eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia III kw. 2012

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2012

2012-06-12 11:29

Perspektywy zatrudnienia III kw. 2012

Rozmowa kwalifikacyjna © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2012 r. wskazuje na utrzymującą się ostrożną tendencję w zatrudnianiu na polskim rynku. Pracodawcy przejawiają umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy w najbliższych trzech miesiącach. Najwyższe prognozy zatrudnienia odnotowano dla sektorów Restauracje/ Hotele, Budownictwo i Produkcja przemysłowa.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

fot. Kzenon - Fotolia.com

Rozmowa kwalifikacyjna

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 17% firm

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w naszym kraju są umiarkowanie ostrożni jeśli chodzi o plany tworzenia nowych etatów w III kwartale 2012 r. Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +6%; wynik w ujęciu kwartalnym nie zmienia się i spada nieznacznie w porównaniu rok do roku.

Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 17% firm, 7% planuje redukcję etatów a 70% brak zmian personalnych.

“Mniejsza deklarowana aktywność pracodawców to efekt alarmujących sygnałów ze strefy Euro, które wpływają na niepewność firm, co do najbliższej przyszłości. Następuje wstrzymywanie niektórych procesów rekrutacyjnych, rośnie natomiast zainteresowanie firm elastycznymi formami zatrudnienia, które są odpowiedzią na zmienną sytuację gospodarczą. Przewidujemy, że utrzymywać będzie się duże zapotrzebowanie na inżynierów, specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Firmy będą inwestować w kadry o kluczowych dla ich rozwoju kompetencjach,” – mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

W III kwartale 2012 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia, co oznacza, że więcej pracodawców przewiduje zwiększenie zatrudnienia niż redukcję liczby etatów. Największy optymizm widoczny jest w sektorach Restauracje/ Hotele (+14%) a także Budownictwo (+13%). Umiarkowanie optymistyczne plany zatrudnienia mają pracodawcy z sektorów Produkcja przemysłowa (+8%) i Instytucje sektora publicznego (+7%). Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano w sektorach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-8%) a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-6%). Prognoza dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+3%) spada regularnie od czterech kwartałów i aktualnie osiąga wynik najniższy od II kwartału 2008 r., czyli od czasu, gdy badanie zostało wprowadzone do Polski.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, kolejny kwartał z rzędu prognoza netto zatrudnienia wynosi +6%

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest mniejszy w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek prognozy odnotowano w sektorach Budownictwo a także Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Wzrost prognozy nastąpił w trzech sektorach: Produkcja przemysłowa, Instytucje sektora publicznego a także Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo.

W zestawieniu z wynikami dla III kwartału 2011 r. prognozy są niższe w ośmiu z 10 badanych sektorach. Największy spadek, odnotowano w sektorach Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi a także Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Umiarkowany obniżenie prognozy widać
w sektorze Budownictwo i w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo. Większy niż przed rokiem optymizm wykazują pracodawcy z sektorów Restauracje/ Hotele i Handel detaliczny i hurtowy.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia wg regionów

Więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2012 r., niż tych planujących redukcję

Po uwzględnieniu korekty sezonowej we wszystkich sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w III kwartale 2012 r., niż tych planujących redukcję. Najwięcej pozytywnych deklaracji uzyskano od pracodawców z regionów Południowo-Zachodniego i Południowego. Najniższy wynik odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.

W porównaniu z II kwartałem 2012 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w dwóch badanych regionach: Centralnym i Południowym. Na tym samym poziomie pozostają plany pracodawców w ujęciu kwartalnym w regionach Północnym i Wschodnim. Najbardziej wyraźny spadek optymizmu pracodawców odnotowano w regionie Północno-Zachodnim.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: