eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: dane GUS a rzeczywistość

Rynek pracy: dane GUS a rzeczywistość

2011-10-27 08:20

Przeczytaj także: Polscy pracownicy a podwyżka wynagrodzenia


Województwo opolskie

Rynek pracy w tym regionie jest nadal rynkiem pracodawcy. Największy problem ze znalezieniem pracy mają osoby wykonujące prace biurowe i administracyjne, w tym wypadku są to głownie kobiety, a także osoby młode, bez wymaganego doświadczenia.

Region Centralny


Województwo łódzkie

W województwie łódzkim rynek pracodawcy nadal istnieje na stanowiskach najniższego szczebla bez specjalistycznych uprawnień. Często osoby bezrobotne, pomimo dostępności ofert pracy, nie podejmują próby rozpoczęcia pracy czy nawet wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Przy stanowiskach specjalistycznych niższego szczebla sytuacja jest odwrotna, ponieważ pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W sektorze nowoczesnych usług biznesowych, podobnie jak w województwie małopolskim, mamy do czynienia zdecydowanie z rynkiem pracownika.

Województwo mazowieckie

W branży technicznej region mazowiecki, wzorem innych regionów, powoli zaczyna przekształcać się w rynek pracownika. Problemu z ofertami pracy nie mają osoby zajmujące stanowiska specjalistyczne wszystkich szczebli. Nadal jednak występują rejony, gdzie liczba miejsc pracy jest niższa niż liczba potencjalnych kandydatów. Zdarzają się przy tym takie przypadki, jak w regionie łódzkim, gdzie osoby zarejestrowane, jako osoby bezrobotne, pomimo oferowanego zatrudnienia, nie decydują się na podjęcie pracy.

Region Zachodni


Województwo lubuskie

W województwie lubuskim bardzo odczuwalny jest problem bezrobocia. Obserwujemy wręcz wzrost liczby osób poszukujących pracy. Wynagrodzenia oferowane przez pracodawców są nieadekwatne do wymagań stawianych kandydatom do pracy. Z nadsyłanych aplikacji wynika, że kandydaci mają spore przerwy w zatrudnieniu, czyli podlegają długotrwałemu bezrobociu.

Województwo wielkopolskie

W Wielkopolsce nadal utrzymuje się stan, w którym możemy mówić o rynku pracodawcy. Ofert pracy przybywa, jednak nie we wszystkich sektorach. Najbardziej pożądanymi pracownikami są specjaliści średniego i wyższego szczebla oraz inżynierowie. Szczególnie widoczne jest to w sektorze IT.

Województwo dolnośląskie

Region dolnośląski charakteryzuje się podobną specyfiką jak inne regiony Polski. Problem ze znalezieniem kandydatów istnieje szczególnie na stanowiskach specjalistycznych technicznych.

W przypadku osób zajmujących wyższe stanowiska techniczne, doskwiera brak dobrej znajomości języka obcego. To sprawia, że liczba ofert przewyższa liczbę dostępnych kandydatów.

Region Wschodni


Województwo warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie jest jednym z niewielu regionów Polski, gdzie bezrobocie jest bardzo odczuwalne i dotyczy w zasadzie wszystkich stanowisk oraz branż. Stanowi to zasadniczy powód migracji większości kandydatów do sąsiednich województw w poszukiwaniu pracy.

Województwo podlaskie

W regionie podlaskim rynek pracy jest nadal rynkiem pracodawcy. Zauważalne jest zwiększenie ofert pracy na stanowiskach sprzedażowych. Charakterystycznym dla tego rynku jest fakt, że bardzo wielu pracodawców z innych regionów kraju poszukuje pracowników właśnie w regionie podlaskim.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polki a budżet domowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: