eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Unia Europejska oczami Polaków

Unia Europejska oczami Polaków

2012-03-14 12:10

Przeczytaj także: Co myślimy o Unii Europejskiej?


STAN WIEDZY O SPRAWACH POLITYKI EUROPEJSKIEJ


Stan wiedzy Polaków o sprawach europejskich

41% Polaków ocenia, że są dobrze poinformowani o sprawach europejskich, przy czym jako bardzo dobrą swoją wiedzę określa jedynie 3% respondentów. Więcej, bo ponad połowa badanych, przyznaje, że czują się niezbyt dobrze (50%) lub nawet wcale (7%) nie poinformowani o sprawach europejskich. Przed rokiem odsetek osób, które czuły się dobrze poinformowane o sprawach europejskich, był nieco niższy i wynosił 37%.

fot. mat. prasowe

Stan wiedzy Polaków o sprawach europejskich

41% Polaków ocenia, że są dobrze poinformowani o sprawach europejskich


Polacy czują się lepiej poinformowani o sprawach europejskich niż ogół Europejczyków, wśród których 33% udzieliło odpowiedzi „dobrze poinformowany”. Swoją wiedzę najlepiej oceniają Luksemburczycy (52%), Finowie (47%), Irlandczycy (46%), Duńczycy (44%), oraz Holendrzy, Austriacy i Słoweńcy (po 41%), a także Polacy. Najsłabiej poinformowani o sprawach UE czują się Hiszpanie (79% odpowiedzi „niezbyt dobrze” lub „wcale”), Cypryjczycy (76%), Francuzi (73%), Grecy i Łotysze (po 71%).

Źródła informacji o polityce europejskiej

Wiedzę o europejskich sprawach politycznych Polacy czerpią przede wszystkim z telewizji (82%). Więcej niż co trzeci (37%) badany dowiaduje się o tych kwestiach z audycji radiowych i tylko nieco rzadziej wymieniane są Internet (33%) i prasa (32%). 7% respondentów w ogóle nie poszukuje informacji na ten temat.

fot. mat. prasowe

Źródła informacji o polityce europejskiej

Wiedzę o polityce UE Polacy czerpią głównie z TV


Wśród ogółu Europejczyków nieco wyższy niż w Polsce jest odsetek badanych, którzy w ogóle nie poszukują informacji o europejskich sprawach politycznych (10%). Największą część społeczeństwa stanowią takie osoby we Włoszech (20%), Portugalii (16%) i na Malcie (15%), zaś najmniejszą w Danii (1%), Szwecji (1%) i w Estonii (3%).

79% Europejczyków informacje o sprawach polityki europejskiej czerpie z telewizji, 47% z prasy, 35% z radia, a 26% z Internetu.

Telewizję szczególnie często wymieniają Rumuni (89%), Słowacy (89%) i Duńczycy (88%). Prasa, częściej od przeciętnej, wymieniana jest przez Szwedów (69%), Finów (67%), Austriaków (66%), Luksemburczyków (62%), Niemców (64%), oraz Holendrów (58%). Radio, częściej niż dla ogółu Europejczyków, jest źródłem informacji o UE dla Austriaków i Słowaków (po 50%). Natomiast z Internetu najczęściej korzystają Estończycy (46%), Słoweńcy (42%), i Duńczycy (40%).

Polacy, którzy informacje o sprawach polityki europejskiej czerpią z Internetu, zazwyczaj (58%) korzystają z portali informacyjnych (stron gazet, serwisów informacyjnych itp.). W dalszej kolejności wymieniane są oficjalne strony internetowe instytucji publicznych (21%) oraz internetowe portale społecznościowe (14%).

Telewizja jest dla Polaków najpopularniejszym (53%) źródłem informacji nie tylko o europejskich sprawach politycznych, ale również ogólnie o UE i jej instytucjach. Na drugim miejscu pojawia się Internet (28%), a na dalszych radio (15%) i gazety codzienne (13%).

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

25 lat odzyskiwania danych

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: