eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Fit for Work: zdrowie polskich pracowników

Fit for Work: zdrowie polskich pracowników

2011-09-12 00:05

Wielu polskich pracowników zbyt wcześnie rezygnuje z pracy z powodu problemów zdrowotnych. W 2009 r. prawie 6 tys. osób otrzymało rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Wśród nich 866 osób uznano za całkowicie niezdolne do pracy. W efekcie koszty rent wyniosły w 2009 r. niemal 330 mln euro, kolejne 470 mln euro wypłacono tytułem kosztów związanych z niezdolnością do pracy - czytamy w raporcie "Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce", przygotowanym w ramach projektu Fit for Work.

Przeczytaj także: Jak inwestować w zdrowie pracowników? O czym powinien pamiętać pracodawca?

Niepublikowane dotąd dane ZUS mówią jednak o niebagatelnych 874 mln euro wydanych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy osób ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Czas na kompleksową analizę wpływu chorób układu mięśniowo-szkieletowego na polskie społeczeństwo, gospodarkę i sektor ochrony zdrowia. Wpływ ten ilustruje raport „Zdolni do pracy? Choroby układu mięśniowo-szkieletowego a rynek pracy w Polsce”, który jest punktem wyjścia implementacji międzynarodowego projektu Fit for Work realizowanego do tej pory w 27 krajach europejskich i pozaeuropejskich.

Polska inauguracja projektu miała miejsce w trakcie tegorocznego XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podczas panelu „Zdrowy szkielet polskiej gospodarki? Ile tracimy z powodu chorób (nie)pracujących Polaków” odbyła się prezentacja wyników raportu połączona z dyskusją nad konsekwencjami gospodarczymi, społecznymi i zdrowotnymi chorób o podłożu mięśniowo-szkieletowym w Polsce.

Projekt Fit for Work jest realizowany w ramach międzynarodowego programu badawczego The Work Foundation, zapoczątkowanego w 2007 r. w Wielkiej Brytanii. Celem projektu jest pokazanie zależności między profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu mięśniowo-szkieletowego, na które cierpi obecnie ponad 100 milionów Europejczyków, a wpływem na społeczeństwo i wyniki gospodarcze. Polska edycja programu jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC). Projekt został objęty patronatem Polskiej Prezydencji UE. Ambasadorem programu jest prezydent Lech Wałęsa. Implementacja projektu Fit for Work w Polsce ma na celu dokonanie szczegółowej analizy wpływu chorób układu mięśniowo-szkieletowego na życie zawodowe polskich pracowników, adekwatności oferowanego leczenia, kosztów tych schorzeń ponoszonych przez samych chorych jak i członków ich rodzin, pracodawców, ZUS, NFZ a także całą gospodarkę.

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego powinny być jednym z priorytetów w działaniach na rzecz poprawy zdrowia publicznego– deklaruje prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Zespołu Priorytetów w obszarze zdrowia Polskiej Prezydencji UE, uczestnik panelowej dyskusji w Krynicy. – Konieczne jest zbudowanie takiego systemu, który w przypadkach, gdy już w okresie pracy zawodowej dojdzie do uszkodzenia narządu ruchu, umożliwi szybkie i sprawne przywrócenie pacjenta do poprzedniego trybu życia. Tak działający system przynosi zysk całemu społeczeństwu.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: