eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Faktoring w Polsce 2010 okiem PZF

Faktoring w Polsce 2010 okiem PZF

2011-01-13 10:50

Faktoring w Polsce 2010 okiem PZF

Wyniki firm zrzeszonych w PZF w 2010 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Obroty firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF) wzrosły w 2010 r. o prawie 30%, do wartości 55,9 mld zł. Oznacza to powrót do długoterminowego trendu wzrostowego, który został przerwany w 2009 r. z powodu kryzysu finansowego i spowolnienia polskiej gospodarki. Na przestrzeni lat 2000-2010 obroty PZF wzrosły o 49,8 mld zł z poziomu 6 mld zł, co oznacza ponad 8-krotne zwiększenie ich wartości.

Przeczytaj także: Rynek faktoringu oparł się kryzysowi

fot. mat. prasowe

Wyniki firm zrzeszonych w PZF w 2010 r.

Wyniki firm zrzeszonych w PZF w 2010 r.

Jak podaje PZF, rozwój w branży faktoringowej w 2010 r. jest odzwierciedleniem ożywienia w gospodarce oraz większej liczby transakcji pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce. W trudnych warunkach rynkowych w 2009 r. wielu przedsiębiorców doświadczyło trudności związanych z opóźnieniami w płatnościach oraz wymagalnością wierzytelności. Obecnie kondycja finansowa polskich firm jest o wiele lepsza, ale ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych czy upadłości jest nadal stosunkowo wysokie. Dlatego przedsiębiorcy chętniej sięgają dziś po faktoring, który pozwala zachować płynność finansową i zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty ze strony kontrahenta.

fot. mat. prasowe

Udział firm PZF w rynku faktoringowym w 2010 r.

Udział firm PZF w rynku faktoringowym w 2010 r.

„Pomyślna sytuacja gospodarcza oraz rosnąca świadomość korzyści wynikających ze stosowania faktoringu wśród przedsiębiorców sprzyjają popularyzacji tej usługi finansowej w Polsce” – mówi Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. „Wierzymy, że przewaga faktoringu nad innymi formami finansowania działalności przedsiębiorstw, w tym możliwość zarządzania należnościami oraz wysoka dostępność, przyczynią się do dalszych wzrostów. Spodziewamy się, że 2011 rok przyniesie rozwój polskiej branży faktoringowej rzędu 20-30%”.

Poza wartością faktur sfinansowanych przez członków PZF, w 2010 r. wzrosła również ich liczba, która przekroczyła 3,18 mln. Wystawiło je ponad 3,2 tys. firm 77 tysiącom swoich partnerów biznesowych.

fot. mat. prasowe

Liczba sfinansowanych faktur

Liczba sfinansowanych faktur

Według danych PZF, w 2010 r. udział faktoringu pełnego, kiedy faktor przejmuje od swojego klienta ryzyko braku zapłaty od jego kontrahenta, wyniósł w portfelu firm PZF 48% obrotów. Udział faktoringu eksportowego, gdy faktor wykupuje wierzytelności eksportera, wyniósł 23% obrotów firm PZF. Oba rodzaje usług cieszą się zainteresowaniem w podobnym stopniu, co w poprzednich latach.

W zeszłym roku nastąpiły zmiany w pozycjach rynkowych największych firm faktoringowych należących do PZF. Liderem rynku po czterech kwartałach 2010 r. został Raiffeisen Bank Polska, który przystąpił do Związku w listopadzie ubiegłego roku, a którego udział w obrotach firm PZF wyniósł 24%. Drugą pozycję piastuje dziś dotychczasowy lider spośród firm PZF, ING Commercial Finance, z 19,7% udziałem w rynku. Podium zamyka firma Coface Poland Factoring, której obroty wyniosły 13,7% firm PZF.

Rok 2010 przyniósł przełom w działaniach Polskiego Związku Faktorów. Do Związku przystąpiło trzech nowych członków: Bank Millenium, PKO BP Faktoring, a także Raiffeisen Bank Polska – aktualny lider rynku. Tym samym PZF zrzesza już firmy faktoringowe generujące ok. 85% obrotów na polskim rynku. Przystępowanie kolejnych członków sprzyja popularyzacji standardów raportowania stosowanych przez Związek, a tym samym zwiększeniu przejrzystości w branży. Ułatwia również inicjowanie działań edukacyjnych, takich jak zorganizowany przez PZF we wrześniu 2010 r. pierwszy w Polsce Międzynarodowy Kongres Faktoringu, co pozwala spodziewać się dalszego rozwoju wiedzy przedsiębiorców na temat faktoringu i wzrostu popytu na tę usługę.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring? Dla kogo faktoring?

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: