eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a użytkowanie telefonów komórkowych

Polacy a użytkowanie telefonów komórkowych

2011-10-11 09:53

Przeczytaj także: Usługi lokalizacyjne mają przyszłość


Internauci zostali zapytani również także o korzyści płynące z używania telefonu komórkowego. Spośród zaproponowanych w ankiecie odpowiedzi zdecydowana większość badanych wybrała poczucie bezpieczeństwa (74,99 proc). Ponadto duża część respondentów odpowiedziała, że telefon daje im orientację w świecie (65,29 proc.). Co siódmej osobie (13,7 proc.) telefon komórkowy pozwala na kontrolę innych. Natomiast pozostałe wskazania dotyczą poczucia aprobaty ze strony innych (4,7 proc.) i poczucia własnej wartości (3 proc.).

fot. mat. prasowe

Telefon komórkowy daje mi poczucie bezpieczeństwa

Telefon komórkowy daje mi poczucie bezpieczeństwa


Chociaż telefon komórkowy jest narzędziem codziennego użytku, to prawie 56 proc. respondentów ma różne obawy dotyczące korzystania z niego. Spośród zaproponowanych w ankiecie odpowiedzi badani mogli wybrać jedną. Najczęściej wskazywali niekorzystny wpływ komórki na zdrowie (21,36 proc.), następnie na szkody dla budżetu domowego (13,75 proc.) oraz rozluźnienie więzi (13,44 proc.). Najmniej osób obawia się, że telefon komórkowy kradnie czas (4,96 proc.) lub że rodzi pokusy (2,35 proc.).

Obawę związaną ze szkodliwym wpływem komórki na zdrowie najczęściej wskazywały osoby (20,67 proc.), które deklarowały, że wolą kontaktować się osobiście niż
przez telefon.

fot. mat. prasowe

Mam obawy, że telefon komórkowy...

Mam obawy, że telefon komórkowy...


KOMENTARZE

dr Sylwester Orzechowski, psycholog, adiunkt w Zakładzie Psychologii Rozwoju i Neurolingwistyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalista komunikacji niewerbalnej, masowej i public relations

Telefon komórkowy stał się użytecznym narzędziem pomocnym w zaspokajaniu wielu naszych potrzeb. Najbardziej oczywista to potrzeba kontaktu, ale można by tu wymienić także inne potrzeby społeczne, których zaspokojenie składa się na odczuwany poziom bezpieczeństwa. Rozmowa telefoniczna stwarza poza tym możliwość podtrzymywania więzi społecznych z osobami, z którymi kontakt osobisty jest utrudniony lub niemożliwy. Telefon komórkowy skutecznie pomaga zatem w podtrzymywaniu spójności i „optymalnej temperatury” naszych siatek społecznych.

Jednakże wyniki sondażu wyraźnie wskazują, iż rozmowa telefoniczna nie jest traktowana jako zamiennik kontaktów bezpośrednich. Respondenci, jeśli tylko mają taką możliwość, nad rozmowy telefoniczne przedkładają spotkania osobiste. W związku z tym wydaje się, że telefonia komórkowa nie stwarza poważnego ryzyka zdeformowania relacji społecznych, ponieważ traktowana jest raczej jako komplementarny sposób komunikacji. Tylko niewielki odsetek badanych woli rozmowy telefoniczne niż spotkania osobiste. Należy jednak podkreślić, iż nie zawsze musi to być dyspozycja stała. Konieczność przekazania komuś przykrej wiadomości powoduje, że ludzie chętniej sięgają po telefon, niż spotykają się osobiście.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: