eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fit for Work: zdrowie polskich pracowników

Fit for Work: zdrowie polskich pracowników

2011-09-12 00:05

Przeczytaj także: Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?


Choroby układu mięśniowo-szkieletowego w istotny sposób wpływają na zdolność do pracy, zmniejszając produktywność i udział w rynku pracy tysięcy polskich pracowników. Według oficjalnych danych niemal 10% Polaków w wieku produkcyjnym nie pracuje z powodu całkowitej bądź częściowej niepełnosprawności. Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak m.in.: bóle pleców, rąk i karku, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ograniczają wydajność około połowy osób zatrudnionych w Polsce. W 2005 r. co najmniej 5% Polaków pozostawało bez pracy z powodu niepełnosprawności wynikającej z chorób układu mięśniowo-szkieletowego. U 16,3% polskich pracowników stwierdzono częściową niezdolność do pracy spowodowaną tą grupą chorób, a 2,8% było niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W 2010 r. przypadki schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego skutkowały ponad 26 milionami dni nieobecności w pracy, co stanowiło 10% całkowitej liczby dni nieobecności pracy w Polsce. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są jednymi z najdroższych chorób, za które płaci i pracodawca i budżet państwa – podkreśla Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP.

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego (musculoskeletal disorders, MSD) w istotny sposób wpływają na zdolność do pracy, zarówno w perspektywie jednostkowej, jak i zbiorowej, zmniejszając produktywność i udział w rynku pracy tysięcy polskich pracowników. Wyniki badań wskazują, że:
  • Ponad połowa osób zatrudnionych w Polsce przynajmniej jednokrotnie doświadczyła bólów mięśni podczas wykonywania pracy.
  • Około 300 000-400 000 osób może cierpieć na RZS lub spondyloartropatie zapalne.
  • W 2010 r. przypadki MSD i zespołu cieśni nadgarstka skutkowały ponad 26 milionami dni nieobecności w pracy spowodowanej chorobą.
  • W 2009 r. schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego kosztowały niemal 330 milionów euro wypłaconych w postaci zasiłków chorobowych i kolejne 470 milionów euro tytułem kosztów związanych z niezdolnością do pracy. Az 874 miliony euro przeznaczone zostało na finansowanie świadczeń związanych z niezdolnością do pracy, podczas gdy na rehabilitację zdrowotną wydano zaledwie 38 milionów euro.
  • W 2010 r. ogólne bezpośrednie koszty związane ze schorzeniami układu mięśniowoszkieletowego zamknęły się kwotą 937 milionów euro, z czego zaledwie 223 miliony euro wydatkowano na profilaktykę zdrowotną.
  • Średni wiek osoby rehabilitowanej w Polsce wynosi 46 lat, co oznacza, że coraz więcej relatywnie młodych osób w wieku produkcyjnym wymaga wsparcia w leczeniu schorzeń długoterminowych.
  • Co najmniej 12 procent bezrobotnych zarejestrowanych w Polsce nie poszukuje pracy z powodu problemów zdrowotnych.

Odczuwalne dla chorego objawy schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak ból i ograniczenie zdolności ruchowej, mogą wpływać na szereg aspektów wydajności pracownika: wytrzymałość, zdolności poznawcze i koncentrację, racjonalność myślenia, nastrój, sprawność ruchową i zręczność. Opóźnienia w podjęciu leczenia mogą skutkować nasileniem się objawów schorzenia i ograniczyć zdolność do kontynuowania pracy, wydłużyć czas przebywania na zwolnieniu lekarskim i utrudnić rehabilitację. Badania The Work Foundation pokazały, że Polska ma zasoby finansowe, by zmniejszyć wpływ chorób układu mięśniowo-szkieletowego na populację – podkreśla Stephen Bevan, Prezes The Work Foundation. Praca zaś musi stać się pierwszoplanowym efektem leczenia. Kontynuacja zatrudnienia lub powrót do pracy wpływa pozytywnie na somatyczny i psychiczny stan osób chorych na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i zmniejsza społeczny ciężar chorób w Polsce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: