eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PZF: rynek faktoringu 2011

PZF: rynek faktoringu 2011

2012-01-15 00:15

PZF: rynek faktoringu 2011

Rynek faktoringowy w Polsce 2010 / 2011 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły w 2011 roku o ponad 19%, do wysokości 67,1 mld zł. Oznacza to, że w 10-cio letniej historii PZF ich wielkość wzrosła 9-krotnie, z poziomu ok. 7,2 mld zł w 2001 r. Równolegle do wzrostu obrotów rozwijał się sam Związek, który obecnie zrzesza 18 członków, aż o 4 więcej niż rok temu.

Przeczytaj także: PZF: rynek faktoringu po II kw. 2011

Istotny wpływ na rozwój branży faktoringowej miały pogłębiające się na rynku trudności w regulowaniu zobowiązań przez przedsiębiorców, jak również coraz powszechniejsze odczucie niepewności, zarówno na krajowym jak i europejskim rynku. To spowodowało wzrost zainteresowania produktami pozwalającym utrzymać bezpieczną wymianę handlową z odbiorcami. Czynniki te, jak również rosnące zapotrzebowanie na usługi wspierające zarządzanie należnościami, będą determinowały wyniki branży w bieżącym 2012 roku. Według prognoz PZF, mimo niepewnej sytuacji w Strefie euro czy słabnącego tempa rozwoju gospodarczego, faktorzy odnotują w tym roku kolejny, kilkunastoprocentowy wzrost obrotów.

fot. mat. prasowe

Rynek faktoringowy w Polsce 2010 / 2011

Największa dynamika obrotów r/r przypadła w udziale Bankowi Ochrony Środowiska


– Patrząc z perspektywy 10 lat istnienia PZF, widzimy, że faktoring stał się chętnie wykorzystywanym sposobem finansowania działalności przedsiębiorstw, zarówno w dobrych, jak i złych czasach. Jego popularność stale rośnie, zarówno wśród małych firm, jak i dużych korporacji. Dzieje się tak, ponieważ faktoring jest instrumentem elastycznym, a zarazem kompleksowym, obejmującym szereg usług. Korzyści te mogą potwierdzić nawet najbardziej wymagające przedsiębiorstwa – mówi Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.

fot. mat. prasowe

Wyniki firm zrzeszonych w PZF w 2011 r. (w mln zł)

Zdecydowanym liderem wśród faktorów jest Raiffeisen Bank Polska


W 2011 roku udział faktoringu pełnego, kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta, wyniósł w portfelu firm PZF 44,83% obrotów. Udział faktoringu zagranicznego, gdy faktor finansuje transakcję międzynarodową, wyniósł 19,76% obrotów firm PZF. Przedsiębiorcy w ubiegłym roku wyższą kwotę obrotów finansowali za pośrednictwem transakcji faktoringu niepełnego w obrocie krajowym.

fot. mat. prasowe

Udział firm PZF w rynku faktoringowym w 2011 r.

Największy udział w rynku faktoringowym ma Raiffeisen Bank Polska


Pozycję lidera rynkowego wśród firm faktoringowych należących do PZF utrzymał w minionym roku Raiffeisen Bank Polska, którego udział w obrotach firm PZF wyniósł 23,5%. Natomiast Coface Poland Factoring (15,6% w obrotach PZF) i ING Commercial Finance (14,7%) zamieniły się pozycjami w porównaniu z rokiem poprzednim i zajęły wśród największych firm PZF odpowiednio 2. i 3. pozycję.

fot. mat. prasowe

Liczba klientów i liczba odbiorców faktoringu

Liczba odbiorców faktoringu wzrosła w 2011 roku o 4710


Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: