eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Substytucja usług głosowych w Polsce i UE

Substytucja usług głosowych w Polsce i UE

2011-12-30 00:15

Przeczytaj także: UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011


Osoby niekorzystające z usług w stałej lokalizacji jako powód wskazują przede wszystkim substytucyjność telefonu komórkowego.

fot. mat. prasowe

Powody nieposiadania telefonu stacjonarneg

Powody nieposiadania telefonu stacjonarneg

W porównaniu z 2010 r. odsetek ten wzrósł o ponad 10 pp. przy jednoczesnym spadku znaczenia innych czynników, jak np. koszt. Na zbliżonym poziomie pozostaje natomiast procent respondentów, których żaden cenowy i poza cenowy czynnik nie zachęciłby do instalacji stacjonarnej linii telefonicznej w domu.

fot. mat. prasowe

Czynniki zachęcające do zakupu usługi telefonii stacjonarne

Czynniki zachęcające do zakupu usługi telefonii stacjonarne

Substytucja połączeń

Występowanie zjawiska substytucji znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w zmianach wolumenu ruchu.

fot. mat. prasowe

Wielkość wolumenu ruchu

Wielkość wolumenu ruchu

W 2006 r. całkowity czas trwania połączeń z telefonów komórkowych przewyższył analogiczny wskaźnik w telefonii stacjonarnej o 4,9%. W kolejnych latach następowało dalsze pogłębienie tej dysproporcji osiągając poziom blisko 258,7% w 2010 r. W efekcie sukcesywnie wzrasta liczba minut na jednego użytkownika w sieci ruchomej. W przypadku usług w stałej lokalizacji występuje odwrotny trend.

Telefonia VoIP nie odgrywa istotnej roli, w efekcie zarówno czas trwania połączeń inicjowanych przez użytkowników tej usługi, jak również udział w wolumenie ruchu pozostaje na niskim poziomie.

fot. mat. prasowe

Średnia miesięczna wielkość wolumenu ruchu na użytkownika

Średnia miesięczna wielkość wolumenu ruchu na użytkownika


Telefon stacjonarny nadal dominuje w ruchu lokalnym i
międzystrefowym. Sukcesywnie wzrasta jednak znaczenie połączeń M2F w przeprowadzonym badaniu konsumenckim 30,9% respondentów wskazało, że wykonuje je codziennie lub kilka razy w tygodniu. W sieciach ruchomych realizowana jest zdecydowana większość ruchu (76,8% w 2010r.), a jego wielkość począwszy od 2005 r. dynamicznie rośnie, w 2010 r. o 17,2%. Wśród ankietowanych aż 93,2% codziennie lub kilka razy w tygodniu korzysta z połączeń wewnątrzsieciowych, a 81,5% dzwoni z taką częstotliwością do innych sieci komórkowych.

fot. mat. prasowe

Najczęściej wykonywane połączenia w telefonii stacjonarnej i komórkowej

Najczęściej wykonywane połączenia w telefonii stacjonarnej i komórkowej

Analogiczne wskaźniki dla telefonii stacjonarnej wynoszą 76% (rozmowy lokalne) i 29% (międzystrefowe). Substytucja jest najsilniejsza w stosunku do połączeń międzynarodowych. Począwszy od 2008 r. rozmowy z zagranicą inicjowane są przede wszystkich w sieciach ruchomych. Szeroko wykorzystywana jest również telefonia VoIP całkowity czas trwania połączeń w ramach tej usługi stanowił w 2010 r. 15,3% wolumenu ruchu. W przypadku telefonii komórkowej i stacjonarnej omawiany wskaźnik wyniósł odpowiednio 51,4% i 33,3%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: