eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Silne wpływy Unii Europejskiej

Silne wpływy Unii Europejskiej

2006-05-10 00:05

Polacy spośród 12 krajów Unii Europejskiej najsilniej opowiadają się za zwiększeniem wpływów Unii w krajach członkowskich. 31% Europejczyków uważa, że Unia powinna mieć takie same wpływy jak obecnie, 35% badanych Europejczyków jest zupełnie odmiennego zdania - takie wyniki uzyskano w tegorocznym badaniu European Trusted Brands, przeprowadzanym przez Reader’s Digest.

Przeczytaj także: Co myślimy o Unii Europejskiej?

W tegorocznej edycji badania European Trusted Brands wzięło udział ponad 25 tysięcy respondentów z 14 europejskich krajów. Wypowiedzieli się oni m.in. w kwestii związanej z Unią Europejską w krajach członkowskich. Pytania na ten temat zadano także Szwajcarom i wybiórczo Rosjanom. Tak duży przekrój wśród respondentów, pozwolił uzyskać odmienne opinie na temat Unii Europejskiej od osób z krajów stowarzyszonych w UE od dawna i z krajów nowo przyjętych.

Co trzeci badany Europejczyk uważa, że Unia powinna mieć takie same wpływy na przyszłość krajów członkowskich jak obecnie, a taka sama część respondentów wolałaby ich ograniczenia. Co więcej, około 35% badanych opowiada się za zwiększeniem wpływów Unii w stosunku do ich krajów. Silniejsze wpływy UE mocno popierają Hiszpanie (71%), Rosjanie (51%) i Portugalczycy (51%). Największymi przeciwnikami są natomiast Brytyjczycy (67%), Austriacy (63%) oraz Finowie (57%).

Za zwiększeniem wpływów Unii Europejskiej opowiedziało się najwięcej Polaków - aż blisko 80% badanych. W porównaniu do przeciętnego Europejczyka, Polak zdecydowanie częściej dopuszcza w przyszłości zwiększone wpływy Unii na rozwój swojego kraju (77% głosów w Polsce w porównaniu do 35% głosów w Europie). Co piąty badany Polak chciałby, aby wpływy Unii na jego kraj zostały utrzymane na obecnym poziomie. Zaledwie 2% badanych z Polski opowiada się za ograniczeniem w przyszłości wpływów Unii na ten kraj.

"Badani Polacy w większości różnią się poglądami na temat Unii od innych Europejczyków. To bardzo ciekawe z naszego punktu widzenia, że Polacy - jako nowi członkowie wspólnoty - najbardziej popierają zwiększenie wpływów Unii Europejskiej na przyszłość swojego kraju. Sondaże w kolejnych latach pokażą, czy ta opinia się utrzyma, czy też się zmieni" - powiedziała Alicja Fuksiewicz, odpowiedzialna za badanie European Trusted Brands w Polsce.

Jak wynika z przeprowadzonego sondażu, Europejczycy nie popierają także przyjęcia Turcji do UE - jest to opinia 73% badanych. Najbardziej przychylnie na tę kwestię zapatrują się Węgrzy, ale także Brytyjczycy i Portugalczycy, a najmniej Austriacy. Polacy nieco częściej niż pozostali Europejczycy popierają przyjęcie Turcji w szeregi Unii (62%).

Sondaż został przeprowadzany metodą ankiety pocztowej, w okresie od września do października 2005 roku, na próbie ponad 25 tysięcy mieszkańców 14 krajów Europy, w tym również Rosji. W Polsce w badaniu wzięło udział 1109 osób.

oprac. : Joanna Kujawa / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: