eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Grupy przedsiębiorstw w 2010 roku

Grupy przedsiębiorstw w 2010 roku

2012-01-30 08:54

Grupy przedsiębiorstw w 2010 roku

Podmioty krajowe należące do grup przedsiębiorstw według sekcji PKD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania grup przedsiębiorstw za 2010 r., którym objęto 14593 podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski. Na podstawie informacji zebranych w badaniu zidentyfikowano 15516 krajowych przedsiębiorstw powiązanych w grupy, z których 41,2% stanowiły podmioty o liczbie pracujących do 49 osób, 23,7% - o liczbie pracujących od 50 do 249 osób, 34,9% - w których liczba pracujących wynosiła 250 i więcej osób. Ze względu na podstawowy rodzaj działalności (według PKD 2007) prowadzonej przez przedsiębiorstwa wchodzące w skład grup, największy udział miały te związane z handlem i naprawą pojazdów samochodowych (25,5%) oraz przetwórstwem przemysłowym (24,0%), a w następnej kolejności - prowadzące działalność w zakresie budownictwa (10,5%).

Przeczytaj także: Grupy przedsiębiorstw w 2009 roku

fot. mat. prasowe

Podmioty krajowe należące do grup przedsiębiorstw według sekcji PKD

Największy udział w grupach przedsiębiorstw miały te związane z handlem i naprawą pojazdów samochodowych


Grupy przedsiębiorstw

Identyfikacja powiązań między jednostkami wchodzącymi w skład grup przedsiębiorstw pozwoliła na wyodrębnienie 1806 grup, w których jednostki dominujące najwyższego lub pośredniego szczebla miały siedzibę na terenie Polski.

Wśród ogółu grup przedsiębiorstw 833 stanowiły grupy krajowe, a 973 – tzw. grupy okrojone3. Większość grup okrojonych (67,6%) znajdowała się pod kontrolą kapitału zagranicznego, co oznacza, że rolę jednostek dominujących pośredniego szczebla pełniły w nich podmioty polskie, a jednostek dominujących najwyższego szczebla – podmioty mające siedziby w innych krajach. Pozostałe 32,4% stanowiły grupy okrojone pod kontrolą kapitału polskiego, tj. takie, w których jednostki dominujące najwyższego szczebla miały siedziby na terenie Polski, a za granicą zlokalizowane były wyłącznie podmioty od nich zależne.

Dla grup okrojonych pod kontrolą kapitału zagranicznego jednostkami dominującymi najwyższego szczebla były podmioty mające siedziby w 41 krajach, w tym 81,7% w krajach członkowskich Unii Europejskiej – najwięcej w Niemczech (17,4%), Niderlandach (10,7%), Francji (8,1%) oraz Luksemburgu (7,6%). Wśród zagranicznych podmiotów dominujących najwyższego szczebla zlokalizowanych w krajach spoza Unii Europejskiej najwyższy odsetek (8,6%) stanowiły jednostki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

fot. mat. prasowe

Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą

Jednostkami dominującymi najwyższego szczebla były podmioty mające siedziby przede wszystkim w Niemczech


Zagraniczne podmioty bezpośrednio zależne od polskich jednostek dominujących zlokalizowane były łącznie w 65 krajach, w tym 58,8% w krajach Unii Europejskiej. Ponad połowa jednostek zależnych miała siedzibę na terenie siedmiu krajów sąsiadujących z Polską – najwięcej tego typu podmiotów znajdowało się na Ukrainie (14,2%), w Rosji (10,0%), w Republice Czeskiej (9,1%) oraz w Niemczech (8,3%).

fot. mat. prasowe

Jednostki bezpośrednio zależne od podmiotów polskich zlokalizowane za granicą

Najwięcej jednostek zależnych miała siedzibę na terenie Ukrainy


Spośród ogółu grup przedsiębiorstw (1806) działających w Polsce w 2010 r. najwięcej prowadziło działalność związaną z przetwórstwem przemysłowym (29,7%), handlem i naprawą pojazdów samochodowych (20,7%) oraz budownictwem (12,2%).

Przetwórstwo przemysłowe było przeważającym rodzajem działalności dla wszystkich typów grup przedsiębiorstw – 26,6% grup krajowych, 38,1% grup okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego i 29,6% pod kontrolą kapitału zagranicznego. Z działalnością handlową związanych było 22,4% grup krajowych, 25,7% grup okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego i 16,1% grup okrojonych pod kontrolą kapitału zagranicznego.

fot. mat. prasowe

Grupy przedsiębiorstw według typów grup i sekcji PKD

Przetwórstwo przemysłowe było przeważającym rodzajem działalności dla wszystkich typów grup przedsiębiorstw


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: