eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w Polsce VII-IX 2011

Praca w Polsce VII-IX 2011

2011-12-28 10:24

Przeczytaj także: Praca w Polsce IV-VI 2011


Najwięcej nowych miejsc pracy zostało utworzonych w handlu; naprawach pojazdów samochodowych (24,5%), przetwórstwie przemysłowym (20,6%), głównie w produkcji artykułów spożywczych i napojów, produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń, produkcji mebli; pozostałej działalności produkcyjnej, produkcji wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych, produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz produkcji maszyn i urządzeń. Znaczna liczba nowych miejsc pracy powstała w budownictwie (14,7%), transporcie i gospodarce magazynowej, administrowaniu i działalności wspierającej (5,1%), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (4,8%) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (4,7%).

Najwięcej nowo utworzonych miejsc pracy w okresie I – III kwartał 2011 roku zanotowano w województwie mazowieckim – 121,9 tys., a także w województwach: wielkopolskim i śląskim – 51,0 tys., małopolskim – 35,5 tys. oraz dolnośląskim – 30,1 tys., natomiast najmniej miejsc pracy utworzono w województwie podlaskim 9,4 tys. oraz w województwie opolskim – 10,1 tys.

fot. mat. prasowe

Nowo utworzone miejsca pracy według regionów

Nowo utworzone miejsca pracy według regionów


Generalnie, w okresie I – III kwartał 2011 roku regionem Polski, w którym utworzono najwięcej nowych miejsc pracy był region centralny (32,3% ogółu), natomiast najmniej – region południowo - zachodni (8,6%).

W III kwartale 2011 roku powstało 141,2 tys. nowych miejsc pracy, najwięcej w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; napraw pojazdów samochodowych (43,1 tys.) oraz przetwórstwa przemysłowego (23,6 tys.).

Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w III kwartale 2011 r. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła (o 6,4%). Najwięcej w działalności finansowej i ubezpieczeniowej (o 281,8%), handlu; naprawach pojazdów samochodowych (o 55,6%), edukacji (o 15,4%) oraz działalności związanej z kulturą rozrywką i rekreacją (o 5,9%), a najbardziej zmalała w obsłudze rynku nieruchomości (o 68,4%), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 55,8%) oraz pozostałej działalności usługowej (o 54,6%).

Liczba nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w III kwartale 2011 roku w stosunku do poprzedniego okresu zmalała (o 5,4%). Największy spadek liczby nowo utworzonych miejsc pracy wystąpił w jednostkach prowadzących działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 61,5%), dostaw wody; gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 53,3%), budownictwa (o 48,4%), zakwaterowania i gastronomi (o 45,3%), oraz obsługi rynku nieruchomości (o 41,9%).

Analizując dynamikę tworzenia nowych miejsc pracy według rodzajów działalności należy zauważyć, że wystąpił wzrost liczby nowych miejsc w jednostkach prowadzących działalność w zakresie m.in. działalności finansowej i ubezpieczeniowej (o 47,3%) oraz handlu; napraw pojazdów samochodowych o (41,7%).

W końcu III kwartału nie obsadzone było jeszcze 13,8 tys., tj. 9,8% nowo utworzonych miejsc pracy.

Liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy ogółem w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zmalała (o 14,1%), najbardziej w podmiotach prowadzących działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości (o 54,1%), edukacją (o 49,0%), działalnością związaną kulturą rozrywką i rekreacją (o 45,5%), transportem i gospodarką magazynową (o 40,1%) oraz budownictwem (o 32,2%). Największe trudności z obsadzeniem wolnych nowo utworzonych miejsc pracy miały jednostki prowadzące działalność w zakresie górnictwa i wydobywania, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, działalności finansowej i ubezpieczeniowej, informacji i komunikacji oraz zakwaterowania i gastronomii.

W stosunku do poprzedniego okresu bieżącego roku liczba wolnych nowo utworzonych miejsc pracy wzrosła (o 0,2%), najwięcej w jednostkach prowadzących działalność związaną z edukacją (o 59,8%), działalnością finansową i ubezpieczeniową (o 41,2%), opieką zdrowotną i pomocą społeczną (o 34,3%), budownictwem (o 33,4%) oraz administrowaniem i działalnością wspierającą (o 32,5%).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: