pracowitość

Polscy pracownicy cenieni za pracowitość

2012-08-02 13:26

Przeczytaj także: Nowe tendencje na rynku pracy: jumper i bumerang


GUS podał, że w I kwartale 2012 roku mężczyźni spędzali w pracy średnio 41,6 godziny w tygodniu, a kobiety 37,3 godzin w tygodniu. Oznacza to, że średnia tygodniowa czasu pracy Polaków według najnowszych danych jest niższa niż 40 godzin – czyli tyle, ile wynosi ustawowy tydzień pracy w Polsce dla osób zatrudnionych na pełnym etacie. GUS w swoich obliczeniach uwzględnił wszystkich pracowników, nie tylko tych zatrudnionych w wymiarze 8 godzin dziennie, ale również zatrudnionych na pewną część etatu. Stąd też mogą wynikać rozbieżności pomiędzy wcześniej podanymi przez nas danymi, a wynikami badan statystycznych GUS-u.

Jak usprawnić pracę Polaków?

Jeśli przyjmiemy teorię mówiącą o tym, że Polacy niewłaściwie wykorzystują swój czas pracy, popełniają błędy w zarządzaniu czasem, skutkiem czego nie potrafią uniknąć strat czasu, można dążyć do poprawy ich sytuacji i zmniejszać sukcesywnie liczbę godzin, którą poświęcają na wykonywanie obowiązków zawodowych. Niewłaściwe rozdysponowanie czasu pracy, skutkujące marnotrawieniem go może wynikać z wielu powodów – nieumiejętności sformułowania harmonogramu pracy, czy też dostosowania się do planów wskazanych przez kierowników. Wielu pracowników w czasie pracy wykonuje dużo zupełnie zbędnych czynności, albo poświęca czas na własne przyjemności, które nie przybliżają go do wykonania zadania w założonym ramach. Marnowanie czasu może być również spowodowane przekładaniem trudniejszych, bardziej skomplikowanych spraw na „później”, przez co pod koniec dnia, tygodnia, czy miesiąca pracownik zarzucony jest trudnymi zadaniami i nie może ich wykonać poprawnie w normalnym czasie pracy, więc pozostaje po godzinach.

Pomocne w optymalnym zarządzaniu czasem są nowoczesne narzędzia informatyczne, pozwalające na skonstruowanie harmonogramu pracy i aktualizowania go na bieżąco. Niektóre firmy udostępniają takie oprogramowanie klientom po niskich cenach, a na dodatek, można skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego, który pozwoli na przetestowanie funkcji programu do zarządzania pracą. Okres ten trwa zwykle od 14 do 30 dni, dzięki czemu można przed zakupem dostępu do danego programu sprawdzić, czy odpowiada on potrzebom klienta. Program do zarządzania czasem w firmie będzie pomocny przy badaniu efektywności pracy zespołu projektowego i planowaniu poszczególnych zadań. Programy do zarządzania projektami czy kosztami w firmie nie są skomplikowane i po krótkim czasie można z nich korzystać całkowicie swobodnie. W wielu przypadkach nie wymagają one kosztownych wdrożeń, są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, umożliwiają zdecydowaną poprawę efektywności funkcjonowania całej firmy. Poprawiają wykorzystanie czasu przez pracowników, skąd przyczyniają się do ograniczenia zbędnych kosztów, generowanych przez straty czasu. Oprogramowanie do zarządzania projektami w firmie pozwala na uzyskanie lepszej komunikacji w zespole i na szybszą realizację założonych przedsięwzięć.

fot. mat. prasowe

Ranking najbardziej pracowitych pracowników etatowych w Unii Europejskiej

Co ciekawe, tuż za Polską w dziedzinie najbardziej pracowitych krajów umiejscowiona jest Grecja, gdzie pracownicy powszechnie są postrzegani za leniwych

Pracownicy w Polsce muszą zrozumieć, że czas trwoniony przez nich na wykonywanie całkowicie zbędnych zadań, przekłada się na realne straty finansowe przedsiębiorców, a na dodatek prowadzi do przepracowania. Na podstawie przeprowadzanych w 2010 roku badań statystycznych należy uznać, że Polska znajduje się na, piątym miejscu w rankingu najdłużej pracujących europejskich narodów. Być może wynika to z faktu nieumiejętnego zarządzania czasem. Jeśli rzeczywiście tak jest, możemy skrócić czas poświęcany na pracę zawodową, korzystając na co dzień w toku wykonywania obowiązków zawodowych z programów do zarządzania czasem. W przypadku, gdy teoria dotycząca złego dysponowania czasem przez polskich pracowników jest błędna, powinniśmy się tylko cieszyć z tego, że nie jesteśmy leniwym narodem, który nie potrafi zmobilizować się do wytężonej pracy – ani dla siebie, ani dla dobra wspólnego.

Źródło danych statystycznych – Kwartalna informacja o rynku pracy za I kwartał 2012 roku, Główny Urząd Statystyczny.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: