eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska w Unii Europejskiej: jakie korzyści ekonomiczne?

Polska w Unii Europejskiej: jakie korzyści ekonomiczne?

2023-01-07 00:20

Polska w Unii Europejskiej: jakie korzyści ekonomiczne?

Jakie korzyści dla Polski z członkostwa w UE? © pixabay.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jednolity Rynek Europejski obchodził właśnie 30. rocznicę swojego powstania. Polska jest jego uczestnikiem od blisko 19 lat, osiągając z tej przynależności niewątpliwe korzyści ekonomiczne. Jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Korzyści Polski z jednolitego rynku”, gdyby nie przynależność do UE polski PKB per capita byłby o blisko 1/3 niższy niż obecnie i stanowiłby 60 proc. średniej unijnej. Pozytywów jest jednak jeszcze więcej.

Przeczytaj także: Handel na plusie. Eksport większy od importu

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie korzyści ekonomiczne płyną z członkostwa Polski w Unii Europejskiej?
  • Jaki jest stosunek rzeczywistego PKB per capita Polski do PKB per capita UE?
  • Jaką wartość na przestrzeni ostatnich lat osiągał polski handel towarami w ramach Wspólnoty?
Polska ma obecnie o ok. 31 proc. wyższe PKB per capita według parytetu siły nabywczej, niż miałaby, gdyby nie weszła do UE. W 2018 r. niemal ¼ polskiego PKB zależała pośrednio lub bezpośrednio od Unii Europejskiej, a popyt odbiorców końcowych w samych Niemczech generował 1,15 mln miejsc pracy.
Gdyby nie udział w jednolitym rynku PKB Polski per capita byłoby w 2021 r. na poziomie z 2014 r., zatem jego wzrost był dzięki członkostwu w UE o prawie 1,5 pkt. proc. rocznie szybszy. Jest to bardzo namacalny wskaźnik przekładający się na wysokość płac, dochody firm i dochody budżetu państwa, a w konsekwencji wyższy poziom dobrobytu Polaków w Unii. Tylko w okresie 2004-2018 udział popytu państw UE w tworzeniu polskiego PKB zwiększył się z 15,6 proc. do 21,2 proc. – mówi Jan Markiewicz z zespołu gospodarki światowej PIE.

fot. mat. prasowe

Rzeczywiste PKB per capita Polski jako % PKB per capita UE

Gdyby nie udział w jednolitym rynku PKB Polski per capita byłoby w 2021 r. na poziomie z 2014 r.


Polska odnotowuje wysoką nadwyżkę w handlu towarowym z państwami członkowskimi UE. Jej wartość w 2021 r., w zależności od sposobu ujmowania importu, wyniosła 24 mld EUR (import według kraju wysyłki) lub 60 mld EUR (import według kraju pochodzenia). Eksport wzrastał szybciej niż import – w latach 2004-2021 zwiększył się on 4,5-krotnie, podczas gdy import według kraju wysyłki wzrósł 3,2-krotnie, a według kraju pochodzenia – 3,5-krotnie. Polski eksport towarów do UE, do której trafiło 75 proc. polskiego eksportu ogółem, wyniósł w 2021 r. 216 mld EUR.
Bliska współpraca handlowa z UE umożliwiła sukces gospodarczy Polski i całego regionu Europy Środkowej. To właśnie eksport w głównej mierze przyczyniał się do wzrostu polskiego PKB po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Dwie trzecie wzrostu gospodarczego Polska zawdzięczała właśnie eksportowi. Dzięki zapotrzebowaniu na towary i usługi zawierające polską wartość dodaną w Polsce w 2018 r. istniało w Polsce ponad 3,3 mln miejsc pracy. Obecnie już co piąte miejsce pracy w Polsce zależy od popytu kreowanego w państwach UE – mówi Łukasz Ambroziak, starszy doradca w zespole gospodarki światowej PIE.

fot. mat. prasowe

Wartość polskiego handlu towarami z UE

Polski eksport towarów do UE wyniósł w 2021 r. 216 mld EUR


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: