eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy: dane GUS a rzeczywistość

Rynek pracy: dane GUS a rzeczywistość

2011-10-27 08:20

Rynek pracy: dane GUS a rzeczywistość

Bezrobocie w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pod koniec sierpnia 2011 roku firma Start People przeprowadziła badania, które miały na celu porównanie danych statystycznych z empirycznymi w takich obszarach jak bezrobocie i aktywność zawodowa ludności. Wyniki opublikowane przez GUS zestawiono z obserwacjami pracowników Start People, którzy codziennie mają do czynienia z podażą i popytem na rynku pracy.

Przeczytaj także: Polscy pracownicy a podwyżka wynagrodzenia

BEZROBOCIE

fot. mat. prasowe

Bezrobocie w Polsce

Bezrobocie w Polsce

Region Północny


Województwo pomorskie

W województwie pomorskim bezrobocie jest odczuwalne w branży budowlanej na stanowiskach niższego szczebla. Większość osób poszukujących pracy reprezentuje właśnie tę branżę. Jeszcze kilka miesięcy temu bardzo aktywni w poszukiwaniu pracy byli kandydaci z branży stoczniowej. W tej chwili takie osoby prawie w ogóle nie poszukują ofert pracy. Jeśli chodzi o stanowiska specjalistyczne, zdecydowanie można powiedzieć, że mamy już do czynienia z rynkiem pracownika, szczególnie w branży IT.

Województwo kujawsko-pomorskie

W województwie kujawsko-pomorskim, podobnie jak w pomorskim, rynek specjalistów jest rynkiem pracownika. Specjaliści doskonale wiedzą, że są poszukiwani przez pracodawców i z tego powodu ich oczekiwania finansowe często przewyższają założony przez pracodawcę budżet na dane stanowisko.

Problem z bezrobociem odczuwalny jest na stanowiskach średniego i wyższego szczebla, a także na rynku prostej pracy fizycznej. Trzeba przyznać, że mamy tu do czynienia z
pewnego rodzaju paradoksem. Ofert pracy na tego typu stanowiska nie brakuje, ale kandydaci często nie pojawiają się na umówione wcześniej rozmowy kwalifikacyjne lub rezygnują tuż przed samym rozpoczęciem pracy.

Województwo zachodnio-pomorskie

Rynek pracy w województwie zachodnio-pomorskim skupia się wokół dwóch regionów: koszalińskiego i szczecińskiego. W regionie szczecińskim największe i odczuwalne bezrobocie jest w branży stoczniowej. Liczba ofert pracy na tego typu stanowiska jest znikoma, a kandydatów do pracy wielu. Odwrotny trend dotyczy stanowisk specjalistycznych. Pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów.

Coraz trudniej także o wykwalifikowanych pracowników. Jeśli chodzi o proste prace produkcyjne, dorywcze czy sezonowe, liczba ofert pracy jest o wiele mniejsza niż liczba chętnych. Podobna sytuacja dotyczy prac administracyjnych czy biurowych.

Region Południowy


Województwo małopolskie

Małopolska pozostaje rynkiem pracy, na którym popyt na pracę znacznie przewyższa podaż. Dotyczy to szczególnie osób młodych i wykształconych, którzy posiadają stosunkowo małe doświadczenie. Istnieje jednak pewien wyjątek w regionie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Tutaj można zauważyć, że rynek staje się rynkiem pracownika, szczególnie jest to widoczne wśród pracowników władających biegle
„nietypowym” językiem obcym.

Województwo śląskie

W województwie śląskim, w rejonie Katowic, problem bezrobocia odczuwalny jest w grupie młodych kobiet oraz osób zaraz po szkole. W pozostałej części województwa bezrobocie nie jest odczuwalne, większym problemem jest wysokość oferowanych zarobków, które przez większość kandydatów są nieakceptowane i niewystarczające. Największe zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się na stanowiskach specjalistycznych niższego szczebla.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polki a budżet domowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: