eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co myślimy o Unii Europejskiej?

Co myślimy o Unii Europejskiej?

2006-04-20 00:07

Biurokracja, zbyt duże wpłaty do kasy unijnej i małe zaufanie do rządów Komisji Europejskiej - to opinie przeciętnego Europejczyka na temat Unii Europejskiej. Ponad 25 tysięcy respondentów z 14 europejskich krajów wypowiedziało się w sprawie zaufania do Unii Europejskiej w ramach sondażu European Trusted Brands corocznie przeprowadzanego przez Reader’s Digest.

Przeczytaj także: Silne wpływy Unii Europejskiej

Badanie to dotyczyło m.in. problematyki Unii Europejskiej. Pytania na jej temat zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Dzięki tak dużemu przekrojowi wyniki sondażu pokazują odmienne opinie na temat Unii Europejskiej krajów stowarzyszonych w niej od dawna i nowo przyjętych.

Przedstawiciele europejskich krajów objętych badaniem pytani o różne aspekty dotyczące Unii Europejskiej najczęściej wskazywali na nadmiar biurokracji (ponad 80%), blisko 70% badanych potwierdza też, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej, a prawie 60% respondentów uważa, że w przyszłości Unia będzie odgrywać wiodącą rolę w świecie. Równocześnie blisko 60% Europejczyków przyznaje, że bardziej ufa własnemu rządowi niż Komisji Europejskiej.

Nadmiar biurokracji w Unii Europejskiej najczęściej razi Brytyjczyków oraz Finów (po 90%). Stosunkowo często mówią też o niej Austriacy (89%) najrzadziej Węgrzy (tylko 64% w porównaniu ze średnią dla Europy 83%).

68% Europejczyków uważa, że ich kraje wpłacają zbyt wiele do kasy unijnej. Najbardziej niezadowoleni ze zbyt dużych wpłat do są Holendrzy (86%), ale też Austriacy (84%), Finowie (82%) i Brytyjczycy (82%). Najmniej problem ten odczuwają Hiszpanie, Węgrzy, Portugalczycy, a także Polacy.

W większości (73%) Europejczycy nie zgadzają się także z tym, że dotacje i subsydia są przyznawane krajom członkowskim na sprawiedliwych zasadach, największe niezadowolenie wykazują tu przedstawiciele starych państw członkowskich. Zdecydowanie częściej niż pozostali przekonani o braku sprawiedliwości są Finowie (86%), Węgrzy (84%), Niemcy (83%) czy Brytyjczycy (82%). Większego problemu nie widzą w tym Portugalczycy (43%) którzy uważają, że dotacje i subsydia są przyznawane na sprawiedliwych zasadach.

 

1 2

następna

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Odurzeni kierowcy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: