eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce VII-IX 2011

Praca w Polsce VII-IX 2011

2011-12-28 10:24

Przeczytaj także: Praca w Polsce IV-VI 2011


Nowo utworzone wolne miejsca pracy przeznaczone były dla pracowników ze wszystkich, tzw. wielkich grup zawodowych, a przede wszystkim dla specjalistów, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz pracowników biurowych.

Największe trudności ze znalezieniem właściwych kadr miały jednostki duże i małe głównie jednostki sektora prywatnego.
Należy zauważyć, że jednostki małe mają bardzo duży udział w zmianach zachodzących na rynku pracy. Jednostki te dysponowały na koniec III kwartału br. znaczącą liczbą wolnych miejsc pracy (31,3%), a jednocześnie utworzyły około 40% ogółu nowych miejsc pracy głównie w handlu; naprawach pojazdów samochodowych (33,1%), budownictwie (18,4%), przetwórstwie przemysłowym (12,6%) oraz zakwaterowaniu i gastronomii (5,8%).

Zlikwidowane miejsca pracy

W okresie I – III kwartał 2011 roku zlikwidowano 306,4 tys. miejsc pracy, głównie w sektorze prywatnym (88,5%) oraz jednostkach małych (38,3%). Najwięcej miejsc pracy zlikwidowano w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (23,3%), przetwórstwa przemysłowego (22,4%), budownictwa (15,8%), oraz transportu i gospodarki magazynowej (5,2%).

W III kwartale 2011 roku zlikwidowano 104,3 tys. miejsc pracy, głównie w przetwórstwie przemysłowym (23,2 tys.), handlu; naprawach pojazdów samochodowych (20,7 tys.) oraz w budownictwie (20,1 tys.).

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku liczba zlikwidowanych miejsc pracy ogółem nie zmieniła się. Jednocześnie analiza według rodzajów działalności wskazuje na wzrost zlikwidowanych miejsc pracy w budownictwie o 60,0%, edukacji o 39,3%, zakwaterowaniu i gastronomii o 29,7% oraz rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie o 14,6%.

Liczba zlikwidowanych miejsc pracy w stosunku do poprzedniego okresu bieżącego roku wzrosła o 11,0%, najbardziej w edukacji o 107,1%, budownictwie o 80,6%, działalności finansowej i ubezpieczeniowej o 70,2% oraz administracji publicznej i obronie narodowej; obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych o 48,8%.

fot. mat. prasowe

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy wg kwartałów

Porównanie liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy wg kwartałów


Z analizy dostępnych danych, tj. dla okresu I kwartał 2009 – III kwartał 2011 roku wynika, że tylko w IV kwartałach liczba zlikwidowanych miejsc pracy była wyższa od nowo utworzonych, natomiast w pozostałych kwartałach tendencja była odwrotna (przeważała liczba nowo utworzonych miejsc pracy). Na wzrost lub spadek liczby nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy oprócz sytuacji gospodarczej ma wpływ również sezonowy charakter prac w niektórych rodzajach działalności.

Uwagi ogólne

Źródłem zaprezentowanych danych jest badanie popytu na pracę. Od 2007 roku badanie popytu na pracę ma charakter reprezentacyjny, a jego wyniki są uogólniane dla zbiorowości podmiotów o liczbie zatrudnionych 1 i więcej osób klasyfikowanych według kryterium liczby pracujących: do 9 osób jako jednostki małe, 10 do 49 osób jako jednostki średnie i powyżej 49 osób jako jednostki duże. Wyniki badania obejmującego III kwartał 2011 roku są reprezentatywne dla 578,7 tys. jednostek, z czego 12,8% jednostek należało do sektora publicznego, a 87,2% do sektora prywatnego; 8,9% podmiotów były to jednostki duże, 23,5% średnie, a 67,6% małe. Podstawowe informacje, jakie można uzyskać z badania popytu na pracę, to pracujący i wolne miejsca pracy według zawodów, rodzajów działalności1 oraz dane na temat liczby nowo utworzonych miejsc pracy w okresie sprawozdawczym, a od I kwartału 2009 roku również informacje o liczbie zlikwidowanych miejsc pracy.

Teresa Szulc - Główny specjalista

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: